Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Máš dávky i vůz? Najdeme tě. Kontrola sociální podpory se zpřísní, říká ministr

  12:32aktualizováno  12:32
Kdo zaměstnává lidi načerno, může přijít o živnostenský list nebo jeho firmu či provozovnu úřad zavře. To je jedna z novinek v systému kontroly výběru daní a sociální podpory, kterou včera při otevírání TOP Centra v ústeckém centru Zdar představil ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

"Práce načerno je po nezaměstnanosti druhý nejpalčivější problém Ústeckého kraje. Právě dokončujeme něco jako akční plán kontrol, abychom lidi, kteří si nelegálně přivydělávají, eliminovali ze sociálního systému, který je pro ty, kteří si pomoc státu zaslouží," řekl Drábek.

Kontrol lidí pobírajících sociální dávky na severu Čech funguje celá řada. Spolupracujete s městy v kraji a využíváte jejich zkušenosti?
Samozřejmě. Jsem třeba v úzkém kontaktu se starostou Litvínova Danielem Volákem. Litvínov je jedním z míst, kde jsou v této otázce vpředu. Je třeba využívat zkušeností konkrétních lidí a snažit se to dobré použít v celé republice.

Kolik lidí podle vás pracuje u nás nelegálně?
Míra šedé ekonomiky v Česku se odhaduje na zhruba 15 procent. Z 6 milionů obyvatel republiky v produktivním věku je to tedy asi milion lidí. Ekonomiku to poškozuje hned dvakrát. Kromě zneužívání dávek nejsou také řádně odváděny daně a zdravotní a sociální pojištění.

Zmínil jste, že chcete do firem poslat kontrolory, kteří budou hledat zaměstnané načerno. Jak to udělají?
Kontroly v terénu se zaměří zejména na stavby a restaurace, což jsou podle našich analýz místa, kde pracuje načerno nejvíce lidí. Budou trvat dva měsíce a potom je budeme vyhodnocovat a na základě výsledků bude vypracován plán kontrol na příští rok. A podle závažnosti bude živnostenský úřad navrhovat odebrání oprávnění k podnikání nebo uzavření provozovny. My se samozřejmě nebudeme vyhýbat ani podávání trestního oznámení.

Před volbami jste uvedl, že jste nespokojen s činností úřadů práce. Proč? Co změníte?
Musíme změnit styl práce. Chci prosadit nové manažerské řízení. Zaprvé, dělat efektivní práci a ne evidenční, která jde automatizovat. Zadruhé se úředníci nemohou na polovinu lidí, pro které jsou dávky dobrý způsob života, dívat stejnou optikou jako na ty, kteří pracovat chtějí.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek při otevření TOP centra v Ústí nad Labem.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek při otevření TOP centra v Ústí nad Labem.

Některé dobré zkušenosti z kontrol by města mohla využívat už nyní. Co chcete dál změnit?
Rozdělím do dvou oblastí, co se dá vylepšit v exekutivní a co v legislativní. Dnes je řada věcí, které jsou stále tiše tolerovány a všichni vědí, že řada žadatelů deklaruje věci, které nejsou pravda. Je běžné, že lidé v žádosti uvedou, že s dětmi žije jeden člověk a přitom partner žije ve stejném bytě. To jsou všechno věci, které s osobním nasazením kontrolorů můžeme řešit a nepotřebujeme k tomu změnu zákona. U dalších je třeba upravit zákon tak, aby kontroly byly jednodušší. To je také důvod, proč jsem vyhlásil slučování dávek, nikoli omezování.

Myslíte slučování, že budou jen tři dávky - pro sociálně slabé, při ztrátě zaměstnání a pro zdravotně postižené?
Ano. Nyní je ke třem dávkám nutný stejný posudek lékaře. To je naprosto zbytečné. Složité to není jen pro žadatele, ale i na kontrolu a drahá je i administrativa. Proto se snažím velmi rychle změnit organizační strukturu úřadů práce, aby manažerské řízení bylo možné zavést co nejdříve.

Kolik bude změna stát? Nebude nakonec ve výsledku dražší než ta původní?
Nesmí to stát víc, než kolik je peněz v omezeném rozpočtu k dispozici. Důležitý bude prostor na kontrolu, proto se dávky budou slučovat, aby vedle sebe neběžely paralelně, řazení se bude automatizovat a úředníci se budou více věnovat práci s nezaměstnanými. Potřebujeme lidem dát práci, a když nebude, tak je zaměstnat ve veřejné službě, aby získali pracovní návyky.

Před volbami jste prosazoval, že ten, kdo neodpracuje 20 hodin týdně ve veřejné službě nebo se nezúčastní rekvalifikací, nedostane podporu v nezaměstnanosti. Stále s tím počítáte?
Tohoto cíle nedosáhneme za dva měsíce. Musíme nejprve zajistit toho, kdo ty lidi zaměstná, kdo je bude hlídat, evidovat... Ale chci, aby tento systém začal platit v průběhu příštího léta.

Chcete zachovat systém rekvalifikací. Přitom byly drahé a často i k ničemu. Někdy jich lidé absolvovali více a stejně nikdy práci nenašli.
Obecné drahé a neúčinné rekvalifikace zmizí. Zůstane obecná finanční a počítačová gramotnost, které jsou základem uplatnění na trhu práce. Pak budou rekvalifikace, které budou směřovat ke konkrétnímu zaměstnavateli.

Na jaké novinky v dávkách a kontrolách se tedy mají lidé v horizontu měsíců připravit?
Porodné bude jen na jedno dítě a dostávat ho budou pouze ti, kteří nedosahují 2,4 násobku životního minima. Kdo sám odejde ze zaměstnání, bude mít sníženou podporu v nezaměstnanosti, pokud lidé dostanou odstupné, nebudou mít nárok na podporu od státu, protože to prostě není fér.

Rodiče na severu Čech mají problém sehnat pro dítě školku, což jim nástup do práce velmi ztěžuje. Nezvažujete systém jako v zahraničí, že matky na mateřské by si mohly přivydělat hlídáním dvou tří dětí?
Se systémem vzájemné výpomoci a miniškolek počítáme. Připravujeme návrh spolu s ministerstvem průmyslu a obchodu, protože hlídání dětí by byla forma vázané živnosti. Ale chceme, aby základní body pro to byly co nejjednodušší. Se zavedením tohoto systému počítáme již během příštího roku.
Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Obrnice byly vzorem začlenění Romů, s novými rodinami ale přišly potíže

Současný život v Obrnicích, které dříve byly vzorem pro ostatní.

Před pěti lety o sobě daly Obrnice na Mostecku vědět v pozitivním slova smyslu celé Evropě. Tehdejší starostka...

Střelce z Chomutova poslal soud na dvanáct a půl roku do vězení

Obžalovaný Petr Benda.

Krajský soud v Ústí nad Labem potrestal 12,5 lety vězení sedmatřicetiletého Petra Bendu, který loni na jaře zastřelil...

Další z rubriky

Za havárii dostal Unipetrol pokutu 1,4 milionu od inspekce práce

Požár po výbuchu v areálu chemického závodu Unipetrol v Záluží u Litvínova.

Havárie v litvínovské chemičce z roku 2015, při níž došlo k výbuchu a požáru na etylenové jednotce, nemá dohru jen u...

Policie má podezřelého z vraždy novorozence, jehož tělo našli mezi odpadky

(Ilustrační snímek)

Kriminalisté dopadli podezřelého z vraždy novorozeněte, jehož tělíčko ve čtvrtek objevil náhodný nálezce v kontejneru...

Expozice přibližuje lidi, kteří tisíc let „spali“ ve stínu Radobýlu

Magdalena Emma Prontekerová u jedné z koster vystavených v chomutovském muzeu

Kosterní pozůstatky dokážou příběhy lidí vyprávět i stovky let po jejich pohřbení. Dokládá to výstava s názvem Smrtí to...

Najdete na iDNES.cz