Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Politik odchází z dozorčího orgánu zoo. Vadí mu aktivity šéfa rady

  10:09aktualizováno  10:09
Živým tématem diskuse mezi ústeckými zastupiteli je v těchto dnech tamní zoologická zahrada. Vyvolala ji rezignace zastupitele Martina Maty na členství v dozorčí radě zoo, která je kontrolním orgánem zahrady. Matovi vadí aktivita šéfa rady Bořka Voráče, který zasahoval do prodeje pozemků u zoo.

Martin Mata | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Mata z uskupení Vaše Ústí svůj odchod vysvětlil tím, že předseda dozorčí rady Bořek Voráč nepřijatelným způsobem překračuje své kompetence, což zasahuje do chodu zoo. Ředitel zahrady přemíru aktivity Voráče připouští, ale nevadí mu.

„Bohužel se ukázalo, že dozorčí rada slouží jen k tomu, aby její předseda Bořek Voráč zcela nepřípustně zasahoval do řízení a chodu organizace a čerpal různé benefity,“ přiblížil Mata své motivy k rezignaci v hromadném e-mailu zastupitelům.

Podle Maty se Voráč třeba nepatřičně angažoval v jednání o nákupu pozemků kolem zoo, svévolně inicioval externí spolupráci s bývalým starostou Střekova či nezvládá řídit zasedání dozorčí rady.

Nic zlého nedělám, tvrdí šéf dozorčí rady

MF DNES se snažila Voráče opakovaně kontaktovat, ale neúspěšně. Yveta Tomková, jiná členka dozorčí rady, ale poznamenala, že Voráč si žádného špatného jednání ze své strany není vědomý.

„Jako členové dozorčí rady jsme ho upozorňovali na to, aby se toho zdržel, a že se všichni musíme řídit zásadami, které máme ve zřizovací listině. On tvrdí, že své kompetence nepřekračuje a nic zlého nedělá,“ podotkla Tomková.

Ředitel zoo Lubomír Moudrý paradoxně tvrzení Maty potvrdil, v jednání Voráče ale problém nespatřuje. Přemíru aktivity šéfa dozorčí rady vysvětluje jeho silným vztahem k zoo, Voráč ji totiž v letech 1972 až 1990 řídil.

„Při mém nástupu do funkce ředitele v lednu tohoto roku vyjádřil přání pomáhat zoo i mně osobně i nad rámec kompetencí, které dozorčí radě stanovuje zřizovací listina zoo,“ uvedl Moudrý.

Podle něj se tak Voráč skutečně aktivně účastnil v jednání o koupi přilehlých pozemků okolo zoo pro zřízení parkovacích míst či zprostředkování spolupráce zoo s exstarostou obvodu Střekov Miroslavem Štráchalem.

Situací se bude asi zabývat zastupitelstvo

„Do jeho kompetencí to zcela jistě nepatří, ale vnímám to jako podanou ruku člověka, který má na rozvoji zoo eminentní zájem,“ podotkl ředitel.

Od angažování Štráchala jako ekonomického konzultanta ale Moudrý po zvážení upustil, důvodem byla negativní odezva na sociálních sítích a doporučení radnice. Ředitel též podotkl, že si nepřijatelné chování šéfa dozorčí rady představuje jinak.

„Byly by to opakované nepřiměřené nebo nepatřičné požadavky, pokusy o řízení lidí, násilné nebo skryté ovlivňování různých procesů či rozhodnutí. Nic takového jsem však osobně nepocítil,“ zdůraznil ředitel.

Situace v dozorčí radě zoo by se mohla 22. června dostat na program jednání zastupitelů, politici by minimálně měli zvolit nástupce Maty. Lze navíc předpokládat, že se rezignace Maty stane námětem k širší debatě, do jaké míry dozorčí rada zoo plní svou funkci.

„Dozorčí radu schválilo zastupitelstvo a skutečně ji vidím jako potřebnou,“ míní první náměstek primátorky Jiří Madar. On sám má navíc ohlasy, že spolupráce šéfa dozorčí rady a ředitele je bez problémů.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Další z rubriky

Sňatkový podvodník dostal osm let vězení, podle soudu získal od žen miliony

Jaroslav Doležal na lavici obžalovaných těsně před vynesením rozsudku.

Ústecký krajský soud poslal na osm let do vězení Jaroslava Doležala za rozsáhlé podvody. Podle žalobce muž navázal...

K opravené trati chce Moldava i hezké nádraží, obnova začne příští rok

Současný pohled na nádražní budovu na Moldavě.

Na železniční trati do krušnohorské Moldavy se po opravě za několik měsíců obnoví provoz. V dohledné době by se pak měl...

Elektrárny se staly turistickými cíli, zájem návštěvníků láme rekordy

Elektrárna Ledvice, na jejíž budově je v nejvyšším bodě rozhledna.

Rekordní zájem turistů o dva netradiční industriální výletnické cíle na severu Čech zaznamenala energetická skupina...

Najdete na iDNES.cz