Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Politik odchází z dozorčího orgánu zoo. Vadí mu aktivity šéfa rady

  10:09aktualizováno  10:09
Živým tématem diskuse mezi ústeckými zastupiteli je v těchto dnech tamní zoologická zahrada. Vyvolala ji rezignace zastupitele Martina Maty na členství v dozorčí radě zoo, která je kontrolním orgánem zahrady. Matovi vadí aktivita šéfa rady Bořka Voráče, který zasahoval do prodeje pozemků u zoo.

Martin Mata | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Mata z uskupení Vaše Ústí svůj odchod vysvětlil tím, že předseda dozorčí rady Bořek Voráč nepřijatelným způsobem překračuje své kompetence, což zasahuje do chodu zoo. Ředitel zahrady přemíru aktivity Voráče připouští, ale nevadí mu.

„Bohužel se ukázalo, že dozorčí rada slouží jen k tomu, aby její předseda Bořek Voráč zcela nepřípustně zasahoval do řízení a chodu organizace a čerpal různé benefity,“ přiblížil Mata své motivy k rezignaci v hromadném e-mailu zastupitelům.

Podle Maty se Voráč třeba nepatřičně angažoval v jednání o nákupu pozemků kolem zoo, svévolně inicioval externí spolupráci s bývalým starostou Střekova či nezvládá řídit zasedání dozorčí rady.

Nic zlého nedělám, tvrdí šéf dozorčí rady

MF DNES se snažila Voráče opakovaně kontaktovat, ale neúspěšně. Yveta Tomková, jiná členka dozorčí rady, ale poznamenala, že Voráč si žádného špatného jednání ze své strany není vědomý.

„Jako členové dozorčí rady jsme ho upozorňovali na to, aby se toho zdržel, a že se všichni musíme řídit zásadami, které máme ve zřizovací listině. On tvrdí, že své kompetence nepřekračuje a nic zlého nedělá,“ podotkla Tomková.

Ředitel zoo Lubomír Moudrý paradoxně tvrzení Maty potvrdil, v jednání Voráče ale problém nespatřuje. Přemíru aktivity šéfa dozorčí rady vysvětluje jeho silným vztahem k zoo, Voráč ji totiž v letech 1972 až 1990 řídil.

„Při mém nástupu do funkce ředitele v lednu tohoto roku vyjádřil přání pomáhat zoo i mně osobně i nad rámec kompetencí, které dozorčí radě stanovuje zřizovací listina zoo,“ uvedl Moudrý.

Podle něj se tak Voráč skutečně aktivně účastnil v jednání o koupi přilehlých pozemků okolo zoo pro zřízení parkovacích míst či zprostředkování spolupráce zoo s exstarostou obvodu Střekov Miroslavem Štráchalem.

Situací se bude asi zabývat zastupitelstvo

„Do jeho kompetencí to zcela jistě nepatří, ale vnímám to jako podanou ruku člověka, který má na rozvoji zoo eminentní zájem,“ podotkl ředitel.

Od angažování Štráchala jako ekonomického konzultanta ale Moudrý po zvážení upustil, důvodem byla negativní odezva na sociálních sítích a doporučení radnice. Ředitel též podotkl, že si nepřijatelné chování šéfa dozorčí rady představuje jinak.

„Byly by to opakované nepřiměřené nebo nepatřičné požadavky, pokusy o řízení lidí, násilné nebo skryté ovlivňování různých procesů či rozhodnutí. Nic takového jsem však osobně nepocítil,“ zdůraznil ředitel.

Situace v dozorčí radě zoo by se mohla 22. června dostat na program jednání zastupitelů, politici by minimálně měli zvolit nástupce Maty. Lze navíc předpokládat, že se rezignace Maty stane námětem k širší debatě, do jaké míry dozorčí rada zoo plní svou funkci.

„Dozorčí radu schválilo zastupitelstvo a skutečně ji vidím jako potřebnou,“ míní první náměstek primátorky Jiří Madar. On sám má navíc ohlasy, že spolupráce šéfa dozorčí rady a ředitele je bez problémů.

Autor:Nejčtenější

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...

Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...Fenin skončil, varnsdorfského kouče Frťalu zaskočil Brazilcův odchod

Jablonecký kouč Zdenko Frťala

Šest bodů nad sestupem z druhé ligy. Fotbalový Varnsdorf ještě není v komfortní zóně, trenér Zdeno Frťala si to...

Ombudsmanka vyčetla bytovému družstvu slova o cikánech. Vyhovělo zčásti

Ombudsmanka Anna Šabatová

Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová si prohlédla webové stránky družstva Krušnohor, které na Mostecku spravuje tisíce...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Další z rubriky

Pomocí virtuální reality tvoří na teplickém gymnáziu výukové hodiny

Kroužek virtuální reality funguje na teplickém gymnáziu každou středu po...

Unikátní zájmový kroužek virtuální reality nabízí svým žákům Gymnázium Teplice. Škola spolupracuje se společností...

Strážníci v Chomutově chytili koně, který shodil jezdkyni a utekl jí

Osedlaný kůň bez jezdce, kterého v Chomutově odchytili strážníci.

Splašeného koně museli na sídlišti v Chomutově chytit strážníci. Osedlané zvíře tam přiběhlo ze sousední obce, kde...

Zubožení psi z kamenické množírny se už mají k světu, mnozí našli nové pány

Tak se dnes daří vysvobozeným psům u Lacinových.

Všech 212 psů objevených počátkem února v množírně v Kamenici nad Lipou si rozebrali dobrovolníci a různá sdružení....

Najdete na iDNES.cz