U soudu skončili i tehdejší předseda představenstva Krajské zdravotní René Budjač (vpravo) a místopředseda Tomáš Indra (vlevo). | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Manažeři Krajské zdravotní nic nespáchali, zprostil je soud obžaloby

  • 10
Ústecký soud zprostil obžaloby pět někdejších i současných manažerů společnosti Krajská zdravotní. Státní zastupitelství jim dávalo za vinu pletichy při veřejné soutěži a porušování povinností při správě cizího majetku kvůli údajně předraženým zakázkám na nákup přístrojů a služeb.

Okresní soud ve čtvrtek dospěl k tomu, že žalovaný skutek není trestný čin. Rozsudek zatím nenabyl právní moci.

V případu byli obžalovaní René Budjač, Miloslav Řehák, Tomáš Indra, Eduard Reichelt a nynější ředitel společnosti Petr Fiala (psali jsme o tom zde).

Ústecký kraj je jediný vlastník akciovky Krajská zdravotní (KZ), která sdružuje největší špitály v kraji.

Případ souvisel s úplně první žádostí o dotace na zdravotnickou techniku, které v roce 2008 rozděloval fond ROP Severozápad.

Obžaloba se dělila do dvou částí. V té první byl nákup přístrojů pro nemocnice v Ústeckém kraji za více než 400 milionů korun, na nějž Krajská zdravotní získala dotaci z ROP Severozápad. Státní zástupce je mimo to vinil i z údajně předražené zakázky na poradenství při přípravě dotačních žádostí.

„Soustředili jsme se na úkol sehnat co nejvíce prostředků na obnovu našich pěti nemocnic, protože ve svém vybavení za vyspělou západní medicínou zaostávaly,“ zdůvodňoval soudu už v září 2015 tehdejší ředitel KZ Reichelt.

Účast jediného soutěžitele

Nutnost obnovy přístrojů údajně vyplývala i z kontroly Všeobecné zdravotní pojišťovny, která by jinak krátila platby za péči.

„Tehdy byly dotace ojedinělá možnost, jak se skokově posunout dopředu,“ obhajoval jejich užití na nákup techniky Reichelt.

Manažeři podle obžaloby stanovili taková kritéria veřejné zakázky, jež vedla k účasti jediného soutěžitele, konsorcia firem Hospimed a Puroklima.

Společnost si podle žalobce mohla přístroje vysoutěžit sama, dokonce o 80 milionů korun laciněji.

V závěru hlavního líčení žalobce Jakub Juřica obžalobu korigoval jen na porušování povinnosti při správě cizího majetku z nedbalosti. Pro manažery žádal podmíněné tresty a pokuty. Zpočátku jim hrozilo až 8 let vězení.

Krajskou zdravotní, která se k trestnímu řízení připojila s nárokem na náhradu škody ve výši 120 milionů, odkázal soud, aby nárok uplatnila v civilním řízení.

,