Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Miluje starý Most, maluje ho podle středověkých obrazů i map

  10:32aktualizováno  10:32
Ve volném čase Eduard Bárta maluje. Nejčastěji zpodobňuje město Most v jeho historické podobě. Bártovo poslední dílo zobrazuje město, jak vypadalo počátkem 17. století. Obraz, který vznikal čtyři roky, bude k vidění v kostelíku svatého Ducha při výstavě 5. září.

Jedním z posledních děl Eduarda Bárty je obraz Mostu z počátku 17. století. Zobrazuje někdejší podobu města i s nezbořeným hradem s původními domy, kostely a věžemi. Jako základ využil Bárta kresbu Jana Willenberga z roku 1602. | foto: archiv Eduarda Bárty

Vrcholem jeho dosavadní tvorby se stal obraz, jejž umělec dokončil nedávno. Zobrazuje někdejší podobu města i s nezbořeným hradem s původními domy, kostely a věžemi po roce 1600. Jako základ využil kresbu Jana Willenberga z roku 1602, ale použil i další historické zdroje včetně informací z map a archivů.

„Nikdo zatím Most z této doby takto nenamaloval, chtěl jsem, aby byl pohled na tehdejší město co nejvěrnější. Mám pocit, že to dnes již neexistujícímu městu jako vzpomínku dlužíme,“ řekl Bárta o prvním velkém obrazu, který se snaží věrně ukázat Most z počátku 17. století před třicetiletou válkou.

Důvod, proč Bárta starý Most s oblibou maluje, je prostý. Město v jeho původní podobě má totiž rád. „Pocházím z Ústí nad Labem, do Mostu jsem přišel v roce 1965. Chodil jsem ulicemi starého města, pořád si je vybavuji. Dělal jsem tam autoškolu, chodil do kurzu malování, do dílen během průmyslovky a také do tanečních a na plesy do starého kulturního domu Repre,“ přibližuje malíř.

Kvůli obrazům se radí s historiky, studuje dobové knihy a mapy

Některá jeho jiná ztvárnění bývalého města jsou částečně vymyšlená. To je případ třeba pohledu na někdejší město z místa dnešního autodromu. Až pohádkový dojem dotvářejí pestré barvy, které připomínají naivistické obrazy jiné malířky z Mostecka, Sylvy Prchlíkové. Bárta však kvůli svým obrazům studuje staré knihy, dobové mapy a radí se i s historiky.

K realistické podobě jeho obrazů a smyslu pro detail nejspíš přispívají i dlouholeté zkušenosti pracovníka ve stavebnictví. I při malování, při kterém se rád nechává ovlivnit starými mistry z období renesance, využívá Bárta stavařské důkladnosti. Některé drobné detaily upravuje olejovými barvami třeba čtyřikrát, jen aby byl výsledek, například stín domu, co nejvěrnější.

Spojení reálných detailů a vymyšlené perspektivy ostatně Bárta využil i jindy, třeba při malování historického centra Chomutova s mikulášskou atmosférou, již představuje i letící čert. I tento obraz dokončil malíř nedávno.

Maluje už přes třicet let

„Vyvýšený, ptačí pohled na horní část historického náměstí Chomutova je zachycen podle skutečnosti, ale skládaný z pohledů, které vidíte jako běžný turista při procházce městem, tedy ze zcela jiné výšky. Lákají mě tato obtížná, neobvyklá témata. Stálo mě to několik návštěv města a dost přemýšlení a skic,“ popisuje malíř.

Malování se věnuje už přes třicet let. Začínal s drobnými placičkami na připínacích špendlíčcích, jaké dřív nosily dámy jako doplněk na kabátu. Postupně začal malovat větší obrázky a soustředil se hlavně na krajiny s domy, mlýny, kapličkami či hradem, jako je tomu v případě Mostu.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Tepličtí skauti oslaví výročí v novém zázemí, hledají bývalé členy

Vizualizace areálu složeného ze tří objektů: skautského střediska, salesiánské...

Na oslavy významného jubilea se chystají skauti ze střediska Dvojka Teplice. K 30. výročí znovuzaložení oddílů, které...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Za vymyšlené povodně a dotační podvod dostal bývalý starosta podmínku

Budova Krajského soudu v Ústí nad Labem

Krajský soud potrestal bývalého starostu Úštěku na Litoměřicku Bohumíra Jasanského tříletou podmínkou za dotační...

Advantage Consulting, s.r.o.
SENIOR FINANCIAL CONTROLLER

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 50 000 - 55 000 Kč

Najdete na iDNES.cz