Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Miluje starý Most, maluje ho podle středověkých obrazů i map

  10:32aktualizováno  10:32
Ve volném čase Eduard Bárta maluje. Nejčastěji zpodobňuje město Most v jeho historické podobě. Bártovo poslední dílo zobrazuje město, jak vypadalo počátkem 17. století. Obraz, který vznikal čtyři roky, bude k vidění v kostelíku svatého Ducha při výstavě 5. září.

Jedním z posledních děl Eduarda Bárty je obraz Mostu z počátku 17. století. Zobrazuje někdejší podobu města i s nezbořeným hradem s původními domy, kostely a věžemi. Jako základ využil Bárta kresbu Jana Willenberga z roku 1602. | foto: archiv Eduarda Bárty

Vrcholem jeho dosavadní tvorby se stal obraz, jejž umělec dokončil nedávno. Zobrazuje někdejší podobu města i s nezbořeným hradem s původními domy, kostely a věžemi po roce 1600. Jako základ využil kresbu Jana Willenberga z roku 1602, ale použil i další historické zdroje včetně informací z map a archivů.

„Nikdo zatím Most z této doby takto nenamaloval, chtěl jsem, aby byl pohled na tehdejší město co nejvěrnější. Mám pocit, že to dnes již neexistujícímu městu jako vzpomínku dlužíme,“ řekl Bárta o prvním velkém obrazu, který se snaží věrně ukázat Most z počátku 17. století před třicetiletou válkou.

Důvod, proč Bárta starý Most s oblibou maluje, je prostý. Město v jeho původní podobě má totiž rád. „Pocházím z Ústí nad Labem, do Mostu jsem přišel v roce 1965. Chodil jsem ulicemi starého města, pořád si je vybavuji. Dělal jsem tam autoškolu, chodil do kurzu malování, do dílen během průmyslovky a také do tanečních a na plesy do starého kulturního domu Repre,“ přibližuje malíř.

Kvůli obrazům se radí s historiky, studuje dobové knihy a mapy

Některá jeho jiná ztvárnění bývalého města jsou částečně vymyšlená. To je případ třeba pohledu na někdejší město z místa dnešního autodromu. Až pohádkový dojem dotvářejí pestré barvy, které připomínají naivistické obrazy jiné malířky z Mostecka, Sylvy Prchlíkové. Bárta však kvůli svým obrazům studuje staré knihy, dobové mapy a radí se i s historiky.

K realistické podobě jeho obrazů a smyslu pro detail nejspíš přispívají i dlouholeté zkušenosti pracovníka ve stavebnictví. I při malování, při kterém se rád nechává ovlivnit starými mistry z období renesance, využívá Bárta stavařské důkladnosti. Některé drobné detaily upravuje olejovými barvami třeba čtyřikrát, jen aby byl výsledek, například stín domu, co nejvěrnější.

Spojení reálných detailů a vymyšlené perspektivy ostatně Bárta využil i jindy, třeba při malování historického centra Chomutova s mikulášskou atmosférou, již představuje i letící čert. I tento obraz dokončil malíř nedávno.

Maluje už přes třicet let

„Vyvýšený, ptačí pohled na horní část historického náměstí Chomutova je zachycen podle skutečnosti, ale skládaný z pohledů, které vidíte jako běžný turista při procházce městem, tedy ze zcela jiné výšky. Lákají mě tato obtížná, neobvyklá témata. Stálo mě to několik návštěv města a dost přemýšlení a skic,“ popisuje malíř.

Malování se věnuje už přes třicet let. Začínal s drobnými placičkami na připínacích špendlíčcích, jaké dřív nosily dámy jako doplněk na kabátu. Postupně začal malovat větší obrázky a soustředil se hlavně na krajiny s domy, mlýny, kapličkami či hradem, jako je tomu v případě Mostu.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Další z rubriky

Studenti navrhli, jak by šlo oživit území bývalé plovárny v Krupce

Některé z vystavených studentských návrhů.

Studenti z Česka i zahraničí se zapojili do projektu, jehož cílem bylo vytvořit návrh, jak by se mohlo do budoucna...

Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

K opravené trati chce Moldava i hezké nádraží, obnova začne příští rok

Současný pohled na nádražní budovu na Moldavě.

Na železniční trati do krušnohorské Moldavy se po opravě za několik měsíců obnoví provoz. V dohledné době by se pak měl...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz