Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Makléřka stáhla odvolání proti omluvě figurantce. Rozhodl rozum, říká

  11:40aktualizováno  11:40
Spor romské figurantky s realitní makléřkou, která jí odmítla pronajmout byt, je u konce. Obě strany stáhly své odvolání proti rozsudku litoměřického soudu. Ten v červnu rozhodl, že makléři nesmějí odmítat zájemce o byt kvůli barvě pleti ani v případě, kdy jde o výslovné přání majitele nemovitosti.

Realitní makléřka Eliška Nosková u soudu | foto: Miroslava Strnadová, 5plus2.cz

Okresní soud v Litoměřicích v srpnu nařídil realitní makléřce Elišce Noskové, aby se omluvila Lence Balogové z ústecké pobočky Poradny pro občanská a lidská práva, že ji její kancelář odmítla pronajmout byt v Lovosicích jen proto, že je Romka.

Soud však vzal v potaz i to, že Balogová ve skutečnosti o byt zájem neměla a do realitní kanceláře volala na základě objednávky úřadu ombudsmana, který chování realitek testoval. Balogové proto nepřiznal stotisícové odškodnění, jež požadovala.

Obě strany se tehdy proti rozsudku odvolaly k ústeckému krajskému soudu, nyní však, jak upozornil server Aktuálně.cz, odvolání stáhly.

„Srdce mi velelo pokračovat dál, ale zdravý rozum rozhodl, že se do dalších tahanic nebudu pouštět. Není to otázka jednoho roku a jednoho odvolání a už se mi v tom nechtělo pokračovat,“ svěřila se iDNES.cz Eliška Nosková.

Teď ať pokračují v debatě jiní, říká makléřka

Podle makléřky by se však o této problematice mělo i nadále diskutovat, ovšem na politické úrovni. Realitní makléři totiž musí jednat v zájmu vlastníka nemovitosti, kterého zastupují, zároveň se však nesmějí dopouštět diskriminačního jednání, i když to po nich vlastník požaduje.

„Přínos celého sporu vidím v tom, že se o tomto problému dozvěděla spousta lidí. Radost mám pak z toho, že mnozí stáli na naší straně. Chtěla jsem také, aby se lidé dozvěděli, že jsou v naší zemi možná různá testování na základě přání ombudsmana. Víc proto už nemůžu udělat, teď ať pokračují v debatě jiní,“ dodala Nosková.

Rozsudek litoměřického soudu:

Komentář Lenky Balogové či jejího advokáta Davida Strupka se zatím nepodařilo získat. Balogová ale už dříve uvedla, že odškodnění vnímala hlavně jako potrestání realitní kanceláře.

„Pro mě těch sto tisíc důležitých nebylo, já chodím do zaměstnání a nežiju ze sociálních dávek. Když jsem o tom ale přemýšlela, tak jsem si řekla, že by to byla sankce pro realitky. Jestliže teď však soudce rozhodl, že se jednalo o přímou diskriminaci, ale že je to jen na omluvný dopis, tak to pro realitky není žádný trest. Oni můžou dál postupovat tímto způsobem,“ uvedla Balogová po rozsudku.

Asociace instruovala členy, aby postupovali podle zákona

Podle generálního sekretáře Asociace realitních kanceláří Jana Borůvky celý případ vymezil pravidla pro chování realitních makléřů, ale i osob, jež by dodržování těchto pravidel chtěly testovat.

„Makléři si budou o to více vědomi, že nesmí postupovat v rozporu se zákonem, který praví, že nelze diskriminovat menšiny. Nelze vyhovět ani přání vlastníka nemovitosti,“ řekl Borůvka.

Asociace realitních kanceláří proto už dříve jednala s ombudsmankou Annou Šabatovou o tom, co lze vnímat jako diskriminační jednání a instruovala své členy, aby postupovali ve smyslu zákona.

„Nepřiznáním odškodnění však soud vzkázal, že není možné, aby dnes kdokoli mohl zvednout telefon a zkoušet totéž jen za účelem svého obohacení,“ upozornil Borůvka.

Balogová zdůvodňuje, proč žalobu podala:Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Studenti navrhli, jak by šlo oživit území bývalé plovárny v Krupce

Některé z vystavených studentských návrhů.

Studenti z Česka i zahraničí se zapojili do projektu, jehož cílem bylo vytvořit návrh, jak by se mohlo do budoucna...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Lesy jsou kvůli suchu barevné jako na podzim. Jaro ukáže, zda stromy žijí

Sucho ničí stromy i na Ústecku. V popředí Mariánská skála.

V Českém středohoří a v Krušných horách to vypadá jako na podzim. Stromy žloutnou a opadávají. Jak moc je poničilo...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz