Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Makléřka stáhla odvolání proti omluvě figurantce. Rozhodl rozum, říká

  11:40aktualizováno  11:40
Spor romské figurantky s realitní makléřkou, která jí odmítla pronajmout byt, je u konce. Obě strany stáhly své odvolání proti rozsudku litoměřického soudu. Ten v červnu rozhodl, že makléři nesmějí odmítat zájemce o byt kvůli barvě pleti ani v případě, kdy jde o výslovné přání majitele nemovitosti.

Realitní makléřka Eliška Nosková u soudu | foto: Miroslava Strnadová, 5plus2.cz

Okresní soud v Litoměřicích v srpnu nařídil realitní makléřce Elišce Noskové, aby se omluvila Lence Balogové z ústecké pobočky Poradny pro občanská a lidská práva, že ji její kancelář odmítla pronajmout byt v Lovosicích jen proto, že je Romka.

Soud však vzal v potaz i to, že Balogová ve skutečnosti o byt zájem neměla a do realitní kanceláře volala na základě objednávky úřadu ombudsmana, který chování realitek testoval. Balogové proto nepřiznal stotisícové odškodnění, jež požadovala.

Obě strany se tehdy proti rozsudku odvolaly k ústeckému krajskému soudu, nyní však, jak upozornil server Aktuálně.cz, odvolání stáhly.

„Srdce mi velelo pokračovat dál, ale zdravý rozum rozhodl, že se do dalších tahanic nebudu pouštět. Není to otázka jednoho roku a jednoho odvolání a už se mi v tom nechtělo pokračovat,“ svěřila se iDNES.cz Eliška Nosková.

Teď ať pokračují v debatě jiní, říká makléřka

Podle makléřky by se však o této problematice mělo i nadále diskutovat, ovšem na politické úrovni. Realitní makléři totiž musí jednat v zájmu vlastníka nemovitosti, kterého zastupují, zároveň se však nesmějí dopouštět diskriminačního jednání, i když to po nich vlastník požaduje.

„Přínos celého sporu vidím v tom, že se o tomto problému dozvěděla spousta lidí. Radost mám pak z toho, že mnozí stáli na naší straně. Chtěla jsem také, aby se lidé dozvěděli, že jsou v naší zemi možná různá testování na základě přání ombudsmana. Víc proto už nemůžu udělat, teď ať pokračují v debatě jiní,“ dodala Nosková.

Rozsudek litoměřického soudu:

Komentář Lenky Balogové či jejího advokáta Davida Strupka se zatím nepodařilo získat. Balogová ale už dříve uvedla, že odškodnění vnímala hlavně jako potrestání realitní kanceláře.

„Pro mě těch sto tisíc důležitých nebylo, já chodím do zaměstnání a nežiju ze sociálních dávek. Když jsem o tom ale přemýšlela, tak jsem si řekla, že by to byla sankce pro realitky. Jestliže teď však soudce rozhodl, že se jednalo o přímou diskriminaci, ale že je to jen na omluvný dopis, tak to pro realitky není žádný trest. Oni můžou dál postupovat tímto způsobem,“ uvedla Balogová po rozsudku.

Asociace instruovala členy, aby postupovali podle zákona

Podle generálního sekretáře Asociace realitních kanceláří Jana Borůvky celý případ vymezil pravidla pro chování realitních makléřů, ale i osob, jež by dodržování těchto pravidel chtěly testovat.

„Makléři si budou o to více vědomi, že nesmí postupovat v rozporu se zákonem, který praví, že nelze diskriminovat menšiny. Nelze vyhovět ani přání vlastníka nemovitosti,“ řekl Borůvka.

Asociace realitních kanceláří proto už dříve jednala s ombudsmankou Annou Šabatovou o tom, co lze vnímat jako diskriminační jednání a instruovala své členy, aby postupovali ve smyslu zákona.

„Nepřiznáním odškodnění však soud vzkázal, že není možné, aby dnes kdokoli mohl zvednout telefon a zkoušet totéž jen za účelem svého obohacení,“ upozornil Borůvka.

Balogová zdůvodňuje, proč žalobu podala:
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Za vymyšlené povodně a dotační podvod dostal bývalý starosta podmínku

Budova Krajského soudu v Ústí nad Labem

Krajský soud potrestal bývalého starostu Úštěku na Litoměřicku Bohumíra Jasanského tříletou podmínkou za dotační...

Za únos ženy pro výkupné dostali senioři vězení, odvlekli ji od školky

Obžalovaný Hanzálek skrýval tvář před objektivy, vpravo stojí obžalovaný Rázl.

Krajský soud poslal do vězení čtveřici mužů za předloňský únos matky dvou dětí z Ústí nad Labem. Uložil jim tresty na 3...

Školáci už nehlasují jen pro „mekáč“, ale pro více zdravých podniků

Pohled z věže kostela sv. Štěpána na centrum Litoměřic.

Školáci v Litoměřicích si přejí, aby radnice ve městě vybudovala lezeckou stěnu a zábavní skákací park. Tyto návrhy...

Najdete na iDNES.cz