Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Politik Benda zve lyžaře na Bouřňák, spor o pozemky však stále nekončí

  8:23aktualizováno  8:23
Sport Centrum Bouřňák na Teplicku, ve kterém před rokem blokovaly kvůli sporům hlavní sjezdovku balíky slámy a traktor, finišuje s přípravami na otevření. Spor o nájem za pozemky, na nichž lyžaři vystupují z vleku, přitom stále není vyřešený.

Provoz vleku na Bouřňáku v minulé sezóně blokoval traktor a balíky slámy. | foto: Karel Pešek, MAFRA

„Lyžovat se začne na Silvestra nebo 1. ledna, ať zájemci sledují náš web,“ říká podnikatel a politik blízký Jiřímu Paroubkovi Petr Benda, který vstoupil do obecně prospěšné společnosti Sport Centrum Bouřňák, jež areál provozuje.

Areál Bouřňák

Vyrostl za komunistického režimu, kdy část pozemků patřila Jednotě Teplice, jiné ČSTV.

V roce 1991 ČSTV převedlo areál se čtyřmi vleky na TJ Lokomotiva Teplice a pár let na to Jednota Teplice prodala hotel Bouřňák s přilehlými loukami firmě Pecud.

Pozemky nikdo nezaměřil a nezjistil, že ty u hotelu zasahují i do sjezdovek. Nikdo tak nezřídil věcné břemeno.

Ve Sport Centru je už pro lyžaře připravený nový lyžařský bar Karlštejn, rolby, nové osvětlení i dětský vlek na sjezdovce Údolíčko. Několik dní tu běží na plno sněhová děla na sjezdovce Slalomák a v pondělí pomohlo i 15 centimetrů přírodního sněhu.

Zda se ale všechny vleky opravdu rozjedou, není zdaleka jisté. „Pokud se tento rok bude lyžovat, pan Benda vyhraje jeden boj. Nevím, zda vyhraje celou válku,“ řekla Iveta Boudišová, která zastupuje akciovou společnost Skimmer.

Skimmer vlastní pozemky u hotelu na vrchu Bouřňáku, na nichž je dojezd vleku a další zázemí lyžařského centra. Spor o nájem za tyto pozemky loni středisko paralyzoval. Celou sezonu se nelyžovalo, výstup z vleků blokoval traktor a balíky slámy od Skimmeru.

Když Benda do Sport Centra Bouřňák vstoupil, sliboval, že lyžování zajistí. Využil toho i v předvolební kampani sdružení Pro sport a zdraví v Teplicích. Do zastupitelstva se ale nedostal a vůbec není jisté, že uspěje aspoň na Bouřňáku.

Benda nám diktuje nepřijatelné podmínky, tvrdí Skimmer

„Dohoda (se Skimmerem) na stole neleží, ale domlouváme se. Lyžovat se tento týden určitě začne, jejich advokát má naše návrhy, jak situaci vyřešit. Myslím, že by protistrana měla začít komunikovat, abychom byli schopni se dohodnout. Já na to připraven jsem,“ prohlašuje Benda.

Společnosti Skimmer naopak tvrdí, že Benda jednat nechce a diktuje nepřijatelné podmínky. Ve sporu jde o dlužný statisícový nájem z minulých sezon za využívání soukromých pozemků a dohodu o ceně na další roky.

Sport Centrum už letos do areálu investovalo nemalé peníze a chce na svahy přivést lyžaře. Krajský soud letos v létě řekl, že Skimmer musí umožnit areál provozovat a pokud se obě strany nedohodnou, musí při rozhodnout občanskoprávní spor. Podle Skimmeru ovšem verdikt soudu platí jen do 15. ledna.

„Podle předběžného opatření soudu do té doby areál užívat mohou. Pak musí dát žalobu o platnosti staré nájemní smlouvy z roku 2012,“ přiblížila zástupkyně Skimmeru.

Bendova taktika je ale jiná. Jeho právník v polovině prosince poslal Skimmeru návrh smlouvy o zřízení věcného břemene. Sport Centrum by tak Skimmeru jednorázově dalo zhruba 1,5 milionu a pozemky na dojezdu vleků by užívalo podle svého uvážení.

„Výši jednorázového poplatku za zřízení věcného břemene určil posudek znalce a vychází z cen místně obvyklých,“ říká právní zástupce Sport Centra Martin Dančišin.

Provozovatelé areálu sázejí na veřejný zájem

Nyní běží třicetidenní lhůta, kdy se Skimmer může rozhodnout, zda smlouvu přijme či nikoli. Jenže Skimmer tvrdí, že o ní vůbec neví. „Slyším to poprvé,“ sdělila Boudišová.

Pokud Skimmer reagovat ve stanovené lhůtě nebude, může o pozemky podle Dančišina přijít.

„Pokud společnost Skimmer návrh na zřízení věcného břemene nepřijme, obrátíme se na stavební úřad a požádáme ho, aby ve vyvlastňovacím řízení věcné břemeno na dobu neurčitou zřídil. Věříme, že provoz lyžařského areálu je ve veřejném zájmu a že nám stavební úřad vyhoví,“ podotkl Dančišin.

Boudišová s takovým názorem nesouhlasí. „Veřejný zájem může mít stát na dálnici, těžko jím mohou být sjezdovky na Bouřňáku. Pokud by ovšem pozemkový úřad takto rozhodl, spor by zřejmě skončil ve Štrasburku. Nikdo nesmí jen tak někomu vyvlastnit soukromý pozemek, tak daleko ještě nejsme,“ říká Boudišová.

Pokud by provozovatelům areálu zřízení věcného břemene nevyšlo, je tu podle Bendy ještě rozhodnutí okresního a krajského soudu, které podle něj říkají, že Skimmer musí nechat areál provozovat. Také ovšem dodává, že obě strany se musí dohodnout a pokud ne, bude se věc řešit v občanskoprávním sporu.

„Nejde o nic jiného, než o vyrovnání dluhů. Dohodnout se chceme, z nájmu jsme slevili, s užíváním areálu nemáme problém. Jen musí podmínky vyhovovat i nám a smlouvy se musí dodržovat,“ dodala Boudišová.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Výsledek obchodu s chudobou v Jirkově: v domě není teplá voda, nebude teplo

Bytový dům v Nových Ervěnicích zčásti odpojený od energií.

Bytový dům v Nových Ervěnicích v Jirkově se ocitl bez teplé vody a s přivřeným topením. Část vlastníků bytů totiž...

Inspekce vyšetřuje údajné zbití vězně, podezřelí jsou čtyři dozorci

Vazební věznice Litoměřice

Trestnímu oznámení, podle kterého surově zmlátili cizince umístěného do vazby, čelí čtveřice dozorců litoměřické...

Za únos ženy pro výkupné dostali senioři vězení, odvlekli ji od školky

Obžalovaný Hanzálek skrýval tvář před objektivy, vpravo stojí obžalovaný Rázl.

Krajský soud poslal do vězení čtveřici mužů za předloňský únos matky dvou dětí z Ústí nad Labem. Uložil jim tresty na 3...

Najdete na iDNES.cz