Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Politik Benda zve lyžaře na Bouřňák, spor o pozemky však stále nekončí

  8:23aktualizováno  8:23
Sport Centrum Bouřňák na Teplicku, ve kterém před rokem blokovaly kvůli sporům hlavní sjezdovku balíky slámy a traktor, finišuje s přípravami na otevření. Spor o nájem za pozemky, na nichž lyžaři vystupují z vleku, přitom stále není vyřešený.

Provoz vleku na Bouřňáku v minulé sezóně blokoval traktor a balíky slámy. | foto: Karel Pešek, MAFRA

„Lyžovat se začne na Silvestra nebo 1. ledna, ať zájemci sledují náš web,“ říká podnikatel a politik blízký Jiřímu Paroubkovi Petr Benda, který vstoupil do obecně prospěšné společnosti Sport Centrum Bouřňák, jež areál provozuje.

Areál Bouřňák

Vyrostl za komunistického režimu, kdy část pozemků patřila Jednotě Teplice, jiné ČSTV.

V roce 1991 ČSTV převedlo areál se čtyřmi vleky na TJ Lokomotiva Teplice a pár let na to Jednota Teplice prodala hotel Bouřňák s přilehlými loukami firmě Pecud.

Pozemky nikdo nezaměřil a nezjistil, že ty u hotelu zasahují i do sjezdovek. Nikdo tak nezřídil věcné břemeno.

Ve Sport Centru je už pro lyžaře připravený nový lyžařský bar Karlštejn, rolby, nové osvětlení i dětský vlek na sjezdovce Údolíčko. Několik dní tu běží na plno sněhová děla na sjezdovce Slalomák a v pondělí pomohlo i 15 centimetrů přírodního sněhu.

Zda se ale všechny vleky opravdu rozjedou, není zdaleka jisté. „Pokud se tento rok bude lyžovat, pan Benda vyhraje jeden boj. Nevím, zda vyhraje celou válku,“ řekla Iveta Boudišová, která zastupuje akciovou společnost Skimmer.

Skimmer vlastní pozemky u hotelu na vrchu Bouřňáku, na nichž je dojezd vleku a další zázemí lyžařského centra. Spor o nájem za tyto pozemky loni středisko paralyzoval. Celou sezonu se nelyžovalo, výstup z vleků blokoval traktor a balíky slámy od Skimmeru.

Když Benda do Sport Centra Bouřňák vstoupil, sliboval, že lyžování zajistí. Využil toho i v předvolební kampani sdružení Pro sport a zdraví v Teplicích. Do zastupitelstva se ale nedostal a vůbec není jisté, že uspěje aspoň na Bouřňáku.

Benda nám diktuje nepřijatelné podmínky, tvrdí Skimmer

„Dohoda (se Skimmerem) na stole neleží, ale domlouváme se. Lyžovat se tento týden určitě začne, jejich advokát má naše návrhy, jak situaci vyřešit. Myslím, že by protistrana měla začít komunikovat, abychom byli schopni se dohodnout. Já na to připraven jsem,“ prohlašuje Benda.

Společnosti Skimmer naopak tvrdí, že Benda jednat nechce a diktuje nepřijatelné podmínky. Ve sporu jde o dlužný statisícový nájem z minulých sezon za využívání soukromých pozemků a dohodu o ceně na další roky.

Sport Centrum už letos do areálu investovalo nemalé peníze a chce na svahy přivést lyžaře. Krajský soud letos v létě řekl, že Skimmer musí umožnit areál provozovat a pokud se obě strany nedohodnou, musí při rozhodnout občanskoprávní spor. Podle Skimmeru ovšem verdikt soudu platí jen do 15. ledna.

„Podle předběžného opatření soudu do té doby areál užívat mohou. Pak musí dát žalobu o platnosti staré nájemní smlouvy z roku 2012,“ přiblížila zástupkyně Skimmeru.

Bendova taktika je ale jiná. Jeho právník v polovině prosince poslal Skimmeru návrh smlouvy o zřízení věcného břemene. Sport Centrum by tak Skimmeru jednorázově dalo zhruba 1,5 milionu a pozemky na dojezdu vleků by užívalo podle svého uvážení.

„Výši jednorázového poplatku za zřízení věcného břemene určil posudek znalce a vychází z cen místně obvyklých,“ říká právní zástupce Sport Centra Martin Dančišin.

Provozovatelé areálu sázejí na veřejný zájem

Nyní běží třicetidenní lhůta, kdy se Skimmer může rozhodnout, zda smlouvu přijme či nikoli. Jenže Skimmer tvrdí, že o ní vůbec neví. „Slyším to poprvé,“ sdělila Boudišová.

Pokud Skimmer reagovat ve stanovené lhůtě nebude, může o pozemky podle Dančišina přijít.

„Pokud společnost Skimmer návrh na zřízení věcného břemene nepřijme, obrátíme se na stavební úřad a požádáme ho, aby ve vyvlastňovacím řízení věcné břemeno na dobu neurčitou zřídil. Věříme, že provoz lyžařského areálu je ve veřejném zájmu a že nám stavební úřad vyhoví,“ podotkl Dančišin.

Boudišová s takovým názorem nesouhlasí. „Veřejný zájem může mít stát na dálnici, těžko jím mohou být sjezdovky na Bouřňáku. Pokud by ovšem pozemkový úřad takto rozhodl, spor by zřejmě skončil ve Štrasburku. Nikdo nesmí jen tak někomu vyvlastnit soukromý pozemek, tak daleko ještě nejsme,“ říká Boudišová.

Pokud by provozovatelům areálu zřízení věcného břemene nevyšlo, je tu podle Bendy ještě rozhodnutí okresního a krajského soudu, které podle něj říkají, že Skimmer musí nechat areál provozovat. Také ovšem dodává, že obě strany se musí dohodnout a pokud ne, bude se věc řešit v občanskoprávním sporu.

„Nejde o nic jiného, než o vyrovnání dluhů. Dohodnout se chceme, z nájmu jsme slevili, s užíváním areálu nemáme problém. Jen musí podmínky vyhovovat i nám a smlouvy se musí dodržovat,“ dodala Boudišová.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Zvířata stržená vlkem kraj odškodní, park ale radí stáda lépe zabezpečit

Do české přírody se pomalu začali vracet až na počátku 90. let minulého století.

Důkazy o tom, že do Českého Švýcarska i Lužických hor se po desetiletích vrátili vlci, už mají nejen ochránci přírody,...

Nejsem přesvědčen o nedostatku zdravotníků, říká šéf nemocnice v Kadani

Petr Hossner působil jako lékař a posléze i člen vedení Nemocnice Most,...

Městská nemocnice v Kadani si letos připomíná 40 let své existence. Za poslední rok zaznamenává nárůst pacientů téměř...

Studenti navrhli, jak by šlo oživit území bývalé plovárny v Krupce

Některé z vystavených studentských návrhů.

Studenti z Česka i zahraničí se zapojili do projektu, jehož cílem bylo vytvořit návrh, jak by se mohlo do budoucna...

Najdete na iDNES.cz