Rumburk se rozhodl zachránit Lužickou nemocnici sám

  8:10aktualizováno  8:10
Rumburk se pustil do záchrany ztrátové Lužické nemocnice poté, co se nepodařilo dohodnout její převzetí Ústeckým krajem ani prodej soukromému subjektu. Prvním krokem je přestěhování lůžek akutní péče interny včetně jednotky intenzivní péče z pavilonu v Podhájí do hlavní nemocniční budovy.

Rumburská nemocnice, areál V Podhájí | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Uleví se tak lékařům a personálu a také se ušetří za převoz pacientů sanitkami z jedné budovy do druhé. V nemocnici momentálně připravují nové rozmístění pracovišť a lůžek, po jeho schválení představenstvem se celá akce rozběhne. Hotovo by mělo být do konce srpna.

Fotogalerie

„Nemocnici město zavírat nechce, kromě restrukturalizace se snaží najít i další cesty, jak ji udržet,“ řekl mluvčí rumburské radnice Luděk Stínil. Jaké to konkrétně jsou, ale neuvedl.

Ředitel nemocnice Petr Dubravec uklidňuje, že by kvůli sestěhování oddělení došlo k propuštění některých zaměstnanců.

„Jisté je to, že akce bude znamenat úlevu pro lékaře a pacienty, kteří nebudou muset mezi oběma areály přejíždět, lékařům a sestrám se uleví, nebudou muset obsluhovat dvě pracoviště s akutními lůžky, každé v jiné budově, nebudou muset tolik sloužit,“ sdělil Dubravec.

Kolik bude celá akce stát, zatím Dubravec neuměl odhadnout, zároveň však připustil, že sestěhování nepřinese velké úspory na provozních nákladech. „Budova v Podhájí totiž bude dál fungovat, potřebuje vodu, teplo, světlo,“ vysvětlil ředitel.

V Podhájí zůstanou ošetřovatelská lůžka, gastroenterologie, laboratoř a rehabilitace.

Finanční i personální problémy

Lužická nemocnice, jejímž stoprocentním vlastníkem je město Rumburk, se potýká s finančními i personálními problémy už několik let. Jen loňská ztráta dosáhla výše 30 milionů korun, tu letošní odhaduje vedení špitálu na více než 40 milionů.

Ztráty platí Rumburk ze svého rozpočtu, což pro něj znamená vysokou finanční zátěž a omezení jiných investic ve městě. V loňském roce proto chtěla radnice nabídnout nemocnici do jiných rukou, jednání s Ústeckým krajem i vypsaný tendr na prodej však skončily krachem.

„Největším současným problémem je počet provedených výkonů, který poklesl. Pokles výkonů znamená méně peněz od pojišťoven, mzdové náklady se přitom nesnižují, neboť je třeba držet služby,“ poznamenal Dubravec.

Rumburku pomáhají se záchranou Lužické nemocnice i starostové okolních měst a obcí, je totiž klíčovým zdravotnickým zařízením pro tisíce obyvatel Šluknovského výběžku. „Zatím jsme dosáhli toho, že Ústecký kraj bude tlačit na zdravotní pojišťovny.

Ty mají ze zákona povinnost zajistit společně s krajskými samosprávami dostupnou akutní zdravotní péči. Máme příslib i ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, že na to dohlédne, termín dal ke konci července,“ uvedl starosta Krásné Lípy Jan Kolář.

Senátor Zbyněk Linhart zase na podporu rumburského špitálu inicioval petici, jež žádá dostupnost kvalitních zdravotních služeb pro občany Šluknovského výběžku.

Zatím její elektronickou podobu podepsala více než tisícovka lidí, další desítky lidí podepisují papírové verze. Ty se nacházejí na radnicích či v infocentrech.

Autor:

Výsledky voleb 2018

Připravili jsme pro vás přehledné zpracování volebních výsledků, statistiky, komentáře.

Výsledky komunálních voleb dle okresů pro Ústecký kraj:

Volby do Senátu

Ve druhém kole voleb do Senátu 2018 v Ústeckém vyhrál v obvodu 5 - Chomutov: Přemysl Rabas, 29 - Litoměřice: Ladislav Chlupáč a 32 - Teplice: Jaroslav Kubera.Nejčtenější

Jana žila s dětmi v garáži deset měsíců kvůli dluhům, teď dostala byt

V těchto podmínkách matka s dětmi v garáži žila.

Sedmačtyřicetiletá Jana, která se svými dětmi žila v garáži v ústecké ulici Králova výšina, už má nové, lepší bydlení....

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...ZVOLNĚNÍ: Sto milionů důvodů, proč Litvínov ční nad Chomutovem

Litvínovský František Lukeš slaví, překonal bratra Štěpána Lukeše z Chomutova.

Čmoudi a Primáti. Po silnici je dělí 25 kilometrů, v tabulce ale celá extraligová republika. Litvínov a Chomutov, dva...

Na Švestkové dráze řádí téměř 200metrový obr, obnovuje kilometry trati

Stroj RU 800 k opravě železnic.

Sedm set tun těžké zařízení opravuje severočeskou Švestkovou dráhu, železniční trať mezi Litoměřicemi a Mostem. Během...

Mladíka bili baseballkou a sekali mačetou, líčí žalobce vraždu u Bitozevsi

Pieta za mrtvého mladíka

Státní zástupce podal k ústeckému krajskému soudu obžalobu na dva mladíky za lednovou vraždu jejich vrstevníka u...

Další z rubriky

Kubera se dostal počtvrté do Senátu, bodoval i ředitel zoo Rabas

Jaroslav Kubera

Ani při letošních senátních volbách se nenašel soupeř, který by porazil dlouholetého senátora a primátora Teplic...

Ústecká sociální demokracie podpořila Foldynu jako místopředsedu strany

Ústecký volební lídr ČSSD Jaroslav Foldyna v diskusním pořadu iDNES.cz...

Poslanec Jaroslav Foldyna se rozhodl, že nebude rezignovat na funkci místopředsedy ČSSD. V pondělí ho v této funkci...

Mladíka bili baseballkou a sekali mačetou, líčí žalobce vraždu u Bitozevsi

Pieta za mrtvého mladíka

Státní zástupce podal k ústeckému krajskému soudu obžalobu na dva mladíky za lednovou vraždu jejich vrstevníka u...

Najdete na iDNES.cz