Opravy Pfannschmidtovy vily v Lovosicích.

Opravy Pfannschmidtovy vily v Lovosicích. | foto: Ondřej Kůs, 5plus2.cz

Cenné vile po odsunutém velkostatkáři se vrací zašlý lesk

  • 0
Secesní Pfannschmidtově vile v centru Lovosic se vrací původní vzhled. Řemeslníci v ní obnovují cenné stropy a původní vnitřní malby. Sídlo, jež si postavil v roce 1887 tehdejší starosta města Franz Pfannschmidt, chátralo a poslední roky zelo prázdnotou.

"Vila se veřejnosti otevře v srpnu, využívat ji budeme hlavně jako knihovnu. V přízemí bude fungovat informační centrum včetně služeb Czech Pointu, sál v prvním patře se využije pro různé kulturní akce, jako jsou přednášky, nebo komorní koncerty," nastínila plány radnice vedoucí odboru vnitřních věcí Jana Hejdová.

Práce na rekonstrukci momentálně běží v plném proudu. Stavební firma opravila střešní plášť a dvě strany fasády, na zadní straně se buduje nová přístavba.

"V ní bude schodiště, musíme dodržet požární předpisy. Kapacita domu se výrazně navýší a toto schodiště bude sloužit jako únikový východ," vysvětlil Tomáš Seidl, který za město slouží jako stavební dozor.

Hlavní důraz klade město na zachování původní identity vily. Mezi jeho nejcennější části patrně patří ornamentální stropy, které se dochovaly ve třech místnostech v prvním patře. V jedné z nich nyní opravují restaurátoři umělecké štuky.

Nepůvodní věci pryč

Rodinu Pfannschmidtů zasáhl poválečný odsun Němců a musela z Lovosic odejít. Ve vile se poté ubytovala sovětská armáda a vytvořila si zde velitelství. V roce 1948 začal dům fungovat jako zdravotní středisko, lékaři ho opustili až v roce 2009. Tato éra zchátralou budovu poznamenala a jak říká Seidl, při rekonstrukci došlo na likvidaci věcí, které do ní nepatřily.

"Odstranily se novotvary, například dostavby příček pro jednotlivé ordinace a čekárny, či kotle na plyn. Stavba se vyčistí a dostane historický ráz," shrnul Seidl. Pro doplnění, citlivý přístup ke stavbě autorsky zajišťuje architekt Vladimír Novák.

Rekonstrukce budovy přinesla překvapení. Při smývání svrchních vnitřních nátěrů pracovníci narazili na originální malby, o jejichž existenci nikdo nevěděl. Radnice se po tomto zjištění rozhodla zrenovovat nejzachovalejší místa. "Nemůžeme obnovit úplně všechno, je to finančně náročně," podotkl Seidl.

Stará zástavba šla k zemi

Gró rekonstrukce tkví v repasování truhlářských prvků, kterým umělečtí řemeslníci vrací původní vzhled.

"Na dílnu se odvezla okna, dveře, kování, obložení stěn i sejmuté fragmenty stropních štuků," vyjmenoval Seidl s tím, že po jejich obnově se jednotlivé části opět vrátí na své místo.

Jako poslední přijde na řadu renovace průčelí vily s ozdobnými kamennými prvky na střeše a vybudování přípojky pro kanalizaci. Po dokončení budou mít Lovosice zrekonstruovanou secesní historickou budovu, jakých ve městě moc nestojí. Lovosice jako řadu ostatních měst postihly v 70. letech plošné asanace, při nichž šla původní zástavba k zemi a nahradily ji panelové domy.