Detail nápisu na pomníku Mistra Jana Husa v Lounech od Josefa Kvasničky z r....

Detail nápisu na pomníku Mistra Jana Husa v Lounech od Josefa Kvasničky z r. 1925, překlad úryvku z listu Mistra Jana Husa Lounským. | foto: PaulCreative Commons

Louny si každý měsíc připomenou Jana Husa, do města kdysi poslal list

  • 0
Město Louny si bude letošní 600. výročí upálení mistra Jana Husa připomínat sérií akcí každý měsíc až do listopadu. K výročí budou k dostání i speciální turistické vizitky a turistické razítko - Husovy Louny.

„Smyslem projektu Husovy Louny je nejenom ponaučit, ale i pobavit. Některé akce se budou konat symbolicky šestý den v měsíci. Návštěvníci se mohou těšit na sérii přednášek, výstav, koncertů nebo umělecký přednes Husových listů v kostele sv. Petra,“ přiblížila farářka Církve československé husitské v Lounech Helena Smolová.

Jeden ze svých listů napsal Hus právě Lounům, i proto se město k letošní připomínce mistrova upálení v roce 1415 připojilo. Na programu se podílí nejenom Církev československá husitská, ale také tamní knihovna, muzeum, základní umělecká škola, okresní archiv a infocentrum.

Nejbližší akce je naplánována na 6. února, kdy se v knihovně uskuteční setkání se spisovatelkou a ilustrátorkou Lucií Seifertovou, která představí svou knihu Pohádka o husitech. Zájemci se vypraví i za hranice města - první víkend v červnu pořádá muzeum tematický zájezd po stopách Jana Husa do Kostnice, v srpnu se pak účastníci vypraví na Kozí Hrádek a do Tábora.

Hlavní akce se uskuteční 6. července, v den 600. výročí Husovy mučednické smrti.

„V kostele proběhne slavnostní bohoslužba, následovat bude pietní akt u Husova pomníku na Mírovém náměstí s představením sborníku Mistr Jan Hus a Louny. Jeho tématem bude nejenom osobnost Jana Husa, ale i jeho odkaz až po současnost a také vztah k městu,“ dodala Smolová.

Hus měl k Lounům vřelý vztah

K Lounům měl Jan Hus zřejmě vřelý vztah. Asi v roce 1410 napsal lounským občanům list, jehož úryvek je umístěn na soklu Husovy sochy z roku 1925 na lounském Mírovém náměstí.

„Není vyloučeno, že mistr Louny navštívil i osobně. V Listu Lounským sice píše, že lounské ,nespatřil očima vnějšíma, nýbrž jen vnitřníma‘, avšak ke konci roku 1412 pobýval v Žatci a okolí, a je tak možné, že kázal i v Lounech,“ uvedl historik lounského muzea Jaroslav Havrlant.

Historické prameny se však o návštěvě Jana Husa v Lounech nezmiňují.