Rumburská loreta prochází obnovou už 19 let.

Rumburská loreta prochází obnovou už 19 let. | foto: Klára Mágrová

Při opravě rumburské Lorety byly odkryty podpisy odsunutých Němců

  • 0
V rumburské Loretě restaurátoři obnovují malířskou výzdobu kaplí z poloviny 18. století, jde o malby Panny Marie Lurdské a Pražského jezulátka. V těchto dnech objevili pozůstatky práce svých kolegů, kteří na uchování maleb pracovali před 70 lety.

„Na boční straně štukové hlavice sloupu kaple byla nalezena tužkou psaná jména malíře Johanna Kindermanna z Jiřetína pod Jedlovou a truhláře J. Lissnera z Filipova. A u nich datum 17. září 1945,“ uvedl akademický malíř, restaurátor Martin Martan z Prahy.

Loretánská kaple Panny Marie v Rumburku

Loreta byla postavena podle podle plánů význačného barokního architekta Johanna Lucase Hildebrandta na základě přání Antona Floriana knížete z Liechtensteinu roku 1709.
Římskokatolická farnost se záchraně Lorety věnuje již 19 let. Záchranné práce celoročně přístupné památky, kde se koná řada zajímavých akcí a výstav, zatím stály více než 26 milionů korun.

Právě v létě tohoto roku proběhla poslední zásadní obnova kaple. „Sedmdesát let stará jména obou mužů jsou také písemně doložena v zápisech, které vedli řeholníci z přilehlého kapucínského kláštera. Zajímavá jsou také tím, že to prokazatelně byli Němci a určitě pak byli odsunuti, ale v kapli se jejich jména dochovala,“ říká Klára Mágrová, projektová manažerka Římskokatolické farnosti, děkanství Rumburk, která Loretu spravuje.

Jak restaurování maleb pokračuje, mohou návštěvníci vidět v Loretě až do září. A zjistit zde mohou řadu zajímavostí. Třeba tu, že obě kaple byly postaveny do roku 1753, ale Panna Marie Lurdská se zjevila až v 19. století.

Kromě maleb se opravuje i fasáda

„Kaple totiž byla původně zasvěcena svatému Janu Nepomuckému, ale když farnice slyšely o zázraku v Lurdech a byly se tam osobně podívat, přesvědčily kapucíny, aby změnili zasvěcení kaple,“ vysvětlila Mágrová ke kapli, kde je i umělá kamenná jeskyně a stěny jsou pokryty krásnými barevnými kachlemi se symbolem Panny Marie a Ježíše Krista.

Rumburská Loreta se stavěla v letech 1704 až 1709.

„Kachličky byly v 19. století velmi módní. Pro kapli byly objednány z Drážďan. Protože v Loretě bojujeme s vodou, báli jsme se o ně, ale jsou ve výborném stavu a nehnutě drží na svém místě,“ vysvětlila Mágrová historii kaple, na jejíž klenbě je zobrazen Kristus - Spasitel světa. Pochází z roku 1908 a autorem je Brunno Neumann z Horního Jindřichova.

Kromě renovování maleb se již od začátku léta v Loretě za více než milion korun opravuje také fasáda nádvoří křížové chodby kolem loretánské kaple a na kostele sv. Vavřince je již opravená část krovu, který dosud kryly 130 let staré šindele.