Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Šluknovské ekonomice má pomoci lokální měna, sklenice „Tvrdší než euro“

  14:34aktualizováno  14:34
S nápadem, jak podpořit lokální ekonomiku, přišlo občanské sdružení Místní akční skupina Šluknovsko. Navrhovaná "lokální měna" s názvem Tvrdší než euro má přispět k obnově regionální obchodní sítě a peníze udržet v regionu. Bude mít podobnu sklenice na místní produkty.

Sklenice s názvem Tvrdší než euro má hodnotu 30 korun. | foto: Archiv

"Když se člověk dostane do složité hospodářské situace, která je tu u nás na Šluknovsku, kde je vysoká nezaměstnanost, klesá kupní síla a podobně, tak to motivuje lidi, aby se zamysleli, co se s tím dá dělat," vysvětluje vznik "měny" Martin Zíka, který je duchovním otcem projektu.

Hlavním problémem podle Zíky je, že nadnárodní obchodní řetězce zničily lokální centra ekonomiky a peníze tak utíkají z regionu. Nová "měna" má pomoci tento trend změnit, aby důležitou roli měli opět místní producenti.

Lokální měny

Martin Zíka je vzděláním strojařem, ale problematikou lokální ekonomiky se zabývá posledních 10 let. Nápad na Tvrdší než euro dostal zhruba před 2 měsíci. Inspiroval se v zahraničí, lokální měny fungují ve Velké Británii, Německu či Rakousku. "Lokální německá měna Chiem má 2,5 rychlejší oběh než euro a ročně v ní probíhají obchody v hodnotě 7 milionů euro," uvádí Zíka. Přímo lokální peníze skupina vymyslet nemohla, zákon něco takového v Česku zakazuje.

Tvrdší než euro (TNE) není platidlem v pravém slova smyslu. Jde o uzavíratelnou sklenici s originální etiketou, která má být nosičem kvalitních místních výrobků - medu, marmelády či mléčných produktů.

V oběhu je prvních 50 sklenic

"Je to nosič regionálních produktů, díky kterému budou místní výrobci mít příležitost prodávat své zboží. Tím se obnoví obchodní síť, která byla zničena nástupem nadnárodních řetězců," uvažuje Zíka.

Akční skupina představila "měnu" uplynulou sobotu na festivalu lokální ekonomiky ve Varnsdorfu, po kterém vypustila do oběhu mezi prodejce prvních padesát sklenic.

Jako první své zboží budou ve sklenici prodávat děčínské bistro Houpací koník, varnsdorfská cukrárna Café Dlask a Čokoládovna Mana v Krásné Lípě.

Princip bude takový, že zákazník při první koupi výrobku zaplatí 30 korun za sklenici plus cenu samotného zboží. Sklenice mu po spotřebování výrobku zůstane a při další koupi už platí "jen" za samotný produkt, jako je čokoláda, med či něco podobného, který si nechá do sklenice uložit.

"Tento systém spotřebitele motivuje k nákupu, protože skrze naší měnu jednak získá kvalitní regionální produkt, a jednak ho pak motivuje se k místnímu prodejci vrátit, protože Tvrdší než euro nebude k dispozici v řetězcích," podotýká Zíka s tím, že prodávat své zboží skrze "měnu" budou moci jen firmy, které garantují vysokou kvalitu produktů, mají sociální aspekt a lokální či regionální zázemí.

Obchodní síť pro celé Děčínsko

Jak se "měna" při obchodování osvědčuje, jaký je její oběh a jak jsou s ní prodejci a spotřebitelé spokojeni bude Místní akční skupina Šluknovsko průběžně monitorovat. Skupina se bude scházet každý čtvrtek, přičemž jejími členy jsou i ekonomové.

Zikova představa je, že v několikaletém horizontu nová "měna" pomůže k vybudování obchodní sítě místních prodejců, v níž budou nakupovat lidé z celého Děčínska (asi 130 tisíc lidí) a zásadně přispěje k oživení regionální ekonomiky.

Zika škarohlídům vzkazuje, že akční skupina je připravena na kritické podněty reagovat. "My očekáváme, že budou kritické podněty. Na jejich základě budeme vymýšlet, jak vytvořit příznivé podmínky pro spotřebitele. Tohle je první krůček," uzavřel Zíka.

Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Za únos ženy pro výkupné dostali senioři vězení, odvlekli ji od školky

Obžalovaný Hanzálek skrýval tvář před objektivy, vpravo stojí obžalovaný Rázl.

Krajský soud poslal do vězení čtveřici mužů za předloňský únos matky dvou dětí z Ústí nad Labem. Uložil jim tresty na 3...

Za dávný vyhazov musí exstarosta Starých Křečan splatit obci 140 tisíc

(Ilustrační snímek)

Místo dvanáctinásobku dostal bývalý pracovník radnice ve Starých Křečanech na Děčínsku jen tříměsíční odstupné. Šel k...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.cz