Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Šluknovské ekonomice má pomoci lokální měna, sklenice „Tvrdší než euro“

  14:34aktualizováno  14:34
S nápadem, jak podpořit lokální ekonomiku, přišlo občanské sdružení Místní akční skupina Šluknovsko. Navrhovaná "lokální měna" s názvem Tvrdší než euro má přispět k obnově regionální obchodní sítě a peníze udržet v regionu. Bude mít podobnu sklenice na místní produkty.

Sklenice s názvem Tvrdší než euro má hodnotu 30 korun. | foto: Archiv

"Když se člověk dostane do složité hospodářské situace, která je tu u nás na Šluknovsku, kde je vysoká nezaměstnanost, klesá kupní síla a podobně, tak to motivuje lidi, aby se zamysleli, co se s tím dá dělat," vysvětluje vznik "měny" Martin Zíka, který je duchovním otcem projektu.

Hlavním problémem podle Zíky je, že nadnárodní obchodní řetězce zničily lokální centra ekonomiky a peníze tak utíkají z regionu. Nová "měna" má pomoci tento trend změnit, aby důležitou roli měli opět místní producenti.

Lokální měny

Martin Zíka je vzděláním strojařem, ale problematikou lokální ekonomiky se zabývá posledních 10 let. Nápad na Tvrdší než euro dostal zhruba před 2 měsíci. Inspiroval se v zahraničí, lokální měny fungují ve Velké Británii, Německu či Rakousku. "Lokální německá měna Chiem má 2,5 rychlejší oběh než euro a ročně v ní probíhají obchody v hodnotě 7 milionů euro," uvádí Zíka. Přímo lokální peníze skupina vymyslet nemohla, zákon něco takového v Česku zakazuje.

Tvrdší než euro (TNE) není platidlem v pravém slova smyslu. Jde o uzavíratelnou sklenici s originální etiketou, která má být nosičem kvalitních místních výrobků - medu, marmelády či mléčných produktů.

V oběhu je prvních 50 sklenic

"Je to nosič regionálních produktů, díky kterému budou místní výrobci mít příležitost prodávat své zboží. Tím se obnoví obchodní síť, která byla zničena nástupem nadnárodních řetězců," uvažuje Zíka.

Akční skupina představila "měnu" uplynulou sobotu na festivalu lokální ekonomiky ve Varnsdorfu, po kterém vypustila do oběhu mezi prodejce prvních padesát sklenic.

Jako první své zboží budou ve sklenici prodávat děčínské bistro Houpací koník, varnsdorfská cukrárna Café Dlask a Čokoládovna Mana v Krásné Lípě.

Princip bude takový, že zákazník při první koupi výrobku zaplatí 30 korun za sklenici plus cenu samotného zboží. Sklenice mu po spotřebování výrobku zůstane a při další koupi už platí "jen" za samotný produkt, jako je čokoláda, med či něco podobného, který si nechá do sklenice uložit.

"Tento systém spotřebitele motivuje k nákupu, protože skrze naší měnu jednak získá kvalitní regionální produkt, a jednak ho pak motivuje se k místnímu prodejci vrátit, protože Tvrdší než euro nebude k dispozici v řetězcích," podotýká Zíka s tím, že prodávat své zboží skrze "měnu" budou moci jen firmy, které garantují vysokou kvalitu produktů, mají sociální aspekt a lokální či regionální zázemí.

Obchodní síť pro celé Děčínsko

Jak se "měna" při obchodování osvědčuje, jaký je její oběh a jak jsou s ní prodejci a spotřebitelé spokojeni bude Místní akční skupina Šluknovsko průběžně monitorovat. Skupina se bude scházet každý čtvrtek, přičemž jejími členy jsou i ekonomové.

Zikova představa je, že v několikaletém horizontu nová "měna" pomůže k vybudování obchodní sítě místních prodejců, v níž budou nakupovat lidé z celého Děčínska (asi 130 tisíc lidí) a zásadně přispěje k oživení regionální ekonomiky.

Zika škarohlídům vzkazuje, že akční skupina je připravena na kritické podněty reagovat. "My očekáváme, že budou kritické podněty. Na jejich základě budeme vymýšlet, jak vytvořit příznivé podmínky pro spotřebitele. Tohle je první krůček," uzavřel Zíka.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Sňatkový podvodník dostal osm let vězení, podle soudu získal od žen miliony

Jaroslav Doležal na lavici obžalovaných těsně před vynesením rozsudku.

Ústecký krajský soud poslal na osm let do vězení Jaroslava Doležala za rozsáhlé podvody. Podle žalobce muž navázal...

Matka chce od nemocnice sto tisíc za to, že na ni lékař poslal policii

Matka nechtěla odejít od mimina, lékař na ni přivolal policii

Až k soudu se může dostat konflikt, který se na jaře odehrál na jednotce intenzivní a resuscitační péče ústecké...

K opravené trati chce Moldava i hezké nádraží, obnova začne příští rok

Současný pohled na nádražní budovu na Moldavě.

Na železniční trati do krušnohorské Moldavy se po opravě za několik měsíců obnoví provoz. V dohledné době by se pak měl...

Najdete na iDNES.cz