Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Had žere kostel? Logo ústecké strategie se hned stalo terčem vtipů

  20:00aktualizováno  20:00
Ústí nad Labem zaujalo logem pro strategii rozvoje města pro roky 2015 až 2020. Mnozí ho považují za vtip a karikaturu, protože ho vytvořil místní karikaturista Radek Fetters. Vyhrál s ním ale soutěž a se svými kritiky se vyrovnal po svém. Ztvárnil je jako lejna, která převálcuje jeho mašina na loga.

Vítězné logo Radka Fetterse. Í jako šikmá věž kostela, modré S jako řeka Labe a pod tím vším zelené kopečky. | foto: Radek Fetters

O vítězi rozhodla pětičlenná komise v polovině června. Když se logo objevilo na internetu, strhla se vlna nevěřících reakcí. Diskutující například rozebírají, proč na obrázku had žere kostel.

Fotogalerie

„Ač jsem grafik amatér a můj návrh tak není nějaká super střela, tak v porovnání s výherním motivem jsem zklamán, že na magistrátě zvítězila předpotopní vize loga z devadesátých let,“ komentoval vítězný obrázek autor jednoho z neúspěšných návrhů Filip Ludvík (jeho návrh ve fotogalerii).

Odměna pro vítěze byla 15 tisíc korun. “Dejte Fettersovi místo 15 tisíc dvakrát tolik za podmínky, že na grafiku už nikdy v životě ani nepomyslí,“ komentoval soutěž Ústečan Jan Chmelík.

Radek Fetters říká, že tato reakce ho aspoň pobavila. Přiznal ale, že kritiků loga bylo tolik, že ani nestačil všechny jejich připomínky číst. Proto na ně reagoval hromadně.

„Nakreslil jsem na to vtip a spojil to se svým logem na výrobu log,“ přiblížil.

Do soutěže se mohl přihlásit kdokoliv, říká Fetters

Fetters říká, že hlavní stránkou jeho práce budou vždy karikatury, ale když ho někdo požádá o logo, pokusí se o něj znovu. Svůj první návrh loga vytvořil pro lanovku na Větruši, ale protože na ní tehdy pracoval jako strojník, do soutěže se nakonec nepřihlásil.

„Nemám na kreslení log žádné školy ani diplom a neznám aktuální trendy. Jsem amatér, který se přihlásil do soutěže a vyhrál ji. Do veřejné soutěže se mohl přihlásit kdokoliv,“ dodává k nynější soutěži.

Do soutěže se přihlásilo pět tvůrců. „Negativní reakce mnohonásobně převyšují zájem se do soutěže přihlásit a přijít s vlastním návrhem,“ komentovala kritiku Fettersova loga pro Lidovky.cz mluvčí ústeckého magistrátu Romana Macová.

Logo kritizoval i tehdejší náměstek ústeckého primátora Martin Hausenblas. „Tento graficky návrh je skandální a já učiním vše pro to, aby byl změněn,“ napsal na Facebook. Jenže pak přišel magistrátní převrat, Hausenblas o funkci přišel a nové vedení města teprve přebírá agendu a má jiné starosti (o převratu v Ústí zde).

Fetters má přesto obavy. „V pondělí jsme podepsali smlouvu a do deseti dnů mám peníze dostat. Nyní se ale změnil poměr sil na ústeckém magistrátě, takže mám strach, aby soutěž nezrušili. Na druhou stranu mám platnou smlouvu,“ ukazuje podepsaný dokument.

Autoři: ,Nejčtenější

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Kdysi slavný teplický hotel jde k zemi, přes třicet let jen chátral

Ruinu bývalého hotelu Imperátor v Teplicích vyklízejí dělníci - má se bourat.

Býval chloubou lázeňského města. Pokoji honosného hotelu Imperátor v teplických Trnovanech prošlo v minulosti mnoho...

Z někdejší textilní manufaktury v Oseku budou sociální byty pro mladé

Současný pohled na bývalou textilní manufakturu v Oseku.

Téměř 300 let starou budovu bývalé textilní manufaktury plánuje opravit město Osek. Po deseti letech snahy radnice...

Mladistvý okrádal kolemjdoucí o mobily, dítě mu ze strachu řeklo i PIN

(Ilustrační snímek)

Policisté obvinili ze dvou loupeží mladistvého pachatele z Mostu. V obou případech se na sídlišti zmocnil cizího...

Najdete na iDNES.cz