Chemička v Záluží začala vyrábět letecký petrolej, plánuje i vyvážet

  8:05aktualizováno  8:05
Z chemičky v Záluží u Litvínova vyjíždí nový produkt. Vlastník závodu Unipetrol tady začal vyrábět letecké palivo JET A-1, které je vhodné pro většinu proudových letounů. Dosud k tomu využíval jen rafinerii v Kralupech nad Vltavou. Firma je jediná, kdo tento druh paliva v zemi produkuje.

Chemopetrol v Záluží u Litvínova | foto: Martin Adamec, MAFRA

„Reagujeme tím na rostoucí poptávku po leteckém palivu,“ řekl Krzysztof Zdziarski, předseda představenstva skupiny Unipetrol, která spadá do polské PKN Orlen. 

„Rozšířením výroby do Litvínova můžeme efektivněji rozložit výrobní kapacity, zvýšit flexibilitu distribuce a účinněji reagovat na sezonní výkyvy ve spotřebě paliva,“ dodal.

Firma do rozšíření výroby na sever Čech investovala přes sto milionů korun. „Tímto krokem zvýšíme své výrobní kapacity pro letecké palivo zhruba o třicet procent zhruba na 200 tisíc tun ročně,“ uvedl mluvčí Unipetrolu Pavel Kaidl.

Palivu JET A-1 se říká letecký petrolej. Společnost ho v současné době dodává na pražské letiště Václava Havla nebo Správě státních hmotných rezerv.

Palivem chce zásobovat i zahraniční letiště

V budoucnu by ale palivo z Litvínova mohlo putovat i na další místa. „Jsme připraveni jím zásobovat také jiná letiště v České republice i blízkém či vzdálenějším zahraničí, jako jsou například letiště v Drážďanech, Lipsku, Vratislavi, Krakově či v Bratislavě a Košicích,“ podotkl Kaidl s tím, že výroba a prodej JET A-1 jsou z hlediska ziskovosti vysoce atraktivní.

„Výrobu leteckého petroleje v Litvínově jsme zvažovali několik let. Neuskutečňovala se ať už kvůli vlastnickým poměrům v litvínovské rafinerii, či podmínkám na trhu. To se však v posledních letech změnilo,“ poznamenal. 

Výroba leteckého paliva ale není jedinou událostí letoška v litvínovské chemičce. V závěru roku plánuje Unipetrol dokončit největší investici v historii českého chemického průmyslu, a sice stavbu polyetylenové jednotky PE3 za 8,5 miliardy korun. 

„Díky nové jednotce zvýšíme kapacitu výroby polyetylenu více než dvojnásobně, až na 275 tisíc tun ročně,“ sdělil Tomáš Herink, člen představenstva Unipetrolu.

Témata: Ústecký kraj, Most

Nejčtenější

Novým šéfem Senátu je Jaroslav Kubera, Štěch bude místopředsedou

Jaroslav Kubera z ODS se stal novým předsedou Senátu na ustavující schůzi horní...

Novým předsedou Senátu byl zvolen Jaroslav Kubera z ODS. Ve finále tajné volby porazil Václava Hampla nominovaného za...

Za vybržďování s otočkou ve smyku policie muže obvinila z obecného ohrožení

Policie obvinila dvaačtyřicetiletého řidiče z Chomutovska, který opakovaně...

Policie obvinila dvaačtyřicetiletého řidiče z Chomutovska, který koncem října opakovaně vybržďoval na silnici z Bíliny...

Při záchraně sebevraha zkolaboval strážník, v nemocnici zemřel

Záchrana sebevraha v Chomutově, při níž zkolaboval a následně zemřel jeden ze...

Při záchraně sebevraha zkolaboval v Chomutově jeden z místních strážníků, kteří se akce účastnili spolu s hasiči a...

Mladík se v Děčíně pokusil znásilnit čtrnáctiletou, skončil ve vazbě

Násilník v pátek večer napadl za hlavním vlakovým nádražím dívku

Policie v Děčíně obvinila místního dvaadvacetiletého muže z pokusu o znásilnění nezletilé dívky. Násilník ji napadl v...

Jihlava předčila Ústí a ve druhé lize vede. Brno prohrálo v Třinci

Martin Svědík se loučí s fotbalovou Jihlavou.

Jihlavští fotbalisté v 15. kole druhé ligy porazili doma Ústí nad Labem 4:1, vrátili se do čela tabulky a vítězně se...

Další z rubriky

Mladík se v Děčíně pokusil znásilnit čtrnáctiletou, skončil ve vazbě

Násilník v pátek večer napadl za hlavním vlakovým nádražím dívku

Policie v Děčíně obvinila místního dvaadvacetiletého muže z pokusu o znásilnění nezletilé dívky. Násilník ji napadl v...

Dlužnice se odstěhovala z bytu, nechala v něm živořit psy a králíka

Po odstěhování majitelky, která dlužila na nájmu,  zůstali v bytě dva psi -...

Žena, která se kvůli dluhům na nájmu musela vystěhovat z ústeckého bytu, v něm nechala živořit své dva psy a králíka....

Zloděj se vrátil do obchodu v ukradeném oblečení, na ostrahu vytáhl řetěz

Policista Michal Peňáz ukazuje bodlinatý řetěz, se kterým ho napadl podnapilý

Okresní soud v Mostě vzal do vazby dvaadvacetiletého muže z Mostu, kterého policie obvinila z krádeže. Mladík čtyřikrát...

Dětská fantazie vs. realita dospělých: Máme děti ve fantazírování brzdit, nebo podporovat?
Dětská fantazie vs. realita dospělých: Máme děti ve fantazírování brzdit, nebo podporovat?

Bujná fantazie k dětem neodmyslitelně patří. Její používání znamená, že vývoj probíhá v pořádku. Kromě toho je důležitá pro rozvoj slovní zásoby a pro celkovou kreativitu. Jak tyto kvality u svých potomků podporovat? A je potřeba je někdy i usměrňovat?

Najdete na iDNES.cz