Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Do Janova míří další miliony. Mají pomoci obyvatelům, kteří se snaží

  11:14aktualizováno  11:14
Litvínovská radnice dostala evropské peníze na projekty, které pomohou lidem z problematického sídliště Janov. Půjdou třeba na platy sociálních pracovníků, kteří se budou věnovat rodinám, jež mají zájem na vyřešení svých potíží.

Současný život na litvínovském sídlišti Janov. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Téměř patnáct milionů korun obdržel Litvínov díky spolupráci s vládní Agenturou pro sociální začleňování a programu, který je určený pro sociálně vyloučené lokality, k nimž patří i Janov (psali jsme o tom zde).

Fotogalerie

Město je bude čerpat následující tři roky. Projekt odstartoval tento měsíc a radnice díky němu získává peníze na dvanáct asistentů prevence kriminality a pět sociálních pracovníků. Budou se věnovat hlavně rodinám s dětmi z Janova.

Nejde o novinku, protože tyto služby už na nechvalně známém sídlišti Janov i jinde v Litvínově jsou.

Nově si ale město samo mohlo říci, jaké problémy chce řešit. Na to získalo peníze.

„Máme tři roky klid, nemusíme usilovat o další dotace na sociální služby a asistenty. Je to i větší jistota pro zaměstnance, nemají smlouvu na rok, ale na tři,“ uvedla vedoucí odboru sociálních věcí radnice Veronika Knoblochová.

Problémem je vysoká nezaměstnanost

Dlouhodobě je největší potíží sídliště Janov vysoká nezaměstnanost. Přímo ji městský projekt neřeší, i když díky němu přijme další dva sociální pracovníky. Nepřímo s ní ale také souvisí.

„Náš projekt není určený na zaměstnávání. Ale protože lidi připravíme tím, že budou mít stabilizované bydlení, hospodaření, dávky, tak jim umožníme orientovat se na práci,“ potvrdila Knoblochová.

Důležitá je přitom práce s celými rodinami, tedy i výchova dětí, které získávají potřebné návyky.

Na městský projekt bude navazovat činnost spolku Libuše, který už v minulých letech díky různým dotacím nabízel lidem z Janova práci. V tom bude spolek pokračovat.

Zaměří se přitom na rodiny, jejichž situaci stabilizoval městský projekt. „Libuše bude mít nabídky pracovních míst, právě spolek bude spolupracovat se zaměstnavateli a nabízet jim připravené, motivované lidi. Bude tam i dotace na pracovní místo,“ dodala Knoblochová.

Bývalo to jedno z nejhezčích sídlišť

To je největší posun v získávání dotací pro sídliště Janov - pomoc míří na lidi, kteří už dokázali, že své sociální nesnáze chtějí řešit. Zároveň to potvrzuje proměny, jimiž zhruba za deset let Janov prošel.

Cíl projektu

Nový projekt Litvínova usiluje o začleňování obyvatel ze sociálně vyloučených lokalit do běžné společnosti.

Především rodinám s dětmi budou v Janově pracovníci radit s konkrétními problémy - jak vyjít s penězi, jak se zbavovat dluhů nebo jak řešit problémy dětí se školou.

Druhou částí projektu je zajištění míst asistentů prevence kriminality.

Projekt začal 1. srpna 2016 a potrvá do 31. července 2019. Jeho přesný rozpočet je 14,3 milionu korun.

V 80. letech to bylo jedno z nejhezčích sídlišť v Československu. Kvůli privatizaci bytového fondu, již zneužili různí spekulanti, se tam však začali stěhovat nepřizpůsobiví z celého Česka, často šlo o početné romské rodiny.

Na sídlišti rostla nezaměstnanost, kriminalita, vandalismus, množily se potíže s drogami. Situace zneužili neonacisté, v Janově začali pořádat pochody, a před osmi lety dokonce došlo k jejich bitce s policisty (blíže o tom zde).

Radnice se vše snažila řešit zvýšením počtu strážníků, kontrolami, za pomoci dotací i obřími investicemi. Za pět let se v Janově proinvestovalo přes 200 milionů korun a vzhled sídliště se výrazně zlepšil.

Původní obyvatelé ale dál odcházejí kvůli problémovým sousedům. Trend má zastavit současný projekt. Nejde ale o plošnou akci, jako byly kontroly a dotace, ale je cílený na konkrétní lidi. Zejména na rodiny s dětmi, aby se zastavil exodus z Janova a na opraveném sídlišti znovu žili slušní obyvatelé, kteří pracují a neničí své bydlení ani jeho okolí.

Archivní video z bitky extremistů s policisty v Janově v roce 2008:

Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Francouz šel 2 200 kilometrů uctít v Litvínově strýce a jiné oběti válek

Francouzský spisovatel Laurent Guillet na litvínovském hřbitově.

K památníku na litvínovském hřbitově dopoledne dorazil po téměř 2 200 kilometrech pěšky francouzský spisovatel Laurent...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Najdete na iDNES.cz