Poslanec VV Milan Šťovíček se stal starostou Litvínova.

Poslanec VV Milan Šťovíček se stal starostou Litvínova. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Litvínov rozdělují dva bývalí kolegové, Šťovíček z VV a Volák z ODS

  • 8
Obyvatele Litvínova rozdělují dva politici: staronový starosta Milan Šťovíček z Věcí veřejných a jeho bývalý stranický kolega z ODS Daniel Volák. Ten se pro mnohé stal před rokem a půl "zlým mužem", když po vnitrostranickém puči v ODS převzal Šťovíčkovo místo.

Nepříliš povedený začátek své starostovské kariéry ale Volák proměnil v pozoruhodný úspěch - se svým týmem se stal pro mnohé další starosty v Česku příkladem toho, jak lze účinně působit na ty, kteří zneužívají sociální dávky.

ROZLOŽENÍ SIL V LITVÍNOVĚ

Koalice

VV - 5

KSČM - 4

Severočeši.cz - 3

Opozice

ČSSD - 4

ODS - 3

SNK-ED - 3

TOP 09 - 1

Komunální volby ale nedopadly pro Volákovu ODS v Litvínově příliš dobře. Skončil s ní v opozici, jež si ho zvolila za neformálního lídra.

"Asi jsme byli málo populističtí - zabraly odpady a doprava zadarmo. Možná jsme toho mohli víc nabízet taky zadarmo. Je pravda, že jsme měli v programu dost represivních záležitostí. Možná jsme tím část voličů odradili. Kdo ví," hledá příčiny neúspěchu Volák.

Milan Šťovíček si naopak může říkat, že má úspěšný rok.

V parlamentních volbách získal poslanecké křeslo. Nyní byl, po rok a půl trvající přestávce, opět zvolen do čela Litvínova. Střídá v něm Daniela Voláka.

Z odvolaného starosty poslancem a znovu v čele města

Přitom před rokem a půl to se Šťovíčkovou politickou kariérou nevypadalo nejlépe. Tehdy totiž zažil jako starosta zvolený za ODS kruté rozčarování.

Spolustraníci ho odvolali z funkce. Vadila jim jeho malá razance, především šlo ale o boj znesvářených křídel uvnitř místních občanských demokratů.

Šťovíček pak z ODS vystoupil a uspěl jako lídr Věcí veřejných v kraji - získal pro ně dva poslanecké posty.

"Véčka" vedl i v komunálních volbách a s přehledem je vyhrál. Opět, stejně jako v předchozích, získal nejvíc hlasů ve městě. Za satisfakci po odvolání to ale nepovažuje.

"Už tehdy jsem řekl, že se chci dívat dopředu a že budu dál pracovat pro město. Pozici starosty vnímám především jako velikou zodpovědnost a vyjádření podpory, kterou jsem získal ve volbách," tvrdí.

šťovíček: zneužívání dávek ohlídáme

Poslanec VV Milan Šťovíček se stal starostou Litvínova.Milan Šťovíček chce zvládnout starostování i místo poslance. Navíc se musí vyrovnat s tím, že jako bývalý člen ODS a její koaliční kolega v parlamentu stojí v Litvínově proti této straně.

V čem budete na radnici jiný než vaši bývalí kolegové z ODS?

Nerozlišuji mezi jednotlivými členy zastupitelstva. Chci hledat shodu na postupech a záměrech, které budou prospívat našemu městu a jeho obyvatelům. Určitě chceme rychle změnit způsob zadávání veřejných zakázek a maximálně ho otevřít veřejnosti.

Na ustavujícím zastupitelstvu to vypadalo, že se navzájem dost nesnášíte. Jak jste spolu mohli spolupracovat?

V politice je to stejné jako v životě. I tady najdete lidi rovné a zásadové, vedle nich potom různé hochštaplery, nepoctivce a pokrytce. Většinou až životní zkušenost a konkrétní činy odhalí, kdo je ve svých názorech pevný a kdo se točí jako korouhvička. A navíc na ustavujícím zastupitelstvu je vždycky atmosféra hodně vypjatá.

Je ale nezpochybnitelné, že v Litvínově za Volákova vedení fungoval solidní systém kontrol zneužívání sociálních dávek. Budete v něm pokračovat?

Všichni se před volbami shodovali na nulové toleranci města vůči těm, kteří zneužívají náš sociální systém. Tenhle trend určitě není důvod měnit, naopak pouze důsledným a trvalým tlakem je možné dosáhnout potřebného výsledku.

Nešlo dát osobní neshody stranou, aby mohla vzniknout jiná koalice než s KSČM?

S nikým jsme koalici neuzavřeli. Hledali jsme shodu na programových cílech, s nimiž šlo občanské sdružení Litvínov občanům a Věci veřejné do voleb a s nimiž tyto volby vyhrálo. Tedy zachování těžebních limitů, boj s korupcí, průhledné zakázky a zastavení zadlužování města. Osobně jsem přesvědčen, že jsou to všechno pracovití a zásadoví lidé, kteří jsou připraveni pracovat jen pro své město.

Volák: vizi do budoucna jsme neslyšeli

Starosta Litvínova David VolákDaniel Volák nevidí pozici ODS v Litvínově jako porážku na hlavu. Současná koalice má 12 hlasů oproti jedenácti opozičním.

Proč jste se s Věcmi veřejnými nedokázali dohodnout?

Od Věcí veřejných jsme prakticky nedostali žádnou nabídku. Předestřeli nám své tři priority - limity těžby, nezadlužené město a průhledné veřejné zakázky. Zakázky průhledné jsou. My se ptali na vizi do budoucna. Tu jsem ale neslyšel. Nabídka na spolupráci z jejich strany ani nepadla.

Co se stalo, že se z bývalých spolustraníků stali rivalové, kteří rozdělují obyvatele Litvínova?

My jsme se nedokázali shodnout na prioritách pro Litvínov. Před dvěma lety se toto město ocitlo nad bezpečnostní, sociální a národnostní propastí. Podle mého to bylo kvůli neřešení problémů, liknavosti a neschopnosti se k věcem postavit. Když jsme to v klubu zastupitelů po našem bývalém starostovi vyžadovali, tak se odmítl postavit třeba za exekuce nebo se rázně postavit k řešení situace v sídlišti Janov. V tom byl hlavní rozkol. Museli jsme v tu chvíli sáhnout k odvolání. Byla to ale demokratická výměna - ti, kteří ho předtím s nadějemi volili, ho potom odvolávali. Ten rozkol ale nebyl v osobní rovině.

Po necelých dvou letech vám ale voliči řekli, že se jim odvolání zřejmě nezdálo. Považujete volební výsledek ODS v Litvínově za osobní prohru?

ODS bez Milana Šťovíčka měla v zastupitelstvu čtyři mandáty. S těmi se šlo tehdy do volby nového starosty i do letošních voleb. Získali jsme tři a čtvrtý nám unikl o několik málo hlasovacích lístků. Vnímám to tedy jako těsnou prohru. Svolal jsem členskou schůzi a tam jsem dal k dispozici svou funkci, vzal jsem na sebe za volební výsledek odpovědnost. Dostal jsem ale důvěru.