Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Litvínov rozdělují dva bývalí kolegové, Šťovíček z VV a Volák z ODS

  9:54aktualizováno  9:54
Obyvatele Litvínova rozdělují dva politici: staronový starosta Milan Šťovíček z Věcí veřejných a jeho bývalý stranický kolega z ODS Daniel Volák. Ten se pro mnohé stal před rokem a půl "zlým mužem", když po vnitrostranickém puči v ODS převzal Šťovíčkovo místo.

Poslanec VV Milan Šťovíček se stal starostou Litvínova. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Nepříliš povedený začátek své starostovské kariéry ale Volák proměnil v pozoruhodný úspěch - se svým týmem se stal pro mnohé další starosty v Česku příkladem toho, jak lze účinně působit na ty, kteří zneužívají sociální dávky.

ROZLOŽENÍ SIL V LITVÍNOVĚ

Koalice

VV - 5

KSČM - 4

Severočeši.cz - 3

Opozice

ČSSD - 4

ODS - 3

SNK-ED - 3

TOP 09 - 1

Komunální volby ale nedopadly pro Volákovu ODS v Litvínově příliš dobře. Skončil s ní v opozici, jež si ho zvolila za neformálního lídra.

"Asi jsme byli málo populističtí - zabraly odpady a doprava zadarmo. Možná jsme toho mohli víc nabízet taky zadarmo. Je pravda, že jsme měli v programu dost represivních záležitostí. Možná jsme tím část voličů odradili. Kdo ví," hledá příčiny neúspěchu Volák.

Milan Šťovíček si naopak může říkat, že má úspěšný rok.

V parlamentních volbách získal poslanecké křeslo. Nyní byl, po rok a půl trvající přestávce, opět zvolen do čela Litvínova. Střídá v něm Daniela Voláka.

Z odvolaného starosty poslancem a znovu v čele města

Přitom před rokem a půl to se Šťovíčkovou politickou kariérou nevypadalo nejlépe. Tehdy totiž zažil jako starosta zvolený za ODS kruté rozčarování.

Spolustraníci ho odvolali z funkce. Vadila jim jeho malá razance, především šlo ale o boj znesvářených křídel uvnitř místních občanských demokratů.

Šťovíček pak z ODS vystoupil a uspěl jako lídr Věcí veřejných v kraji - získal pro ně dva poslanecké posty.

"Véčka" vedl i v komunálních volbách a s přehledem je vyhrál. Opět, stejně jako v předchozích, získal nejvíc hlasů ve městě. Za satisfakci po odvolání to ale nepovažuje.

"Už tehdy jsem řekl, že se chci dívat dopředu a že budu dál pracovat pro město. Pozici starosty vnímám především jako velikou zodpovědnost a vyjádření podpory, kterou jsem získal ve volbách," tvrdí.

šťovíček: zneužívání dávek ohlídáme

Poslanec VV Milan Šťovíček se stal starostou Litvínova.Milan Šťovíček chce zvládnout starostování i místo poslance. Navíc se musí vyrovnat s tím, že jako bývalý člen ODS a její koaliční kolega v parlamentu stojí v Litvínově proti této straně.

V čem budete na radnici jiný než vaši bývalí kolegové z ODS?

Nerozlišuji mezi jednotlivými členy zastupitelstva. Chci hledat shodu na postupech a záměrech, které budou prospívat našemu městu a jeho obyvatelům. Určitě chceme rychle změnit způsob zadávání veřejných zakázek a maximálně ho otevřít veřejnosti.

Na ustavujícím zastupitelstvu to vypadalo, že se navzájem dost nesnášíte. Jak jste spolu mohli spolupracovat?

V politice je to stejné jako v životě. I tady najdete lidi rovné a zásadové, vedle nich potom různé hochštaplery, nepoctivce a pokrytce. Většinou až životní zkušenost a konkrétní činy odhalí, kdo je ve svých názorech pevný a kdo se točí jako korouhvička. A navíc na ustavujícím zastupitelstvu je vždycky atmosféra hodně vypjatá.

Je ale nezpochybnitelné, že v Litvínově za Volákova vedení fungoval solidní systém kontrol zneužívání sociálních dávek. Budete v něm pokračovat?

Všichni se před volbami shodovali na nulové toleranci města vůči těm, kteří zneužívají náš sociální systém. Tenhle trend určitě není důvod měnit, naopak pouze důsledným a trvalým tlakem je možné dosáhnout potřebného výsledku.

Nešlo dát osobní neshody stranou, aby mohla vzniknout jiná koalice než s KSČM?

S nikým jsme koalici neuzavřeli. Hledali jsme shodu na programových cílech, s nimiž šlo občanské sdružení Litvínov občanům a Věci veřejné do voleb a s nimiž tyto volby vyhrálo. Tedy zachování těžebních limitů, boj s korupcí, průhledné zakázky a zastavení zadlužování města. Osobně jsem přesvědčen, že jsou to všechno pracovití a zásadoví lidé, kteří jsou připraveni pracovat jen pro své město.

Volák: vizi do budoucna jsme neslyšeli

Starosta Litvínova David VolákDaniel Volák nevidí pozici ODS v Litvínově jako porážku na hlavu. Současná koalice má 12 hlasů oproti jedenácti opozičním.

Proč jste se s Věcmi veřejnými nedokázali dohodnout?

Od Věcí veřejných jsme prakticky nedostali žádnou nabídku. Předestřeli nám své tři priority - limity těžby, nezadlužené město a průhledné veřejné zakázky. Zakázky průhledné jsou. My se ptali na vizi do budoucna. Tu jsem ale neslyšel. Nabídka na spolupráci z jejich strany ani nepadla.

Co se stalo, že se z bývalých spolustraníků stali rivalové, kteří rozdělují obyvatele Litvínova?

My jsme se nedokázali shodnout na prioritách pro Litvínov. Před dvěma lety se toto město ocitlo nad bezpečnostní, sociální a národnostní propastí. Podle mého to bylo kvůli neřešení problémů, liknavosti a neschopnosti se k věcem postavit. Když jsme to v klubu zastupitelů po našem bývalém starostovi vyžadovali, tak se odmítl postavit třeba za exekuce nebo se rázně postavit k řešení situace v sídlišti Janov. V tom byl hlavní rozkol. Museli jsme v tu chvíli sáhnout k odvolání. Byla to ale demokratická výměna - ti, kteří ho předtím s nadějemi volili, ho potom odvolávali. Ten rozkol ale nebyl v osobní rovině.

Po necelých dvou letech vám ale voliči řekli, že se jim odvolání zřejmě nezdálo. Považujete volební výsledek ODS v Litvínově za osobní prohru?

ODS bez Milana Šťovíčka měla v zastupitelstvu čtyři mandáty. S těmi se šlo tehdy do volby nového starosty i do letošních voleb. Získali jsme tři a čtvrtý nám unikl o několik málo hlasovacích lístků. Vnímám to tedy jako těsnou prohru. Svolal jsem členskou schůzi a tam jsem dal k dispozici svou funkci, vzal jsem na sebe za volební výsledek odpovědnost. Dostal jsem ale důvěru.
Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Střelce z Chomutova poslal soud na dvanáct a půl roku do vězení

Obžalovaný Petr Benda.

Krajský soud v Ústí nad Labem potrestal 12,5 lety vězení sedmatřicetiletého Petra Bendu, který loni na jaře zastřelil...

Černou skládku nechal místostarosta odvézt na dvůr domnělého provinilce

Odhozené igelitové pytle na obecních pozemcích v Hrobcích.

Svérázně nechal uklidit černou skládku na obecních pozemcích místostarosta Hrobců na Litoměřicku Petr Kříž. Protože se...

Další z rubriky

Nespáchal trestný čin. Soud počtvrté zprostil politika obžaloby za nehodu

Martin Klika před mosteckým soudem.

Mostecký okresní soud počtvrté zprostil náměstka hejtmana a litvínovského zastupitele Martina Kliku obžaloby za...

Kraj znovu posoudí výstavbu obřích hal u Rtyně, které loni odmítl

Stavba Technologického parku v holešovské průmyslové zóně.

Výstavba sedmi železobetonových hal poblíž obcí Rtyně nad Bílinou a Modlany u silnice R63 z Teplic k dálnici D8 je opět...

VIDEO: Testují se náramky pro domácí vězně, ochrání i jejich oběti

Náramek na nohu pro osoby v domácím vězení - zatím ještě nejsou používány....

V Ústí nad Labem se nyní testují elektronické náramky na hlídání odsouzených v domácím vězení. Na nohy se lidem...

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ ODDĚLENÍ AUTOMATIZACE S NJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 45 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz