Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Litvínov hledá obranu proti přílivu Romů ze Slovenska. Vsadil na posudky

  8:24aktualizováno  8:24
Litvínovská radnice vymýšlí způsob, jak zabránit přílivu cizinců, kteří ve městě následně žijí jen ze sociálních dávek. Má tím na mysli Romy ze Slovenska.

Litvínovské sídliště Janov | foto: MF DNES

Podle místostarosty Martina Kliky se problém týká především některých slovenských rodin, které se stěhují do sídliště Janov. Radnice prý ví asi o dvaceti. Často jde o lidi, kteří mají problémy se soužitím s okolím.

CO ŘÍKÁ ZÁKON

Na dávky v hmotné nouzi má nárok osoba nebo rodina s povolením k pobytu, která nemá dostatečné příjmy a její celkové sociální a majetkové poměry neumožňují uspokojení základních životních potřeb na úrovni ještě přijatelné pro společnost.

Současně si tyto příjmy nemůže z objektivních důvodů zvýšit (vlastní prací, uplatněním nároků a pohledávek, prodejem nebo využitím majetku) a vyřešit tak svoji nelehkou situaci vlastním přičiněním.

"Budeme se přesně řídit zákonem o hmotné nouzi a zákonem o pobytu cizinců," předesílá Klika, když představuje, jak chce radnice příliv takových lidí zastavit. A dodává, že radnice vše konzultovala s cizineckou policií a odborem sociálních věcí.

Litvínov chce jednoduše postupovat tak, že bude přistěhovalce žádající o dávky důsledně kontrolovat. Úředníci každého prověří a zváží, zda v budoucnu nebude zátěží pro sociální systém.

"U těch nízkopříjmových je jasné, že se jí mohou stát. Dále pak cizinecká policie může zamítnout přechodný pobyt na našem území při důvodném podezření, že by žadatel ohrozil bezpečnost státu nebo závažným způsobem narušil veřejný pořádek. A to i v tom směru, že se třeba bude opakovaně dopouštět přestupků či trestných činů. To je jednoznačný důvod pro ukončení pobytu," vyjmenoval Klika.

U žadatelů o dávky budou litvínovští sociální pracovníci nově pečlivě posuzovat řadu kritérií, které je třeba dodržet. "Například vzdělání, jestli ve své vlasti pracovali, jestli nebyli na dávkách, jestli se rekvalifikovali a podobně. Na základě toho se může vyhodnotit, že žadatel na dávky v hmotné nouzi nemá nárok," vysvětlil Klika.

Zákon platí už čtyři roky, ale neuplatňuje se důsledně

Podle Kliky je systém zaměřen tak, aby zamezil zneužívaní dávek. Naopak cizincům, kteří v Česku pracovali a náhodou se dostali do nějaké nouze, má pomoci.

"Zákon platí od roku 2006. Kdyby byla všechna města a úřady důsledné a důrazně tuto věc řešily, zabránilo by se přílivu některých těch slovenských rodin. Je věcí odborů sociálních věcí, aby tyto věci pohlídaly a pak spolupracovaly s cizineckou policií," dodal místostarosta.

Mluvčí cizinecké policie Eva Jaklová uvedla, že v Ústeckém kraji tato spolupráce s obcemi funguje velmi dobře. Uvedla, že nejviditelnější je asi spolupráce s matrikami, které cizinecké policii hlásí například podezření na fiktivní sňatky s cizinci.

Litvínovská radnice je svým nekompromisním přístupem ke zneužívačům sociálních dávek známá. Tamní odbor sociálních věcí například úzce spolupracuje s městskou policií, která například kontroluje, kdo si pro dávky jezdí na úřad autem.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Trať z Děčína do Střekova opraví za tři miliardy, lidé mohou psát podněty

Ilustrační snímek

Vlaky mezi Děčínem a ústeckým Střekovem budou jezdit po modernější trati. Správa železniční dopravní cesty do úprav...

Vrah na oba manžele útočil opakovaně, řekla ústeckému soudu patoložka

Obžalovaný Jaroslav Topinka před ústeckým krajským soudem.

Výslechem znalců a svědků pokračovalo u ústeckého soudu projednávání vraždy manželského páru v chatové kolonii na...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Najdete na iDNES.cz