Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Litvínov hledá obranu proti přílivu Romů ze Slovenska. Vsadil na posudky

  8:24aktualizováno  8:24
Litvínovská radnice vymýšlí způsob, jak zabránit přílivu cizinců, kteří ve městě následně žijí jen ze sociálních dávek. Má tím na mysli Romy ze Slovenska.

Litvínovské sídliště Janov | foto: MF DNES

Podle místostarosty Martina Kliky se problém týká především některých slovenských rodin, které se stěhují do sídliště Janov. Radnice prý ví asi o dvaceti. Často jde o lidi, kteří mají problémy se soužitím s okolím.

CO ŘÍKÁ ZÁKON

Na dávky v hmotné nouzi má nárok osoba nebo rodina s povolením k pobytu, která nemá dostatečné příjmy a její celkové sociální a majetkové poměry neumožňují uspokojení základních životních potřeb na úrovni ještě přijatelné pro společnost.

Současně si tyto příjmy nemůže z objektivních důvodů zvýšit (vlastní prací, uplatněním nároků a pohledávek, prodejem nebo využitím majetku) a vyřešit tak svoji nelehkou situaci vlastním přičiněním.

"Budeme se přesně řídit zákonem o hmotné nouzi a zákonem o pobytu cizinců," předesílá Klika, když představuje, jak chce radnice příliv takových lidí zastavit. A dodává, že radnice vše konzultovala s cizineckou policií a odborem sociálních věcí.

Litvínov chce jednoduše postupovat tak, že bude přistěhovalce žádající o dávky důsledně kontrolovat. Úředníci každého prověří a zváží, zda v budoucnu nebude zátěží pro sociální systém.

"U těch nízkopříjmových je jasné, že se jí mohou stát. Dále pak cizinecká policie může zamítnout přechodný pobyt na našem území při důvodném podezření, že by žadatel ohrozil bezpečnost státu nebo závažným způsobem narušil veřejný pořádek. A to i v tom směru, že se třeba bude opakovaně dopouštět přestupků či trestných činů. To je jednoznačný důvod pro ukončení pobytu," vyjmenoval Klika.

U žadatelů o dávky budou litvínovští sociální pracovníci nově pečlivě posuzovat řadu kritérií, které je třeba dodržet. "Například vzdělání, jestli ve své vlasti pracovali, jestli nebyli na dávkách, jestli se rekvalifikovali a podobně. Na základě toho se může vyhodnotit, že žadatel na dávky v hmotné nouzi nemá nárok," vysvětlil Klika.

Zákon platí už čtyři roky, ale neuplatňuje se důsledně

Podle Kliky je systém zaměřen tak, aby zamezil zneužívaní dávek. Naopak cizincům, kteří v Česku pracovali a náhodou se dostali do nějaké nouze, má pomoci.

"Zákon platí od roku 2006. Kdyby byla všechna města a úřady důsledné a důrazně tuto věc řešily, zabránilo by se přílivu některých těch slovenských rodin. Je věcí odborů sociálních věcí, aby tyto věci pohlídaly a pak spolupracovaly s cizineckou policií," dodal místostarosta.

Mluvčí cizinecké policie Eva Jaklová uvedla, že v Ústeckém kraji tato spolupráce s obcemi funguje velmi dobře. Uvedla, že nejviditelnější je asi spolupráce s matrikami, které cizinecké policii hlásí například podezření na fiktivní sňatky s cizinci.

Litvínovská radnice je svým nekompromisním přístupem ke zneužívačům sociálních dávek známá. Tamní odbor sociálních věcí například úzce spolupracuje s městskou policií, která například kontroluje, kdo si pro dávky jezdí na úřad autem.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Číňani pořád řešili peníze, vzpomíná na exotické angažmá útočník Rezek

Jan Rezek (vlevo) před prvním teplickým tréninkem.

Sedmimilionový Nan-ning, kam česká reprezentace ve čtvrtek dorazila na turnaj China Cup, vám zřejmě přijde jako...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Dopravu v Ústí zklidní dva kruhové objezdy, v Předlicích a na Bukově

Současná situace na kruhovém objezdu v Přestanově.

Dvě moderní a bezpečné kruhové křižovatky, které zklidní dopravu, vyrostou v Ústí nad Labem. Chystají se v Předlicích a...

Zloděj ukradl v rodinném domě v Dubí šest milionů, zachytila ho kamera

Neznámý lupič v domě.

Kriminalisté pátrají po totožnosti muže, který se vloupal do rodinného domu v Dubí na Teplicku a ukradl tam šest...

Najdete na iDNES.cz