Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Francouz šel 2 200 kilometrů uctít v Litvínově strýce a jiné oběti válek

  12:42aktualizováno  12:42
K památníku na litvínovském hřbitově dopoledne dorazil po téměř 2 200 kilometrech pěšky francouzský spisovatel Laurent Guillet. U pamětní desky položil spolu se starostkou Litvínova květiny a zapálil svíčky, aby tak uctil památku obětí světových válek.

Francouzský spisovatel Laurent Guillet na litvínovském hřbitově. | foto: ČTK

Pouť Guillet začal 26. května v Bretani. Myšlenkou projektu bylo původně uctění památky Guilletova prastrýce Josepha Santerrea. Tento válečný zajatec zemřel v roce 1945 v jednom z pracovních táborů mezi obcí Záluží a Horním Litvínovem. 

Fotogalerie

„Takových Josephů ale zemřely ve druhé světové i v první světové a také v dalších válkách tisíce. Tímto svým mírovým projektem chci oběti válek připomenout a uctít jejich památku,“ řekl v Litvínově Guillet. 

U památníku zapálil i svíčku se jmény, která na ni napsali lidé, s nimiž se na své cestě setkal. Připomněli si tak své blízké, kteří zemřeli ve válce.

Hlavními zastávkami Guilletovy cesty bylo osm měst ve Francii, Německu a Česku, která nějak souvisela s osudem jeho prastrýce. Poutníka podpořila i řada dalších starostů měst a obcí i mnoho dalších lidí. 

Cesta mu trvala 83 dnů

„Laurenta jsme ve středu přijali, teď s ním částečně půjdeme. Myslím si, že je důležité, abychom si tyto hrůzné činy připomínali, protože je varující nárůst extremismu ve světě. Nová generace už absolutně neví a už většinou ani nemá možnost mluvit s pamětníky. Takže je dobře, že takoví nadšenci připomínají minulost prostřednictvím tohoto projektu,“ uvedla litvínovská starostka Kamila Bláhová.

Guillet na své 2 200 kilometrů dlouhé cestě nevyužil žádný dopravní prostředek. Denně urazil vždy asi 30 kilometrů a jeho pouť trvala 83 dnů. Všechny potřebné věci nesl v krosně na zádech. 

„Mám tam vše, co jsem potřeboval. Tři trička, troje boty, spacák, pláštěnku, vazelínu, abych se neodřel. A dvě a půl kila svíček, ty se pěkně pronesly. Za cestu jsem zhubnul 11 kilo,“ přiznal spisovatel.

O osudu svého prastrýce vydal Laurent Guillet v roce 2011 knihu Jmenoval se Joseph. Jejímu sepsání předcházela tříletá badatelská práce. 

V roce 2012 pak Guillet v osmi městech, kterými prošel i při své pouti, spolu s místními samosprávami dal odhalit pamětní desky, které jeho prastrýce i další válečné oběti připomínají.

Autoři: ,

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Ústecký kraj:

Volby do senátu

Volby do Senátu 2018 proběhnou v Ústeckém kraji v obvodech 5 - Chomutov, 29 - Litoměřice a 32 - Teplice. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Chybu v odbavení v MHD může opravit jediný člověk, má dovolenou

Ústecká MHD (ilustrační snímek)

Odbavovací systém Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova se potýká se softwarovou chybou, kvůli které mohou...

Silnice je po výměně potrubí klikatá. Byla horší, brání se investor

Špatně provedená práce na jedné z komunikací ve Starých Skoroticích.

Pracovníci vodáren položili ve Starých Skoroticích na okraji Ústí nad Labem po výměně potrubí asfalt jen na část...Rasisty počastovaní školáci z Teplic dostali jako útěchu notebooky

Obdarovaní žáci teplické školy.

Čtyřiadvacet nových notebooků v hodnotě téměř čtyři sta tisíc korun převzali žáci Základní školy Plynárenská v...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Italský majitel se nestará o zámky na Lounsku, soud mu je může zabavit

Zámek byl postaven roku 1611 na místě původní tvrze, vystavět ho nechal Štefan...

Případ chátrajících zámků v Postoloprtech a Cítolibech na Lounsku míří po několika měsících policejního vyšetřování k...

Další z rubriky

Našli jsme unikátní vůz z doby halštatské, pochvaluje si archeolog

Archeolog Marek Půlpán

Archeologové odkryli na okraji Lovosic bohatě vybavený hrob z doby halštatské. Vedle keramických nádob či misek se v...

Ústecký soud zamítl část žaloby proti zastupiteli Hausenblasovi

Martin Hausenblas (vpravo) u ústeckého soudu.

Ústecký okresní soud se bude muset znovu zabývat sporem mezi zastupitelem Martinem Hausenblasem (PRO!Ústí) a někdejším...

Silnice je po výměně potrubí klikatá. Byla horší, brání se investor

Špatně provedená práce na jedné z komunikací ve Starých Skoroticích.

Pracovníci vodáren položili ve Starých Skoroticích na okraji Ústí nad Labem po výměně potrubí asfalt jen na část...

Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku
Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají Češi, je pád do dluhové pasti. A může za to hlavně nedostatečná finanční gramotnost, na kterou se ve školách trochu zapomíná. Trénujte ji se svými dětmi už od předškolního věku a ušetříte jim tak v budoucím životě spoustu potíží. Kdy a jak můžete děti finančně vzdělávat?

Najdete na iDNES.cz