Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Litoměřicko čeká další demonstrace proti spalování ropných kalů

  13:52aktualizováno  13:52
Odpůrci spalování tisíců tun ropných jedů dovezených na sever Čech z Ostravska svolali na sobotu 21. dubna protestní pochod. Uskuteční se v Čížkovicích na Litoměřicku a povede k cementárně Lafarge, v níž se kaly pod názvem Geobal 4 postupně spalují.

Organizátoři svolávají proti spalování tisíců tun ropných jedů dovezených na sever Čech z Ostravska protestní pochod. | foto: Karel PešekMF DNES

Sto deset tisíc tun ropných kalů, které jsou uložené na skládce Celio u Litvínova a šest let se budou postupně spalovat v čížkovické cementárně, přivezli z Ostravska na sever Čech loni na podzim.

"Pochod by měl mít charakter pokojného, ale důrazného protestu. Chceme protestovat jednak proti tomu, co už se stalo - tedy že se sem kaly navezly a spalují se. Ale také chceme ukázat, že kraj je instituce, která nic nedělá a ani nemá žádnou koncepci pro zlepšování životního prostředí na severu Čech," popsal smysl protestu jeden z organizátorů Libor Pisklák.

Pochod ohlášený na sobotu 21. dubna spolupořádají různá sdružení v čele s litoměřickou iniciativou Občané proti kalům. "Ozývají se nám i další, přes Facebook třeba i ze zahraničí. Takže víme, že Lafarge nemá podobné problémy jen u nás," uvedl Pisklák.

"Ukazujeme fakta, ale zájem je téměř nulový"

Proti dovážení i spalování látek, které většina veřejnosti i část odborníků označuje za nebezpečný odpad, už na severu Čech lidé protestovali v Litoměřicích či Teplicích.

"Nyní děláme protest přímo v místě, kde ke spalování dochází. Počítáme, že se zúčastní občané hlavně z Lovosic, Čížkovic a dalších okolních vesnic. Předběžně čekáme asi dvě stě lidí," odhadl Pisklák.

Cementárna se opakovaně hájí, že při spoluspalování nebezpečných látek dodržuje všechny limity a že je veřejnosti co nejvíc otevřená. Když chce výrobu i pálení ukázat, není o to zájem. Během měsíce na čtyři ukázky přišlo jen 14 lidí.

"Nerozumíme tomu, že na jedné straně proti v podstatě neškodnému spoluspalování kalů vystupuje v zájmu občanů občanská iniciativa, ale o námi pořádané Dny otevřených dveří, na kterých ukazujeme fakta, je zájem veřejnosti překvapivě téměř nulový," upozornil ředitel cementárny Ivan Mareš.

Veřejnost: Kraj neudělal vše, aby pálení zabránil

Na pochod si mají účastníci přinést i transparenty se vzkazy pro cementárnu nebo úřady, které pálení dovolily. Protest je tak namířený i proti vedení kraje. To se ale opakovaně hájí, že skladování i spalování kalů v cementárně kontroluje.

"Kontrolovalo se dodržování integrovaného povolení a provozního řádu ve vztahu s nakládáním s geobalem. V průběhu šetření nebyly zjištěny žádné nedostatky," popsala výsledky březnové kontroly krajská mluvčí Magdalena Hanáčková.

Veřejnost je ale přesvědčena, že kraj neudělal vše, aby dovážení a pálení kalů z Ostravska na severu Čech zabránil. Hejtmanka Jana Vaňhová byla kvůli tomu také nominovaná na titul Ropák roku.

Ropáci ve Středohoří jsou ostatně tématem divadelního happeningu, který protest příští sobotu doprovodí. Sraz účastníků pochodu bude v 10 hodin u čížkovického kostela sv. Jakuba.
Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Obrnice byly vzorem začlenění Romů, s novými rodinami ale přišly potíže

Současný život v Obrnicích, které dříve byly vzorem pro ostatní.

Před pěti lety o sobě daly Obrnice na Mostecku vědět v pozitivním slova smyslu celé Evropě. Tehdejší starostka...

Střelce z Chomutova poslal soud na dvanáct a půl roku do vězení

Obžalovaný Petr Benda.

Krajský soud v Ústí nad Labem potrestal 12,5 lety vězení sedmatřicetiletého Petra Bendu, který loni na jaře zastřelil...

Další z rubriky

Policie obvinila z vraždy novorozeněte v Teplicích jeho matku

Při manipulaci se zbraní se v neděli postřelil mladistvý chlapec (13.3.2017)

Policisté obvinili devětadvacetiletou ženu z vraždy jejího dítěte v Teplicích. K činu se žena přiznala. Nyní jí hrozí...

Nespáchal trestný čin. Soud počtvrté zprostil politika obžaloby za nehodu

Martin Klika před mosteckým soudem.

Mostecký okresní soud počtvrté zprostil náměstka hejtmana a litvínovského zastupitele Martina Kliku obžaloby za...

Mariánský most jednou může být delší, zavrtá se tunelem do skály

Mariánský most v Ústí nad Labem.

Mariánský most v Ústí nad Labem v budoucnu asi změní svůj vzhled. Radnice totiž hledá nejlepší řešení dopravy ve městě...

Najdete na iDNES.cz