Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


O vyhlášce, která zkrátila délku vodítka, řada pejskařů vůbec nevěděla

  11:02aktualizováno  11:02
V Litoměřicích začala tento týden platit vyhláška určující délku psího vodítka. Nařízení upravuje pohyb psů na veřejných prostranstvích a říká, že vodítko nesmí být delší než jeden a půl metru. Strážníci hned vyrazili do ulic, aby zkontrolovali, zda pejskaři novou vyhlášku dodržují.

Strážník Marian Petržilka a jeho kolega Jiří Veselý ve středu vyrazili do ulic Litoměřic, aby zjistili, zda mají majitelé psů správnou délku vodítka. | foto: Pavel Křivohlavý, 5plus2.cz

„O ničem takovém nic netuším. A co to je za vyhlášku?“ ptala se starší paní se psem na vodítku na litoměřickém sídlišti Pod cihelnou. Městským policistům ukázala svůj řemínek a dodala: „A myslíte, že moje vodítko je v pořádku?“

Fotogalerie

Strážníci Marian Petržilka jeho kolega Jiří Veselý ženu s úsměvem ujistili, že její vodítko je akorát. „Nebojte se, přesně na centimetry ho kontrolovat nebudeme,“ sdělili majitelce psa.

Litoměřice vyhláškou reagovaly na řadu stížností obyvatel (o nové vyhlášce zde). Lidé se psy na teleskopických vodítkách totiž mnohdy omezují v chůzi kolemjdoucí.

Ohrozit mohou i cyklisty, když jim psi na dlouhém provazu vběhnou do cesty. Vyhláška by těmto situacím měla zamezit, na její dodržování dohlížejí právě strážníci.

Petržilka a Veselý během své středeční „osvětové“ obchůzky zastavili okolo 15 pejskařů, přibližně polovina z nich o novince vůbec nevěděla. 

Třeba maminka v parku, která při venčení psa hlídala dítě na pískovišti, na dotaz strážníků odpověděla, že o vyhlášce pouze něco zaslechla. „Nikde jsem ale nic nečetla,“ řekla. 

Ani muž středních let se dvěma psy o vyhlášce nic přesnějšího nevěděl. Svá teleskopická vodítka ale nahradit nemíní. „Jsem zvyklý je takhle vodit a to měnit nebudu,“ prohlásil rezolutně.

Pokuta může být až tisíc korun

Jeho vzdor se mu může v budoucnu prodražit, za porušení vyhlášky totiž mohou strážníci na místě udělit pokutu až do výše tisíc korun. Zatím ale sankcemi nehrozí. „Nikdy se po nové vyhlášce nedávaly, začínali jsme s domluvami,“ podotkl Veselý.

Potřebu zavedení nové vyhlášky ale litoměřičtí městští policisté chápou. „Jeden majitel měl psa na krátkém vodítku, druhý na desetimetrovém a psi se chytli. Kdo byl na vině? Oba splňovali vyhlášku. Co s tím? Proto se zřídila novela, a je to bez diskusí,“ přiblížil strážník Petržilka.

Pochopení pro novinku měla i mladá dívka se dvěma psy na dlouhých vodítkách, jež o vyhlášce původně nic nevěděla. „Nemám s tím problém. Koupím kratší vodítka a bude to,“ poznamenala s úsměvem.

Dvě starší dámy naopak považují vyhlášku za zbytečnou, obě mají svého malého pejska na teleskopickém vodítku. Strážník Veselý jim vysvětloval, že na velkou vzdálenost nelze psa dobře ovládat. 

Ženy však trvaly na svém. Dlouhé vodítko prý používají jen na sídlišti. „Když jdu do města na náměstí, mám jiné,“ sdělila jedna z pejskařek s tím, že jí vadí, když někde běhají na volno velcí psi.

Spolupracují spíše starší majitelé psů

Jenže majitelé velkých psů zase kritizují volné pobíhání menších ras. „Obtěžují mě malí psi, kteří na sídlišti běhají bez vodítka a útočí na mého uvázaného většího psa. Já ho pak musím držet a silně tahat, aby z toho nebyla mela,“ postěžovala si strážníkům žena, která venčila rotvajlera.

Strážníci se drželi v uctivé vzdálenosti, rotvajler totiž dával až příliš jasně najevo, že mezi jeho kamarády patřit nebudou. To je další potíž, která na strážníky čeká. 

„Kdybychom třeba tuto slečnu s rotvajlerem chtěli legitimovat a popřípadě předvolat, co se stane? Pes vrčí a nedovedu si představit, že bych ji někam měl předvést,“ uvedl Veselý.

Totéž platí i při kontrole čipů. „Psi je mají za krkem a čtečkou se psovi musí přejet po kůži. A když vám majitel takového vrčícího rotvajlera řekne: ‚No tak si to udělejte sami,‘ troufnete si? K takovému psu přece ruku nestrčím. Když jsou lidé solidní, udělají to sami. Většinou jsou takto vstřícní starší pánové a starší dámy, u mladých je to horší,“ pokrčil rameny Petržilka.

On i jeho spolupracovníci budou v následujících dnech dodržování vodítkové vyhlášky kontrolovat při běžných pochůzkách.Nejčtenější

Vlk strhl laň přímo před fotopastí v Českém Švýcarsku, pak se fotil znovu

Fotopast umístěná u jednoho z krmelců v Národním parku České Švýcarsko...

Jedna z fotopastí u krmelce v Národním parku České Švýcarsko vydala zajímavé svědectví o výskytu vlků na tomto území....

Je to pitomec, prohlásila školačka oceněná za zákrok proti lupiči

Školačka pomohla okradené ženě

Třináctiletá Eliška Holakovská z Ústí nad Labem se před pár týdny stala svědkem přepadení. Muž chtěl na ulici oloupit...Výstavba arabské vesnice u Teplic se znovu přiblížila, kraj není proti

Arabští investoři skoupili v modlanských částech Drahkov, Suché a také Kvítkov...

Výstavba arabské vesnice v Modlanech u Teplic se opět přiblížila. Projekt kuvajtského developera jménem Ali Ali, který...

Mariánská skála v Ústí skrývá poklady, starý plán nacistů na tunel ožívá

Vstup do útrob Mariánské skály.

Bez baterky v ruce nebo na čele nemá nikdo šanci prohlédnout si, co ukrývají útroby Mariánské skály v Ústí nad Labem za...

Soud dal exředitelce České Miss podmínku za dotační podvod s publikací

Marcela Krplová u ústeckého okresního soudu

Bývalou ředitelku soutěže Česká Miss Marcelu Krplovou a jejího spolupracovníka Petra Hartmanna potrestal ústecký...

Další z rubriky

Kvůli suchu nesmějí lidé v Děčíně a Varnsdorfu brát vodu z řek

Úbytek vody postihl toky v Děčíně i v okolí.

Kvůli současnému suchu začal platit na některých místech Děčínska zákaz odběru z povrchových vod, tedy z potoků a řek....

Lidé ze zavřených ubytoven musí pryč z tělocvičny, kde nouzově bydleli

Tělocvična, kde dosud přebývá asi 20 lidí z ubytovny Modrá, ze které se museli...

Většina Romů, kteří skončili ve školní tělocvičně po té, kdy museli odejít ze dvou zavřených ústeckých ubytoven, už má...

Staví model rodného Litvínova z roku 1938, pak se pustí do roku 1715

Petr Kašprák se svým modelem Litvínova. Tak město vypadalo v roce 1938.

Petr Kašprák z Litvínova staví už téměř rok model města z roku 1938, aby ukázal jeho starou tvář. Všechny stavby...

Najdete na iDNES.cz