O vyhlášce, která zkrátila délku vodítka, řada pejskařů vůbec nevěděla

  11:02aktualizováno  11:02
V Litoměřicích začala tento týden platit vyhláška určující délku psího vodítka. Nařízení upravuje pohyb psů na veřejných prostranstvích a říká, že vodítko nesmí být delší než jeden a půl metru. Strážníci hned vyrazili do ulic, aby zkontrolovali, zda pejskaři novou vyhlášku dodržují.

Strážník Marian Petržilka a jeho kolega Jiří Veselý ve středu vyrazili do ulic Litoměřic, aby zjistili, zda mají majitelé psů správnou délku vodítka. | foto: Pavel Křivohlavý, 5plus2.cz

„O ničem takovém nic netuším. A co to je za vyhlášku?“ ptala se starší paní se psem na vodítku na litoměřickém sídlišti Pod cihelnou. Městským policistům ukázala svůj řemínek a dodala: „A myslíte, že moje vodítko je v pořádku?“

Fotogalerie

Strážníci Marian Petržilka jeho kolega Jiří Veselý ženu s úsměvem ujistili, že její vodítko je akorát. „Nebojte se, přesně na centimetry ho kontrolovat nebudeme,“ sdělili majitelce psa.

Litoměřice vyhláškou reagovaly na řadu stížností obyvatel (o nové vyhlášce zde). Lidé se psy na teleskopických vodítkách totiž mnohdy omezují v chůzi kolemjdoucí.

Ohrozit mohou i cyklisty, když jim psi na dlouhém provazu vběhnou do cesty. Vyhláška by těmto situacím měla zamezit, na její dodržování dohlížejí právě strážníci.

Petržilka a Veselý během své středeční „osvětové“ obchůzky zastavili okolo 15 pejskařů, přibližně polovina z nich o novince vůbec nevěděla. 

Třeba maminka v parku, která při venčení psa hlídala dítě na pískovišti, na dotaz strážníků odpověděla, že o vyhlášce pouze něco zaslechla. „Nikde jsem ale nic nečetla,“ řekla. 

Ani muž středních let se dvěma psy o vyhlášce nic přesnějšího nevěděl. Svá teleskopická vodítka ale nahradit nemíní. „Jsem zvyklý je takhle vodit a to měnit nebudu,“ prohlásil rezolutně.

Pokuta může být až tisíc korun

Jeho vzdor se mu může v budoucnu prodražit, za porušení vyhlášky totiž mohou strážníci na místě udělit pokutu až do výše tisíc korun. Zatím ale sankcemi nehrozí. „Nikdy se po nové vyhlášce nedávaly, začínali jsme s domluvami,“ podotkl Veselý.

Potřebu zavedení nové vyhlášky ale litoměřičtí městští policisté chápou. „Jeden majitel měl psa na krátkém vodítku, druhý na desetimetrovém a psi se chytli. Kdo byl na vině? Oba splňovali vyhlášku. Co s tím? Proto se zřídila novela, a je to bez diskusí,“ přiblížil strážník Petržilka.

Pochopení pro novinku měla i mladá dívka se dvěma psy na dlouhých vodítkách, jež o vyhlášce původně nic nevěděla. „Nemám s tím problém. Koupím kratší vodítka a bude to,“ poznamenala s úsměvem.

Dvě starší dámy naopak považují vyhlášku za zbytečnou, obě mají svého malého pejska na teleskopickém vodítku. Strážník Veselý jim vysvětloval, že na velkou vzdálenost nelze psa dobře ovládat. 

Ženy však trvaly na svém. Dlouhé vodítko prý používají jen na sídlišti. „Když jdu do města na náměstí, mám jiné,“ sdělila jedna z pejskařek s tím, že jí vadí, když někde běhají na volno velcí psi.

Spolupracují spíše starší majitelé psů

Jenže majitelé velkých psů zase kritizují volné pobíhání menších ras. „Obtěžují mě malí psi, kteří na sídlišti běhají bez vodítka a útočí na mého uvázaného většího psa. Já ho pak musím držet a silně tahat, aby z toho nebyla mela,“ postěžovala si strážníkům žena, která venčila rotvajlera.

Strážníci se drželi v uctivé vzdálenosti, rotvajler totiž dával až příliš jasně najevo, že mezi jeho kamarády patřit nebudou. To je další potíž, která na strážníky čeká. 

„Kdybychom třeba tuto slečnu s rotvajlerem chtěli legitimovat a popřípadě předvolat, co se stane? Pes vrčí a nedovedu si představit, že bych ji někam měl předvést,“ uvedl Veselý.

Totéž platí i při kontrole čipů. „Psi je mají za krkem a čtečkou se psovi musí přejet po kůži. A když vám majitel takového vrčícího rotvajlera řekne: ‚No tak si to udělejte sami,‘ troufnete si? K takovému psu přece ruku nestrčím. Když jsou lidé solidní, udělají to sami. Většinou jsou takto vstřícní starší pánové a starší dámy, u mladých je to horší,“ pokrčil rameny Petržilka.

On i jeho spolupracovníci budou v následujících dnech dodržování vodítkové vyhlášky kontrolovat při běžných pochůzkách.

Nejčtenější

Novým šéfem Senátu je Jaroslav Kubera, Štěch bude místopředsedou

Jaroslav Kubera z ODS se stal novým předsedou Senátu na ustavující schůzi horní...

Novým předsedou Senátu byl zvolen Jaroslav Kubera z ODS. Ve finále tajné volby porazil Václava Hampla nominovaného za...

Šest Čechů otročilo v britské myčce, jeli pro ně čeští kriminalisté

Ilustrační snímek

Šest Čechů ve věku od dvaceti do třiceti let z Mostecka bylo zotročeno v britském Manchesteru, kde museli nelegálně...

Za vybržďování s otočkou ve smyku policie muže obvinila z obecného ohrožení

Policie obvinila dvaačtyřicetiletého řidiče z Chomutovska, který opakovaně...

Policie obvinila dvaačtyřicetiletého řidiče z Chomutovska, který koncem října opakovaně vybržďoval na silnici z Bíliny...

Pohárová osmifinále: Slavia přešla přes Chrudim, Teplice vyřadily Duklu

Autor prvního gólu Jan Sýkora (vpravo) ze Slavie se raduje se spoluhráči. Vedle...

Fotbalový Mol Cup pokračoval dvěma osmifinálovými duely. V tom prvním prohrála Dukla s Teplicemi 1:3, když všechny tři...

Mladík se v Děčíně pokusil znásilnit čtrnáctiletou, skončil ve vazbě

Násilník v pátek večer napadl za hlavním vlakovým nádražím dívku

Policie v Děčíně obvinila místního dvaadvacetiletého muže z pokusu o znásilnění nezletilé dívky. Násilník ji napadl v...

Další z rubriky

Spekulanta v Ústí nechceme, vzkázaly desítky lidí budoucímu primátorovi

Pod heslem "Spekulanta s pozemky v Ústí nechceme" protestovalo na ústeckém...

Pod heslem „Spekulanta s pozemky Nedvědického v Ústí nechceme“ se odpoledne na Lidickém náměstí v krajském městě sešlo...

Šest Čechů otročilo v britské myčce, jeli pro ně čeští kriminalisté

Ilustrační snímek

Šest Čechů ve věku od dvaceti do třiceti let z Mostecka bylo zotročeno v britském Manchesteru, kde museli nelegálně...

Lovecký zámek Dvojhradí, který zničil požár, podpoří dobročinná sbírka

Ze zámečku Dvojhradí zbyly po nedávném požáru jen trosky.

Záchrana historického loveckého zámečku Dvojhradí v dubské části Mstišov, který v září vyhořel, je znovu o něco...

Aby dětem nepopraskaly rty: Vyberte správný balzám
Aby dětem nepopraskaly rty: Vyberte správný balzám

Každého z nás někdy před odchodem na hřiště odchytla máma, aby nám namazala pusu ještě před tím, než nás ošlehá vítr. My jsme jen zakouleli očima a chtěli mít tuhle proceduru co nejrychleji za sebou. Ale jak se říká, maminka má vždycky pravdu.

Najdete na iDNES.cz