Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Sdružení z Litoměřic pomáhá africkým dětem a farmáře učí chovat slepice

  13:36aktualizováno  13:36
Litoměřické sdružení ShineBean pomáhá v africké Keni. Místní učí například chovat slepice nebo používat solární vařiče. „Snažíme se spolupracovat s lidmi, kteří jsou už sami nějak aktivní. To je pro nás klíčové,“ říká ředitelka sdružení Renata Rokůsková.

Testování solárního vařiče | foto: ShineBean

V Keni působíte osmým rokem. Proč jste se rozhodli pro ni?
Vybírali jsme region bez válečného konfliktu, kde se domluvíme anglicky. Nechtěli jsme úplně nejchudší zemi, protože jsme začínali a nechtěli jsme se vrhat do něčeho nad naše síly. Volba tedy padla na Keňu. Organizaci jsme založili v prosinci 2007 a v lednu 2008 byly v Keni volby, po nichž vypukl velký ozbrojený konflikt. Tak jsme do toho rovnou spadli.

Fotogalerie

Školu ohněm jste ale zvládli. Na co se dnes zaměřujete?
Na podporu vzdělávání a drobného podnikání, což jsou oblasti, jež spolu úzce souvisejí. V Keni se většina lidí věnuje zemědělství, ale podmínky jsou žalostné. O zemědělství nevědí téměř nic, nemají znalosti ani vybavení. Chybí systém odborného školství, a to se netýká jen zemědělství. Vzdělání je důležité, ale dostat děcko na střední školu je v Keni drahé i na české poměry. Až na střední se teprve začínají dozvídat něco odborného, ačkoli stále povrchově. Obory se profilují teprve na vysokých školách.

Podporujete děti i finančně?
Naše podpora není finanční, na to nemáme. Dbáme však na to, aby studenti spolupracovali, aby naši investici dále rozvíjeli a případně i předali dál. A to platí i u podpory farmářů. Spolupracujeme s lidmi, již jsou už sami aktivní. To je pro nás klíčové. Někdy jim poskytneme školení, jindy nakoupíme výrobky drobných řemeslníků či pomůžeme vybavit školu. Pokud však nevidíme, že se lidé snaží svou situaci řešit, jdeme jinam.

Keňské farmáře jste například učili chovat slepice. Je o takové školení zájem?
Je, lidé musí zkoušet nové cesty k obživě. Působíme v provincii Nyanza na břehu Viktoriina jezera, kde se po staletí chytaly ryby. Jenže rybolov ustupuje, stejně jako chov dobytka, pro který tam už vlivem klimatických změn nejsou dobré podmínky. Je těžké najít něco, co lidi uživí. V jedné vesnici bych si dokázala představit pěstování ovocných stromů.

Už dlouho se hovoří o tom, že lidem v Keni mohou velmi pomoci mobilní solární vařiče. I vy se jim věnujete. Jak jste daleko?
Jsme už velmi dlouho v úvodní fázi. Spolupracujeme s jednou českou firmou, která připravila mobilní solární vařič, a ten bychom rádi do Keni co nejrychleji dostali. Lidé v Keni totiž ohřívají vodu na vaření výhradně na dřevě, takže se kácí a kácí. Kvůli deforestaci je v krajině stále větší sucho a roste tam méně vegetace. Dřevo je dnes velmi drahé, ale všichni jím topí. Chceme tam přinést alternativu, díky které by pomohli svým rozpočtům i životnímu prostředí.

Lidé v Africe sice novinky rádi přijímají, ale pak se často vracejí k tradici. Lze se toho vyvarovat?
Když jsme mapovali poptávku po vařičích, narazili jsme na to, že řada lidí má malé solární vařiče doma pod postelí. Říkali, že se na nich voda vaří tři hodiny, což je pro ně příliš dlouho. Proto jsme se rozhodli pro velký solární vařič, který je účinnější. Udělali jsme v Keni několik prezentací a zájem je velký.

Bude na vařič keňská rodina mít?
Naše kalkulace počítá s tím, že kdyby rodina čtyři měsíce nekupovala dřevo, tak by na solární vařič ušetřila. Po tu dobu by mohla využívat vařič ve vesnici, který by byl určený ke sdílení.

Jak často nyní jezdíte do Keni?
Do Keni jezdíme obvykle jednou ročně. Máme na místě už dva spolehlivé místní kolegy, s nimiž jsme v kontaktu několikrát týdně. Jednou týdně kontrolujeme účty a splněné úkoly.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Dělnická strana chystá i přes zákaz města protest přímo v centru Dubí

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Dubí zakázalo shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti, které se mělo konat v centru města. Radnice nabízí k...

Za dvojnásobnou vraždu v kolonii soudí jen komplice, vrah se zastřelil

Obžalovaný Jaroslav Topinka před ústeckým krajským soudem.

Soud v Ústí nad Labem začal projednávat dvojnásobnou vraždu v zahradní kolonii ve Střížovicích. Jaroslav Topinka je...

Elektrárny se staly turistickými cíli, zájem návštěvníků láme rekordy

Elektrárna Ledvice, na jejíž budově je v nejvyšším bodě rozhledna.

Rekordní zájem turistů o dva netradiční industriální výletnické cíle na severu Čech zaznamenala energetická skupina...

Najdete na iDNES.cz