Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Litoměřice chtějí za sucha více vody z podzemí, plánují další vrty

  14:34aktualizováno  14:34
Radnice v Litoměřicích plánuje další vrty, které budou brát spodní vodu nahromaděnou v okolí Labe. Mají do příštích let zavlažovat městskou zeleň, aby v horku neusychala, nebo zajistit vodu k napuštění místního koupaliště.

Litoměřické koupaliště na Písečném ostrově aktuálně napájí vodou pouze jeden vrt, radnice chce přidat ještě záložní. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Litoměřice kvůli tomu všemu začaly hledat nové zdroje vody a radnice zvažuje zejména intenzivnější využití vody z tzv. labské zvodně. To je zjednodušeně řečeno vodní útvar, který vzniká v podzemí, když horninami protékající srážková voda narazí na nepropustnou vrstvu a začne se nad ní hromadit. 

Zvodeň se vyskytuje například právě v okolí vodních toků a voda je odtud relativně snadno dostupná. K jejímu dosažení stačí udělat vrty do hloubky jen několika desítek metrů.

„Jedná se o mělčí vrty, které se dělají poblíž řeky. Například u koupaliště na Písečném ostrově, kde už tyto vrty máme, jsou hluboké zhruba 27 metrů,“ přibližuje vedoucí litoměřického odboru životního prostředí Pavel Gryndler.

Právě pro letní koupaliště je však potřeba vyhloubit nový vrt. „Většina stávajících je už nefunkčních, v provozu je pouze jeden. Kvůli optimálnímu zásobování bazénů se bude muset vybudovat další, aby byl dostatek vody i v případě, že dojde k nějaké poruše,“ sdělil Gryndler.

Voda ze zvodně není znečištěná

Voda z labské zvodně je podle jeho slov velice čistá a není v ní žádné mikrobiologické znečištění, neboť se filtruje přes velkou vrstvu písků. Využila by se i na závlahy trávníků na koupališti. 

„Po povodni v roce 2002 byl závlahový systém zničen a pak se neobnovil, protože tráva byla dobře zásobována spodní vodou a krásně zelená. Letos ale trávník vypadá špatně, bude třeba systém obnovit,“ míní Gryndler.

Další plánovaný vrt má zásobovat závlahy v ulici Mezibraní, kterou se od Tyršova mostu vjíždí do města. 

„Chtěli bychom tu založit novou zeleň a vybudovat závlahy zásobované vodou z vrtu. V této chvíli hledáme vhodné místo pro asi dvacetimetrový vrt,“ řekl Gryndler.

Vrty využívají i další města

Nový závlahový systém čeká i ulici Na Valech. „Zde zvažujeme možnost kombinace zachytávání dešťové vody a vody z vrtu. Jednou z možností je i využití vrtu, který je vybudován v nedalekém bývalém pivovaru,“ podotkl Gryndler.

Litoměřice už mají vrtů na vodu několik desítek, třeba i v Jiráskových sadech, u nemocnice či v parku Václava Havla, kde napájí závlahu i potůček. Jak Gryndler ujistil, pořízení nových nijak neohrozí majitele studní, a to právě proto, že se bude čerpat z labské zvodně.

Kdy vrty vzniknou, ještě není jasné. „Velice optimistický horizont je příští rok. Přáli bychom si, aby se vrtalo na jaře a v létě aby už vrt sloužil. Vše ale ukážou až lhůty dodavatelů,“ objasňuje Lenka Brožová, která má na starosti městskou zeleň.

Vodu z vrtů využívají i další města v kraji. Už druhý rok zásobuje třeba lovosické koupaliště, termální vrty pak pomáhají koupalištím v Brné, Děčíně či Benešově nad Ploučnicí.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Rybáři dostali výpověď z jezera na golfovém hřišti, byly na ně stížnosti

Golfové hřiště s vodní plochou ve Všebořicích.

O trofejní rybářský revír přijdou koncem roku ústečtí rybáři. Od společnosti CZ Golf Investment, s níž měli smlouvu o...

Vrah na oba manžele útočil opakovaně, řekla ústeckému soudu patoložka

Obžalovaný Jaroslav Topinka před ústeckým krajským soudem.

Výslechem znalců a svědků pokračovalo u ústeckého soudu projednávání vraždy manželského páru v chatové kolonii na...

Za dvojnásobnou vraždu v kolonii soudí jen komplice, vrah se zastřelil

Obžalovaný Jaroslav Topinka před ústeckým krajským soudem.

Soud v Ústí nad Labem začal projednávat dvojnásobnou vraždu v zahradní kolonii ve Střížovicích. Jaroslav Topinka je...

Najdete na iDNES.cz