Litoměřice chtějí za sucha více vody z podzemí, plánují další vrty

  14:34aktualizováno  14:34
Radnice v Litoměřicích plánuje další vrty, které budou brát spodní vodu nahromaděnou v okolí Labe. Mají do příštích let zavlažovat městskou zeleň, aby v horku neusychala, nebo zajistit vodu k napuštění místního koupaliště.

Litoměřické koupaliště na Písečném ostrově aktuálně napájí vodou pouze jeden vrt, radnice chce přidat ještě záložní. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Litoměřice kvůli tomu všemu začaly hledat nové zdroje vody a radnice zvažuje zejména intenzivnější využití vody z tzv. labské zvodně. To je zjednodušeně řečeno vodní útvar, který vzniká v podzemí, když horninami protékající srážková voda narazí na nepropustnou vrstvu a začne se nad ní hromadit. 

Zvodeň se vyskytuje například právě v okolí vodních toků a voda je odtud relativně snadno dostupná. K jejímu dosažení stačí udělat vrty do hloubky jen několika desítek metrů.

„Jedná se o mělčí vrty, které se dělají poblíž řeky. Například u koupaliště na Písečném ostrově, kde už tyto vrty máme, jsou hluboké zhruba 27 metrů,“ přibližuje vedoucí litoměřického odboru životního prostředí Pavel Gryndler.

Právě pro letní koupaliště je však potřeba vyhloubit nový vrt. „Většina stávajících je už nefunkčních, v provozu je pouze jeden. Kvůli optimálnímu zásobování bazénů se bude muset vybudovat další, aby byl dostatek vody i v případě, že dojde k nějaké poruše,“ sdělil Gryndler.

Voda ze zvodně není znečištěná

Voda z labské zvodně je podle jeho slov velice čistá a není v ní žádné mikrobiologické znečištění, neboť se filtruje přes velkou vrstvu písků. Využila by se i na závlahy trávníků na koupališti. 

„Po povodni v roce 2002 byl závlahový systém zničen a pak se neobnovil, protože tráva byla dobře zásobována spodní vodou a krásně zelená. Letos ale trávník vypadá špatně, bude třeba systém obnovit,“ míní Gryndler.

Další plánovaný vrt má zásobovat závlahy v ulici Mezibraní, kterou se od Tyršova mostu vjíždí do města. 

„Chtěli bychom tu založit novou zeleň a vybudovat závlahy zásobované vodou z vrtu. V této chvíli hledáme vhodné místo pro asi dvacetimetrový vrt,“ řekl Gryndler.

Vrty využívají i další města

Nový závlahový systém čeká i ulici Na Valech. „Zde zvažujeme možnost kombinace zachytávání dešťové vody a vody z vrtu. Jednou z možností je i využití vrtu, který je vybudován v nedalekém bývalém pivovaru,“ podotkl Gryndler.

Litoměřice už mají vrtů na vodu několik desítek, třeba i v Jiráskových sadech, u nemocnice či v parku Václava Havla, kde napájí závlahu i potůček. Jak Gryndler ujistil, pořízení nových nijak neohrozí majitele studní, a to právě proto, že se bude čerpat z labské zvodně.

Kdy vrty vzniknou, ještě není jasné. „Velice optimistický horizont je příští rok. Přáli bychom si, aby se vrtalo na jaře a v létě aby už vrt sloužil. Vše ale ukážou až lhůty dodavatelů,“ objasňuje Lenka Brožová, která má na starosti městskou zeleň.

Vodu z vrtů využívají i další města v kraji. Už druhý rok zásobuje třeba lovosické koupaliště, termální vrty pak pomáhají koupalištím v Brné, Děčíně či Benešově nad Ploučnicí.Nejčtenější

Sparta je novým lídrem, Vary střílely v Pardubicích, slaví i Plzeň

Hokejisté pražské Sparty porazili brněnskou Kometu.

Hokejová Tipsport extraliga má nového lídra. Je jím pražská Sparta, která na vlastním ledě před 15 tisíci fanoušky...

Ona je muž! Ženský hokej vyřešil skandál tvrdými tresty

Hokej - ilustrační foto

Skandál s nádechem komedie. Hokejové Berounské Lvice v první lize postavily proti Roudnici nad Labem i jednoho „lva“....Na Švestkové dráze řádí téměř 200metrový obr, obnovuje kilometry trati

Stroj RU 800 k opravě železnic.

Sedm set tun těžké zařízení opravuje severočeskou Švestkovou dráhu, železniční trať mezi Litoměřicemi a Mostem. Během...

Mladíka bili baseballkou a sekali mačetou, líčí žalobce vraždu u Bitozevsi

Pieta za mrtvého mladíka

Státní zástupce podal k ústeckému krajskému soudu obžalobu na dva mladíky za lednovou vraždu jejich vrstevníka u...

Litvínov potřetí za sebou bez bodu, v dohrávce nestačil na Spartu

Litvínovský Ondřej Jurčík (vlevo) a sparťan Tomáš Pavelka v souboji za brankou

V sobotní dohrávce 11. kola hokejové Tipsport extraligy vyhrála Sparta na ledě Litvínova 2:0. Zatímco domácí Verva se...

Další z rubriky

Zapojit se do dění tam, kde žiju, je přirozené, říká nejmladší starosta

Budoucí starosta Jan Papajanovský.

Výrazné vítězství Koalice pro Kamenici v říjnových komunálních volbách vynese do starostovského křesla v České Kamenici...

Skláři z Chudeřic staví halu za šest set milionů, díky ní vyrobí víc

Závod v Chudeřicích.

Jeden z největších výrobců autoskel v Evropě, společnost AGC Automotive Czech, chystá v Chudeřicích na Teplicku...

Kraj i přes protesty odborné veřejnosti muzeum a galerii v Mostě sloučí

Zasedání brněnského zastupitelstva (17. června, 2014).

Galerie výtvarného umění v Mostě se od nového roku definitivně sloučí s mosteckým oblastním muzeem. Rozhodli o tom nyní...

Najdete na iDNES.cz