Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Výběrové řízení na na provozovatele litoměřické nemocnice zrušil ÚOHS

  8:10aktualizováno  8:10
Hledání strategického partnera pro litoměřickou městskou nemocnici, který zajistí její rozvoj, se v těchto dnech zadrhlo. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže totiž zrušil koncesní řízení na nového provozovatele.

Nemocnice v Litoměřicích | foto: Karel Pešek, MAFRA

Důvodem zrušení tendru je podle předsedy představenstva litoměřické nemocnice Radka Lončáka odlišný právní názor na délku lhůty kvalifikační fáze. „Přesněji jde o to, jestli měla, nebo neměla být prodloužena zadávací lhůta při vysvětlení některých dotazů účastníků,“ upřesnil Lončák.

Rozdílný pohled potvrzuje i mluvčí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Martin Švanda.

„ÚOHS v prvostupňovém rozhodnutí zrušil předmětné koncesní řízení, neboť zadavatel v rámci vysvětlování zadávacích podmínek zmírnil požadavky na kvalifikaci uchazečů, avšak následně neprodloužil lhůtu pro podání žádostí o účast,“ uvedl Švanda.

Rozhodnutí antimonopolního úřadu zatím není pravomocné, nemocnice se proti němu chce odvolat. „Právníci již připravují podklady k podání předsedovi ÚOHS,“ sdělil Lončák s tím, že administrátor koncesního řízení i nemocnice s názorem ÚOHS nesouhlasí a hodlají se bránit.

Nejsou peníze na investice

Rozhodnutí se nelíbí ani Litoměřicím, které stojí za nápadem hledat finančně silného nájemce pro své zdravotnické zařízení.

„Nemyslíme si, že by došlo k pochybení. Celý proces připravovali renomovaní právníci, kteří to nedělali poprvé. Teď se bude řešit odvolání, takže na určitou dobu je proces zastaven. Další kroky zvážíme podle výsledku,“ podotkl starosta Ladislav Chlupáč (ODS).

Vedení města i nemocnice chápe současnou situaci pouze jako pozdržení celého procesu. „Účastníkům koncesního řízení jsme oznámili, že zatím pozastavujeme aktivity týkající se jednání a vyčkáme do finálního rozhodnutí,“ uvedl Lončák.

Hledat strategického partnera pro městskou nemocnici se litoměřická radnice rozhodla s ohledem na nedostatek peněz pro budoucí investice. Nyní sice zdravotnické zařízení hospodaří bez ztráty, ale jeho areál výrazně zestárl.

V posledních deseti letech sice nemocnice investovala více než 300 milionů korun převážně do modernizace zdravotní techniky a vnitřních prostor, avšak stále to nestačí. Radní navíc hledají lepší možnosti pro finanční ohodnocení zaměstnanců.

Po výběrovém řízení bude pachtovní smlouva

„Subjekt, který by se mohl stát partnerem nebo provozovatelem, lékařům nabídne lepší podmínky, než můžeme my v rámci regulovaných platů,“ poznamenal místostarosta Karel Krejza.

Výsledkem výběrového řízení by měla být pachtovní smlouva na pronájem nemocnice na dvacet let. Provozovat nemocnici v Litoměřicích původně chtěli čtyři zájemci, do druhé fáze, ve které jsou jednání v současné době, postoupili jen tři.

„Kvalifikovanými účastníky koncesního řízení jsou společnosti Krajská zdravotní, Privamet a Litoměřická zdravotní, což je v přeneseném slova smyslu Penta Hospitals,“ přiblížil Radek Lončák s tím, že společnost Česká zdravotnická nesplnila požadované kvalifikační podmínky a byla vyřazena.

Společnost Penta Hospitals už avizovala, že její zájem o litoměřickou nemocnici dále trvá. „V současné době nebudeme dělat nic a vyčkáme na to, jaký bude další průběh. Reagovat budeme ve chvíli, kdy se něco odehraje,“ řekla mluvčí Penta Hospitals Lenka Holá.

V případě, že antimonopolní úřad povolí pokračování tendru, podají účastníci své nabídky, ze kterých město Litoměřice vybere vítěze. Základními kritérii mají být výše pachtovného, investic i plán rozvoje nemocnice. Požadavkem města bude zachování péče ve stávajícím rozsahu po dobu pěti let.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Ústecký kraj:

Volby do senátu

Volby do Senátu 2018 proběhnou v Ústeckém kraji v obvodech 5 - Chomutov, 29 - Litoměřice a 32 - Teplice. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Chybu v odbavení v MHD může opravit jediný člověk, má dovolenou

Ústecká MHD (ilustrační snímek)

Odbavovací systém Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova se potýká se softwarovou chybou, kvůli které mohou...

Silnice je po výměně potrubí klikatá. Byla horší, brání se investor

Špatně provedená práce na jedné z komunikací ve Starých Skoroticích.

Pracovníci vodáren položili ve Starých Skoroticích na okraji Ústí nad Labem po výměně potrubí asfalt jen na část...Rasisty počastovaní školáci z Teplic dostali jako útěchu notebooky

Obdarovaní žáci teplické školy.

Čtyřiadvacet nových notebooků v hodnotě téměř čtyři sta tisíc korun převzali žáci Základní školy Plynárenská v...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Italský majitel se nestará o zámky na Lounsku, soud mu je může zabavit

Zámek byl postaven roku 1611 na místě původní tvrze, vystavět ho nechal Štefan...

Případ chátrajících zámků v Postoloprtech a Cítolibech na Lounsku míří po několika měsících policejního vyšetřování k...

Další z rubriky

Chceme znovu nastartovat rozvoj Ústí, bez velrybářů, říká Tošovský

Před deseti lety se Pavel Tošovský z politiky stáhl, teď se do ní vrací jako...

Před dvaceti lety byl starostou ústeckých Neštěmic, který mimo jiné rozhodl o stavbě plotu v Matiční ulici, později...

Ústí postihl výpadek proudu, nejely trolejbusy ani vlaky

Ilustrační snímek

Desetitisíce lidí na severu Čech postihl odpoledne blackout. Bez proudu se po 15. hodině ocitlo podle mluvčí skupiny...

Žena říká, že ji na Lounsku znásilnil cizí muž. Policie hledá svědky z aut

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Kriminalisté prověřují případ znásilnění na Lounsku. Mladá žena vypověděla, že k ní večer v blízkosti silnice z...

Advantage Consulting, s.r.o.
Obchodní zástupce pro Karlovarsko

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj, Karlovarský kraj, Ústecký kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz