Výběrové řízení na na provozovatele litoměřické nemocnice zrušil ÚOHS

  8:10aktualizováno  8:10
Hledání strategického partnera pro litoměřickou městskou nemocnici, který zajistí její rozvoj, se v těchto dnech zadrhlo. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže totiž zrušil koncesní řízení na nového provozovatele.

Nemocnice v Litoměřicích | foto: Karel Pešek, MAFRA

Důvodem zrušení tendru je podle předsedy představenstva litoměřické nemocnice Radka Lončáka odlišný právní názor na délku lhůty kvalifikační fáze. „Přesněji jde o to, jestli měla, nebo neměla být prodloužena zadávací lhůta při vysvětlení některých dotazů účastníků,“ upřesnil Lončák.

Rozdílný pohled potvrzuje i mluvčí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Martin Švanda.

„ÚOHS v prvostupňovém rozhodnutí zrušil předmětné koncesní řízení, neboť zadavatel v rámci vysvětlování zadávacích podmínek zmírnil požadavky na kvalifikaci uchazečů, avšak následně neprodloužil lhůtu pro podání žádostí o účast,“ uvedl Švanda.

Rozhodnutí antimonopolního úřadu zatím není pravomocné, nemocnice se proti němu chce odvolat. „Právníci již připravují podklady k podání předsedovi ÚOHS,“ sdělil Lončák s tím, že administrátor koncesního řízení i nemocnice s názorem ÚOHS nesouhlasí a hodlají se bránit.

Nejsou peníze na investice

Rozhodnutí se nelíbí ani Litoměřicím, které stojí za nápadem hledat finančně silného nájemce pro své zdravotnické zařízení.

„Nemyslíme si, že by došlo k pochybení. Celý proces připravovali renomovaní právníci, kteří to nedělali poprvé. Teď se bude řešit odvolání, takže na určitou dobu je proces zastaven. Další kroky zvážíme podle výsledku,“ podotkl starosta Ladislav Chlupáč (ODS).

Vedení města i nemocnice chápe současnou situaci pouze jako pozdržení celého procesu. „Účastníkům koncesního řízení jsme oznámili, že zatím pozastavujeme aktivity týkající se jednání a vyčkáme do finálního rozhodnutí,“ uvedl Lončák.

Hledat strategického partnera pro městskou nemocnici se litoměřická radnice rozhodla s ohledem na nedostatek peněz pro budoucí investice. Nyní sice zdravotnické zařízení hospodaří bez ztráty, ale jeho areál výrazně zestárl.

V posledních deseti letech sice nemocnice investovala více než 300 milionů korun převážně do modernizace zdravotní techniky a vnitřních prostor, avšak stále to nestačí. Radní navíc hledají lepší možnosti pro finanční ohodnocení zaměstnanců.

Po výběrovém řízení bude pachtovní smlouva

„Subjekt, který by se mohl stát partnerem nebo provozovatelem, lékařům nabídne lepší podmínky, než můžeme my v rámci regulovaných platů,“ poznamenal místostarosta Karel Krejza.

Výsledkem výběrového řízení by měla být pachtovní smlouva na pronájem nemocnice na dvacet let. Provozovat nemocnici v Litoměřicích původně chtěli čtyři zájemci, do druhé fáze, ve které jsou jednání v současné době, postoupili jen tři.

„Kvalifikovanými účastníky koncesního řízení jsou společnosti Krajská zdravotní, Privamet a Litoměřická zdravotní, což je v přeneseném slova smyslu Penta Hospitals,“ přiblížil Radek Lončák s tím, že společnost Česká zdravotnická nesplnila požadované kvalifikační podmínky a byla vyřazena.

Společnost Penta Hospitals už avizovala, že její zájem o litoměřickou nemocnici dále trvá. „V současné době nebudeme dělat nic a vyčkáme na to, jaký bude další průběh. Reagovat budeme ve chvíli, kdy se něco odehraje,“ řekla mluvčí Penta Hospitals Lenka Holá.

V případě, že antimonopolní úřad povolí pokračování tendru, podají účastníci své nabídky, ze kterých město Litoměřice vybere vítěze. Základními kritérii mají být výše pachtovného, investic i plán rozvoje nemocnice. Požadavkem města bude zachování péče ve stávajícím rozsahu po dobu pěti let.

Nejčtenější

Novým šéfem Senátu je Jaroslav Kubera, Štěch bude místopředsedou

Jaroslav Kubera z ODS se stal novým předsedou Senátu na ustavující schůzi horní...

Novým předsedou Senátu byl zvolen Jaroslav Kubera z ODS. Ve finále tajné volby porazil Václava Hampla nominovaného za...

Šest Čechů otročilo v britské myčce, jeli pro ně čeští kriminalisté

Ilustrační snímek

Šest Čechů ve věku od dvaceti do třiceti let z Mostecka bylo zotročeno v britském Manchesteru, kde museli nelegálně...

Za vybržďování s otočkou ve smyku policie muže obvinila z obecného ohrožení

Policie obvinila dvaačtyřicetiletého řidiče z Chomutovska, který opakovaně...

Policie obvinila dvaačtyřicetiletého řidiče z Chomutovska, který koncem října opakovaně vybržďoval na silnici z Bíliny...

Pohárová osmifinále: Slavia přešla přes Chrudim, Teplice vyřadily Duklu

Autor prvního gólu Jan Sýkora (vpravo) ze Slavie se raduje se spoluhráči. Vedle...

Fotbalový Mol Cup pokračoval dvěma osmifinálovými duely. V tom prvním prohrála Dukla s Teplicemi 1:3, když všechny tři...

Mladík se v Děčíně pokusil znásilnit čtrnáctiletou, skončil ve vazbě

Násilník v pátek večer napadl za hlavním vlakovým nádražím dívku

Policie v Děčíně obvinila místního dvaadvacetiletého muže z pokusu o znásilnění nezletilé dívky. Násilník ji napadl v...

Další z rubriky

Bývalá diplomatka z Lounska pomáhá vzdělávat chudé děti v Zimbabwe

Marie Imbrová při návštěvě u školáků v zimbabwské komunitě Tengenenge, jimž s...

Před deseti lety se Marie Imbrová z Černochova na Lounsku zavázala, že všechny děti v zimbabwské komunitě Tengenenge...

Za zneužití dětí dostal muž z Mostu pět let. Soud čekal, až dívka dospěje

Krajský soud v Ústí nad Labem (Ilustrační snímek)

Krajský soud v Ústí nad Labem potrestal pětiletým vězením muže z Mostu, který podle obžaloby nalákal k sobě do bytu dvě...

Nevítám spojení s KSČM, ale nejsem radikální, říká šéf ODS v Ústeckém kraji

Karel Krejza, volební lídr ODS v Ústeckém kraji

Karel Krejza je předsedou regionálního sdružení ODS Ústeckého kraje. Do politiky vstoupil v roce 2006 jako zastupitel,...

Najdete na iDNES.cz