Město chce akce bez záplavy kelímků, pivo bude ve vratných pohárcích

  7:51aktualizováno  7:51
Pivní slavnosti, jež se dnes konají na Mírovém náměstí v Litoměřicích, už nebudou jako v minulých letech provázet koše přetékající vyhozenými jednorázovými kelímky či dokonce kelímky odhozené na zem. Pivo se bude čepovat výhradně do vratných zálohovaných pohárků. Město si chce zkusit, jak to funguje.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: MF DNES

Litoměřice si chtějí vyzkoušet jeden ze způsobů, jak by šlo ve městě omezit nadměrnou spotřebu plastů, a pokud se osvědčí, zavedly by ho i na dalších akcích.

S nápadem přišla ředitelka Městských kulturních zařízení Věra Kmoníčková. Všech 27 přihlášených pivovarů vyzvala, aby nové nařízení respektovaly, nebo ať v opačném případě na slavnosti nejezdí.

„Vlastní kelímky tolerovány nebudou,“ prohlásila ředitelka, podle níž po minulých pivních slavnostech zůstalo neúměrné množství plastového odpadu. „Letos jsme se proto rozhodli, že pořídíme vratné kelímky, abychom tento odpad eliminovali,“ doplňuje Kmoníčková.

Iniciativu uvítal i místostarosta Karel Krejza. „Množství plastového odpadu při této akci výrazně ubude a využití vratných pohárků chceme postupně rozšiřovat. Musíme se chovat odpovědně k našemu životnímu prostředí,“ podotkl.

Pivní slavnosti 2018 jsou pilotní akcí, na níž si Litoměřice použití zálohovaných pohárků vyzkoušejí. Princip je jednoduchý. Hosté za ně zaplatí u stánku zálohu 50 korun, při dočepování piva jim obsluha vymění kelímek za čistý, a když pohárek vrátí, zálohu dostanou zpět.

Lidé si většinou nemění pohárek po každém pivu

„Kelímky na tuto akci máme zatím jen půjčené, pokud se to osvědčí, plánujeme zakoupit vlastní,“ sdělila Kmoníčková s tím, že je zajištěno celkem 15 tisíc pohárků. 

„Firma, od které si je půjčujeme, nám na základě vlastních zkušeností poradila, abychom pořídili tři a půl kelímku na hlavu, neboť řada lidí si je nevyměňuje po každém pivu,“ poznamenala ředitelka.

V minulém roce se litoměřických pivních slavností zúčastnilo 4,5 tisíce lidí a vyčepovalo se na nich okolo 12,5 půl tisíce litrů piva.

„Nebylo to však všechno jen do plastu. Řada lidí si koupila sklo a někteří dokonce přišli s předloňským půllitrem. Lidé se učí být ekologičtí,“ poznamenala ředitelka litoměřických kulturních zařízení.

Právě skleněné pohárky se v roce 2016 staly prvním ekologickým krokem k omezení plastového odpadu na slavnostech. 

„Začali jsme prodávat třetinky a půllitry s logem slavností. Lidé si je mohou koupit za 120 korun a ponechat jako suvenýry, protože každý rok je máme s jiným potiskem,“ upozorňuje Kmoníčková. 

Na které další akce se bude zákaz jednorázových plastových kelímků vztahovat, zatím není jasné. „Toto je první akce, teprve po vyhodnocení se rozhodneme, jak budeme postupovat dále,“ dodává Kmoníčková.Nejčtenější

Ona je muž! Ženský hokej vyřešil skandál tvrdými tresty

Hokej - ilustrační foto

Skandál s nádechem komedie. Hokejové Berounské Lvice v první lize postavily proti Roudnici nad Labem i jednoho „lva“....

Sparta je novým lídrem, Vary střílely v Pardubicích, slaví i Plzeň

Hokejisté pražské Sparty porazili brněnskou Kometu.

Hokejová Tipsport extraliga má nového lídra. Je jím pražská Sparta, která na vlastním ledě před 15 tisíci fanoušky...Na Švestkové dráze řádí téměř 200metrový obr, obnovuje kilometry trati

Stroj RU 800 k opravě železnic.

Sedm set tun těžké zařízení opravuje severočeskou Švestkovou dráhu, železniční trať mezi Litoměřicemi a Mostem. Během...

Mladíka bili baseballkou a sekali mačetou, líčí žalobce vraždu u Bitozevsi

Pieta za mrtvého mladíka

Státní zástupce podal k ústeckému krajskému soudu obžalobu na dva mladíky za lednovou vraždu jejich vrstevníka u...

Na led, nebo do slévárny. Mladí mají spoustu věcí zadarmo, říká Duda

Radek Duda (vlevo) slaví svůj první gól po návratu do Chomutova, gratuluje...

Ačkoli napáchal na ledě i mimo něj víc průšvihů než několik hokejových smrtelníků dohromady, něco by mu přesto mohli...

Další z rubriky

Kraj rozhodne, zda se mostecká galerie sloučí s oblastním muzeem

Ilustrační snímek.

Radní Ústeckého kraje navrhují sloučit Galerii výtvarného umění v Mostě s tamním oblastním muzeem, odborná veřejnost...

Zapomenuté dílo Alfonse Muchy nově zdobí chodbu mosteckého muzea

V mosteckém oblastním muzeu byl odhalen obraz Alfonse Muchy s názvem Alegorie...

Poprvé v historii může široká veřejnost spatřit jedno z posledních děl Alfonse Muchy. Velkoformátový obraz o rozměrech...

Muž zapálil auto náměstkovi primátora Chomutova, skončil ve vazbě

Ilustrační snímek

Za požár soukromého auta náměstka chomutovského primátora Davida Dindy stíhá policie dvaačtyřicetiletého muže. Po...

Najdete na iDNES.cz