Zloději si do Lišnice šli pro babu Jagu, autor přišel o další sochu

  19:08aktualizováno  19:08
Zájem o díla lišnického uměleckého štukatéra Karla Kaliby stoupá. Ale velmi podivně. Zloději mu během necelého roku totiž ukradli už druhou sochu. O uplynulém víkendu zmizela z prostranství v centru Lišnice na Mostecku dvousetkilová čarodějnice s vizáží baby Jagy z filmové pohádky Mrazík.

Baba Jaga. | foto: Karel Kaliba

„Už si začínám pomalu zvykat,“ kroutí hlavou nevěřícně sochař. Kaliba babu Jagu daroval své obci na jaře. 

„Vzniklá škoda je kolem sedmi tisíc korun. Už jsem se ale domluvil s místním starostou, že vyrobím čarodějnici novou. Naštěstí mám k dispozici formu, do které se beton lije. Vyrobit formu bylo na celé soše to nejpracnější,“ říká Kaliba, který svými pohádkovými díly dělá radost hlavně dětem.

Jeho sochy vodníků jsou k vidění v nedaleké Koporeči nebo Nemilkově. Celý soubor jím vytvořených postaviček z pohádek nebo večerníčků pak tvoří součást Pohádkové stezky u Hrobčic na Teplicku.

V Razicích loni zmizela vodní víla

Pracnější a nákladnější bude pro lišnického umělce, který se sochařině věnuje ve volném čase, vytvoření nové postavy vodní víly, jež zdobila do loňského října opravené zákoutí v Razicích na Teplicku.

Asi i kvůli tomu, že vypadala díky patině jako bronzová, někdo vodní vílu ukradl  v domnění, že ji zpeněží ve sběrně. Odhadovaná škoda se tehdy vyšplhala na 50 tisíc korun. Při nešetrné manipulaci zloději těžké soše ulomili nohy, takže jim byla podle Kaliby nakonec k ničemu.

Fotogalerie

„Ta krádež mě tehdy hodně mrzela. Vílu v životní velikosti jsem dělal jako originál přímo na konstrukci, podle fantazie. Vyrobit novou bude o to těžší. Už se mi ale pomalu začíná v dílně rýsovat,“ poznamenává.

„Vílu bych chtěl navíc oživit kováním od uměleckého kováře, s nímž jsem začal spolupracovat. Novým kovovým prvkem, který bude tvořit šaty, by měly do budoucna prorůstat rostliny,“ představuje umělec svou vizi s tím, že v letošním roce ale dílo dodělat zřejmě nestihne.

Policie případ odložila

Policii se loňskou krádež nepodařilo objasnit a případ nakonec odložila.

„Socha víly se dodnes nenašla a ani pachatel nebyl dopaden. Odcizení sochy čarodějnice v Lišnici prošetřujeme v současné chvíli jako přečin krádeže,“ popisuje situaci policejní mluvčí Daniel Vítek.

Kdo by mohl za krádeží stát, netuší ani starosta Lišnice Petr Pillár. „Podle váhy ji muselo odnést několik lidí a zřejmě ji odvezli autem. Finanční škoda jako taková obci sice nevznikla, ale na stavu, že někdo něco ukradl, to nic nemění,“ zlobí se. 

Loni v zimě dostala obec od Karla Kaliby ještě sochy Panny Marie, svatého Josefa a Jezulátka. „Ty ale máme uklizené a na veřejnost je vystavíme opět až o Vánocích,“ uzavírá starosta.

Nejčtenější

Novým šéfem Senátu je Jaroslav Kubera, Štěch bude místopředsedou

Jaroslav Kubera z ODS se stal novým předsedou Senátu na ustavující schůzi horní...

Novým předsedou Senátu byl zvolen Jaroslav Kubera z ODS. Ve finále tajné volby porazil Václava Hampla nominovaného za...

Šest Čechů otročilo v britské myčce, jeli pro ně čeští kriminalisté

Ilustrační snímek

Šest Čechů ve věku od dvaceti do třiceti let z Mostecka bylo zotročeno v britském Manchesteru, kde museli nelegálně...

Za vybržďování s otočkou ve smyku policie muže obvinila z obecného ohrožení

Policie obvinila dvaačtyřicetiletého řidiče z Chomutovska, který opakovaně...

Policie obvinila dvaačtyřicetiletého řidiče z Chomutovska, který koncem října opakovaně vybržďoval na silnici z Bíliny...

Pohárová osmifinále: Slavia přešla přes Chrudim, Teplice vyřadily Duklu

Autor prvního gólu Jan Sýkora (vpravo) ze Slavie se raduje se spoluhráči. Vedle...

Fotbalový Mol Cup pokračoval dvěma osmifinálovými duely. V tom prvním prohrála Dukla s Teplicemi 1:3, když všechny tři...

Mladík se v Děčíně pokusil znásilnit čtrnáctiletou, skončil ve vazbě

Násilník v pátek večer napadl za hlavním vlakovým nádražím dívku

Policie v Děčíně obvinila místního dvaadvacetiletého muže z pokusu o znásilnění nezletilé dívky. Násilník ji napadl v...

Další z rubriky

Bývalá diplomatka z Lounska pomáhá vzdělávat chudé děti v Zimbabwe

Marie Imbrová při návštěvě u školáků v zimbabwské komunitě Tengenenge, jimž s...

Před deseti lety se Marie Imbrová z Černochova na Lounsku zavázala, že všechny děti v zimbabwské komunitě Tengenenge...

Dlužnice se odstěhovala z bytu, nechala v něm živořit psy a králíka

Po odstěhování majitelky, která dlužila na nájmu,  zůstali v bytě dva psi -...

Žena, která se kvůli dluhům na nájmu musela vystěhovat z ústeckého bytu, v něm nechala živořit své dva psy a králíka....

Nevítám spojení s KSČM, ale nejsem radikální, říká šéf ODS v Ústeckém kraji

Karel Krejza, volební lídr ODS v Ústeckém kraji

Karel Krejza je předsedou regionálního sdružení ODS Ústeckého kraje. Do politiky vstoupil v roce 2006 jako zastupitel,...

Najdete na iDNES.cz