Pokud vláda dokument přijme, hrozí podle aktivistů v krajním případě stavební uzávěra v Litvínově a dalších devětadvaceti severočeských městech a obcích. (Ilustrační snímek)

Pokud vláda dokument přijme, hrozí podle aktivistů v krajním případě stavební uzávěra v Litvínově a dalších devětadvaceti severočeských městech a obcích. (Ilustrační snímek) | foto: KrajemUhlí.cz

Pište Nečasovi kvůli limitům, burcují aktivisté. Připravili k tomu web

  • 13
Ekologická sdružení začala burcovat veřejnost, aby se zapojila do debaty o chystaném vládním strategickém dokumentu zvaném Surovinová politika. Píše se v něm mimo jiné o využívání zásob hnědého uhlí, kterého je za dosavadními limity těžby velké množství a těžaři se ho vytrvale snaží získat.

Osm ekologických organizací a sdružení vytvořilo speciální web www.energetickakoncepce.cz, jehož prostřednictvím může kdokoliv poslat ministrům své připomínky k tomuto dokumentu. Stačí několik kliknutí a ministři budou vědět, že někomu vadí likvidace obcí kvůli uhlí nebo to, že by se kvůli němu mohlo vyvlastňovat.

Těžební limity

Hranice mezi dobývacím prostorem a okolím, ve kterém jsou zásoby uhlí odepsané. V roce 1991 je vytyčilo usnesení vlády pro uhelné lomy Bílina, ČSA a Nástup - Tušimice. Vláda se tím chtěla zaručit obcím v okolí, že se mohou nerušeně rozvíjet.

Těžaři a někteří politici se dlouhodobě snaží limity zrušit, aby těžba mohla pokračovat i za tyto hranice. Pokud by se to stalo, těžba by na Mostecku mohla zničit město Horní Jiřetín a vesnici Černice.

"O krocích vlády se často mluví, ale málokdo se odhodlá opravdu svůj názor ministrům sdělit. My jsme se pokusili takovou platformu vytvořit. Stačí párkrát kliknout. Člověk sice kliknutím svět asi nezachrání, ale pomoci zachránit Horní Jiřetín rozhodně může," říká Jan Rovenský z hnutí Greenpeace, které se na vzniku webu s připomínkami k budoucnosti české energetiky podílelo.

V minulosti se v souvislosti se snahou prolomit limity těžby a pokračovat v dobývání uhlí mluvilo hlavně o Státní energetické koncepci. Právě ona má říct, zda stát bude uhlí za limity potřebovat pro výrobu tepla.

V létě ale na veřejnost pronikl i návrh podoby takzvané Surovinové politiky, která je s oficiální vládní podporou limitů zcela v rozporu.

"Píše se v ní například to, že ve velkolomu ČSA, kterému stojí v cestě Horní Jiřetín a Černice, musí být i nadále zachována možnost těžby. Jinak řečeno, že se má těžit i za limity," upozornil Rovenský.

Těžaři z Czech Coal, pro něž je prolomení limitů v dole ČSA velmi důležité, dlouhodobě přípravy strategických dokumentů týkajících se budoucnosti těžby nekomentují.