Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Z olejny zmizí stovky tun nebezpečného odpadu, Lovosice dostaly dotaci

  8:21aktualizováno  8:21
Z areálu olejny bývalého závodu Setuza poblíž centra Lovosic začne v příštích týdnech mizet nelegální skládka téměř 700 tun nebezpečného odpadu. Město získalo dotaci, díky níž bude moci odstranění odpadu zaplatit. Vyčištění přijde na šest milionů korun, dotace je ve výši 4,75 milionu.

Demolice bývalé olejny v Lovosicích se kvůli nalezeným nebezpečným chemikáliím musela zastavit. | foto: Vladimír Škaloud, 5plus2.cz

„Když se otevřel dotační program, přihlásili jsme se a vyšlo to. Můžeme tedy skládku sanovat a nebezpečné chemické látky zmizí,“ řekl lovosický starosta Milan Dian.

Státní fond pro životní prostředí otevřel program na likvidaci ekologických škod loni v dubnu, uvolnil pro něj sto milionů.

„Jedním z dominantních důvodů poskytnutí dotace bylo zejména zabránění akutnímu ohrožení obyvatel centra města,“ přiblížila Lucie Früblingová z oddělení komunikace fondu, díky čemu Lovosice uspěly.

Loni v prosinci město vypsalo výběrové řízení, z něhož ještě v lednu vzejde firma, jež likvidaci skládky zajistí.

„Likvidace bude zahájena v únoru či březnu,“ uvedla Ivana Kocánková ze sekretariátu starosty. Kompletní sanace včetně předání vyklizeného prostoru by neměla trvat déle než čtyři měsíce od chvíle, kdy město s vítěznou firmou podepíše smlouvu.

Areál není dostatečně zabezpečený

Likvidovat se bude 668 tun odpadu, který tvoří převážně tuky, oleje či deriváty mastných kyselin. Odpad ale zahrnuje i několik kilo toxických látek, jako je kyselina sírová, výbušná kyselina pikrová či samozápalný sodík.

Odpady se nachází buď volně v jímkách, případně jsou uložené v sudech nebo kontejnerech. O jejich dostatečném zajištění nicméně nemůže být řeč.

„Ty shromažďovací prostředky už dávno nejsou ve stavu, kdy by sloužily svému účelu. Látky tam nejsou dobře zabezpečené,“ upozornil šéf lovosického odboru životního prostředí Vojtěch Hamerník.

Do areálu se navíc dá bez problému dostat skrz díry v plotu. „Řekli jsme si, že z tohoto důvodu, kvůli těmto rizikům, musíme do sanace jít,“ podotkl starosta Dian.

Sanace se uskuteční v pěti fázích, od přípravných prací přes odvoz odpadu až po úklid areálu. Jednotlivé druhy odpadů skončí podle svého charakteru na skládkách, ve spalovnách či v čistírnách odpadních vod. Například tuky a oleje by se měly využít při výrobě energie.

Firma na zaplacení likvidace nemá

Na nelegální skládku v olejně bývalého areálu Setuza se přišlo v dubnu 2013, kdy unikly videozáběry zachycující nedovolenou demolici v areálu. Místo obratem prověřili pracovníci České inspekce životního prostředí, kteří při dvou desítkách kontrol odhalili stovky tun nelegálního odpadu.

Dnes je areál ve vlastnictví belgického občana Bruna Beyneho, tehdy ale patřil společnosti Wowitra, která je i vlastníkem odpadu. Inspekce jí kvůli skládce uložila pokutu milion korun, firma ale dosud nezaplatila.

„Wowitra požádala o splátkový kalendář, nicméně ani tento nedodržuje a věc je ve vymáhání u Celního úřadu,“ sdělila mluvčí inspekce Radka Burketová.

Právě nedostatek peněz firmy je důvodem, proč odpad bude likvidovat město a nikoliv sama Wowitra.

„Všechny náklady budou nadále vymáhány po původci odpadů,“ podotkl však ředitel ústecké pobočky České inspekce životního prostředí Jaroslav Vacek.

Autor:Nejčtenější

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Ombudsmanka vyčetla bytovému družstvu slova o cikánech. Vyhovělo zčásti

Ombudsmanka Anna Šabatová

Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová si prohlédla webové stránky družstva Krušnohor, které na Mostecku spravuje tisíce...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Další z rubriky

Pomocí virtuální reality tvoří na teplickém gymnáziu výukové hodiny

Kroužek virtuální reality funguje na teplickém gymnáziu každou středu po...

Unikátní zájmový kroužek virtuální reality nabízí svým žákům Gymnázium Teplice. Škola spolupracuje se společností...

Podvodník v Roudnici vybíral na charitu, lidi oslovoval jako neslyšící

Dárcovská listina neexistujícího sdružení, jehož jménem cizinec vystupoval.

Lidé v Roudnici nad Labem upozornili policii na cizince, který se pokoušel u nákupního centra vybírat peníze na...

Dunivá rána. Strachy jsem se nepohnula, vypověděla pracovnice chemičky

Obžalovaní (zleva) Václav Macal a Jan Doskočil. Zastupuje je známý advokát...

Výpověďmi svědků pokračoval v Mostě soud v případu havárie v areálu litvínovské chemičky ze srpna 2015, kdy nastal...

Najdete na iDNES.cz