Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Z olejny zmizí stovky tun nebezpečného odpadu, Lovosice dostaly dotaci

  8:21aktualizováno  8:21
Z areálu olejny bývalého závodu Setuza poblíž centra Lovosic začne v příštích týdnech mizet nelegální skládka téměř 700 tun nebezpečného odpadu. Město získalo dotaci, díky níž bude moci odstranění odpadu zaplatit. Vyčištění přijde na šest milionů korun, dotace je ve výši 4,75 milionu.

Demolice bývalé olejny v Lovosicích se kvůli nalezeným nebezpečným chemikáliím musela zastavit. | foto: Vladimír Škaloud, 5plus2.cz

„Když se otevřel dotační program, přihlásili jsme se a vyšlo to. Můžeme tedy skládku sanovat a nebezpečné chemické látky zmizí,“ řekl lovosický starosta Milan Dian.

Státní fond pro životní prostředí otevřel program na likvidaci ekologických škod loni v dubnu, uvolnil pro něj sto milionů.

„Jedním z dominantních důvodů poskytnutí dotace bylo zejména zabránění akutnímu ohrožení obyvatel centra města,“ přiblížila Lucie Früblingová z oddělení komunikace fondu, díky čemu Lovosice uspěly.

Loni v prosinci město vypsalo výběrové řízení, z něhož ještě v lednu vzejde firma, jež likvidaci skládky zajistí.

„Likvidace bude zahájena v únoru či březnu,“ uvedla Ivana Kocánková ze sekretariátu starosty. Kompletní sanace včetně předání vyklizeného prostoru by neměla trvat déle než čtyři měsíce od chvíle, kdy město s vítěznou firmou podepíše smlouvu.

Areál není dostatečně zabezpečený

Likvidovat se bude 668 tun odpadu, který tvoří převážně tuky, oleje či deriváty mastných kyselin. Odpad ale zahrnuje i několik kilo toxických látek, jako je kyselina sírová, výbušná kyselina pikrová či samozápalný sodík.

Odpady se nachází buď volně v jímkách, případně jsou uložené v sudech nebo kontejnerech. O jejich dostatečném zajištění nicméně nemůže být řeč.

„Ty shromažďovací prostředky už dávno nejsou ve stavu, kdy by sloužily svému účelu. Látky tam nejsou dobře zabezpečené,“ upozornil šéf lovosického odboru životního prostředí Vojtěch Hamerník.

Do areálu se navíc dá bez problému dostat skrz díry v plotu. „Řekli jsme si, že z tohoto důvodu, kvůli těmto rizikům, musíme do sanace jít,“ podotkl starosta Dian.

Sanace se uskuteční v pěti fázích, od přípravných prací přes odvoz odpadu až po úklid areálu. Jednotlivé druhy odpadů skončí podle svého charakteru na skládkách, ve spalovnách či v čistírnách odpadních vod. Například tuky a oleje by se měly využít při výrobě energie.

Firma na zaplacení likvidace nemá

Na nelegální skládku v olejně bývalého areálu Setuza se přišlo v dubnu 2013, kdy unikly videozáběry zachycující nedovolenou demolici v areálu. Místo obratem prověřili pracovníci České inspekce životního prostředí, kteří při dvou desítkách kontrol odhalili stovky tun nelegálního odpadu.

Dnes je areál ve vlastnictví belgického občana Bruna Beyneho, tehdy ale patřil společnosti Wowitra, která je i vlastníkem odpadu. Inspekce jí kvůli skládce uložila pokutu milion korun, firma ale dosud nezaplatila.

„Wowitra požádala o splátkový kalendář, nicméně ani tento nedodržuje a věc je ve vymáhání u Celního úřadu,“ sdělila mluvčí inspekce Radka Burketová.

Právě nedostatek peněz firmy je důvodem, proč odpad bude likvidovat město a nikoliv sama Wowitra.

„Všechny náklady budou nadále vymáhány po původci odpadů,“ podotkl však ředitel ústecké pobočky České inspekce životního prostředí Jaroslav Vacek.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

K opravené trati chce Moldava i hezké nádraží, obnova začne příští rok

Současný pohled na nádražní budovu na Moldavě.

Na železniční trati do krušnohorské Moldavy se po opravě za několik měsíců obnoví provoz. V dohledné době by se pak měl...

Francouz šel 2 200 kilometrů uctít v Litvínově strýce a jiné oběti válek

Francouzský spisovatel Laurent Guillet na litvínovském hřbitově.

K památníku na litvínovském hřbitově dopoledne dorazil po téměř 2 200 kilometrech pěšky francouzský spisovatel Laurent...

Sňatkový podvodník dostal osm let vězení, podle soudu získal od žen miliony

Jaroslav Doležal na lavici obžalovaných těsně před vynesením rozsudku.

Ústecký krajský soud poslal na osm let do vězení Jaroslava Doležala za rozsáhlé podvody. Podle žalobce muž navázal...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz