Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


S chemikáliemi v opuštěné lovosické olejně má po dvou letech pomoci stát

  8:22aktualizováno  8:22
Obyvatelé Lovosic mají šanci, že se zbaví nelegálního „skladu“ nebezpečného odpadu nedaleko tamního nádraží. V areálu olejny bývalého závodu Setuza jsou stovky tun nezabezpečených látek, mezi nimi i toxické chemikálie. Radnice chce nyní požádat stát o peníze, aby mohla areál zabezpečit.

Demolice bývalé olejny v Lovosicích se kvůli nalezeným nebezpečným chemikáliím musela zastavit. | foto: Vladimír Škaloud, 5plus2.cz

„Budeme žádat o dotaci ze Státního fondu životního prostředí. Žádost už připravujeme,“ říká starosta Lovosic Milan Dian.

Fond totiž před dvěma týdny otevřel nový program, jenž slouží právě k likvidaci podobných ekologických škod. K dispozici je v něm sto milionů korun.

Největší případ v kraji

Kauza nezabezpečených odpadů v lovosickém areálu byla největší, kterou Česká inspekce životního prostředí v Ústeckém kraji loni řešila.

Když problém objevila, na místě bylo i několik přístrojů, které vykazovaly jaderné záření. Přístroje už jsou odvezené.

V areálu olejárny bývalého závodu Setuza se nevyvíjí už nějakou dobu žádná činnost. Majitel areálu žije v Belgii, původce odpadu, firma Wowitra, nemá na likvidaci peníze.

Do konce týdne chce mít radnice představu, jak s areálem naložit.

„Zpracováváme analýzu veškerých rizik v areálu. Její součástí budou možnosti, jakými se dá postupovat, aby došlo k likvidaci těch nejnebezpečnějších látek,“ poznamenal tajemník městského úřadu v Lovosicích František Budský.

V areálu mezi ulicemi Tovární a 8. května nedaleko nádraží je 668 tun odpadu, který tvoří převážně tuky, oleje či deriváty mastných kyselin. Součástí odpadu je ale i několik kilogramů toxických látek, v areálu se tak nachází třeba kyselina sírová, výbušná kyselina pikrová či samozápalný sodík.

Odpady jsou buď volně uložené v jímkách, nebo se skladují v sudech či IBC kontejnerech.

„Ty shromažďovací prostředky už dávno nejsou ve stavu, kdy by sloužily svému účelu. Látky tam nejsou dobře zabezpečené,“ poukazuje na hlavní riziko areálu vedoucí odboru životního prostředí lovosického městského úřadu Vojtěch Hamerník.

Do areálu se lze dostat dírou v plotě

Do areálu se navíc lze bez problémů dostat dírami v plotě. „Kdo chce, tak se tam dostane,“ podotkl Hamerník.

Vedení města bude preferovat variantu, že by se odpady odvezly a nechaly zlikvidovat na příslušných skládkách. „Myslím si, že takto bude náš projekt postavený,“ zmínil tajemník Budský.

Projekt na zajištění areálu musí město předložit státnímu fondu do 14. května. Když fond projekt schválí, město pak bude mít možnost si do 27. července podat už konkrétní žádost o peníze.

„Předpokládáme, že náklady na bezprostřední odstranění škod budou v řádech milionů,“ uvedl šéf České inspekce životního prostředí Erik Geuss. Inspekce areál průběžně kontroluje, podílí se také na novém programu státního fondu.

Náklady bude město vymáhat po firmě

Kauza začala předloni v dubnu, kdy se na veřejnosti objevil videozáznam nepovolené demolice v areálu. Inspektoři České inspekce životního prostředí tam posléze vyrazili na kontrolu, při níž odpady včetně toxických látek objevili.

„V období od dubna 2013 do října 2014 tam bylo provedeno na dvě desítky kontrol,“ vypočítal ředitel ústecké pobočky inspekce Jaroslav Vacek.

Areál dříve vlastnila firma Wowitra, poté ho prodala chiropraktikovi Bruno Beynemu z Belgie. Odpad však stále patří firmě Wowitra a inspekce ji také ještě jako vlastníka areálu za nezabezpečené odpady pokutovala.

„Uložili jsme pokutu jeden milion korun,“ uvedl ředitel Vacek. Společnost ale pokutu nezaplatila. Uvedla, že nemá peníze, na internetu pak na ni například nelze najít ani funkční spojení.

Finanční nouze firmy je také důvodem, proč za ni malér s odpady řeší město. „Kromě toho tvrdí, že ten odpad není jejich,“ poznamenal tajemník Budský.

Pokud vše půjde dobře, Lovosice by mohly za peníze z fondu na zabezpečení areálu začít pracovat ještě letos. „Všechny náklady budou nadále vymáhány po původci odpadů,“ zdůraznil pak ředitel ústecké inspekce Vacek.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

K opravené trati chce Moldava i hezké nádraží, obnova začne příští rok

Současný pohled na nádražní budovu na Moldavě.

Na železniční trati do krušnohorské Moldavy se po opravě za několik měsíců obnoví provoz. V dohledné době by se pak měl...

Zvířata stržená vlkem kraj odškodní, park ale radí stáda lépe zabezpečit

Do české přírody se pomalu začali vracet až na počátku 90. let minulého století.

Důkazy o tom, že do Českého Švýcarska i Lužických hor se po desetiletích vrátili vlci, už mají nejen ochránci přírody,...

Pět narkomanů zemřelo po dávce, policie se snaží dostat dealery před soud

Vždy připravena. Dealerka z Bruntálska měla dávky drogy i v peněžence.

Policie v Ústeckém kraji se za poslední dva roky zabývala smrtí pěti narkomanů, které prokazatelně zabila dávka drogy....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz