Likér Klášterní tajemství má kvůli nižšímu prodeji projít proměnou. Je možné, že se do něj bude dávat méně cukru.

Likér Klášterní tajemství má kvůli nižšímu prodeji projít proměnou. Je možné, že se do něj bude dávat méně cukru. | foto: Martin Adamec, MAFRA

Likéru Klášterní tajemství klesá odbyt, na obrodě značky pracuje i psycholog

  • 3
Klášterní tajemství, bylinný nápoj s více než stoletou tradicí, má projít změnami. Ústecký závod firmy Granette & Starorežná Distilleries není spokojen s tím, jak se prodává. Zkoumá se hlavně to, jak vylepšit design a marketing, na složení 19 tajných bylin prý firma sahat nebude.

"Z marketingového hlediska se snažíme na značce Klášterní tajemství zapracovat. Má sice bohatou historii, je poměrně proslulá, ale trošku upadá v zapomnění. V tuto chvíli se prodává ve stovkách hektolitrů, což je relativně málo," uvedl Josef Vejlupek, mediální zástupce likérky.

Klášterní tajemství

Klášterní tajemství - současná a nalezená archivní lahev z druhé světové války

Sladký a silný bylinný likér se podle výrobce připravuje podle tradiční klášterní receptury. Historie likéru sahá až do dob, kdy se klášterní mnišské řády zabývaly pěstováním vína a sbíráním léčivých bylin.

Sloučením obou ingrediencí vznikl nápoj, který zůstával dlouho vyhrazen pouze uzavřené mnišské komunitě.

Základ Klášterního tajemství tvoří vinný destilát, cukr, alkohol a hlavně devatenáct pečlivě dávkovaných bylin domácího i orientálního původu. Přesné složení likéru je dodnes tajné.

Klášterní tajemství je specifické tím, že při čtyřicetiprocentním obsahu alkoholu je nápoj hodně sladký. A ne každému vyznavači hořkých nápojů to vyhovuje.

"Pokud jde o recepturu, na tu se sahá málokdy. Půjde spíš o proměnu designovou a marketingovou. Diskutuje se také o tom, že by v Klášterním tajemství mohlo být méně cukru, bez změny receptury by se mohla změnit i barva směrem k tmavší či světlejší, ale k tomu nevidíme důvod."

"Na složení bylin se ale sahat nebude, celý nápoj by se tím rozhodil. Vyndáte jedno koření a už to celé chutná jinak," vysvětlil Vejlupek.

Na proměně likéru se podílí i psycholog

Podle jeho slov by likér, který se vyrábí v Krásném Březně, mohl projít proměnou už v letošním roce. "Každý týden o tom jedná tým lidí včetně psychologa a dalších odborníků," dodal Vejlupek.

Vejlupek také prozradil, že v archivu likérky je ukrytá řada dalších starých receptur a nejzajímavější jsou právě ty na bylinné likéry. "Jejich součástí jsou známé i méně známé byliny. Naše vývojové oddělení podle nich občas umíchá nějaké maceráty a pak je zajímavé to ochutnávat," poznamenal.

Podotkl ale, že ochutnávat lze jen po troškách, maceráty jsou totiž silně koncentrované a aby z nich vznikl nápoj, musí se ještě naředit a dosladit.

"Mnohdy jsou to opravdu nečekané chutě a vůně. Rozhodně to ukazuje, že naši předci byli mlsní a uměli to. Podle našich informací podobné nápoje kdysi míchali lékárníci a prý i mniši v klášterech," řekl Vejlupek. Doplnil ale, že na trh se v dohledné době ústecká likérka s žádným takovým nápojem nechystá.