Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Lihovar v Trmicích má povolení, výroba by mohla začít příští rok

  8:12aktualizováno  8:12
Lihovar v Trmicích je blízko k tomu, aby znovu rozjel provoz. Závod totiž dostal pravomocné územní rozhodnutí. To je jedním ze dvou nutných povolení nutných k výstavbě nové technologie, díky níž bude výroba bioetanolu citlivější.

Lihovar v Trmicích je mimo provoz už téměř šest let. Firma Liberta Energy chce nyní výrobu obnovit. Produkce má být citlivější než za předchozího majitele závodu. | foto: Martin Adamec, MAFRA

Novou technologii vybuduje firma Liberta Energy, která je majitelem lihovaru. Rozhodnutí získala i díky tomu, že se s trmickou radnicí dohodla na spolupráci.

Společná dohoda mimo jiné firmu zavazuje, že při výrobě bude eliminovat zápach, jenž provázel výrobu za předchozího majitele. Od roku 2010 produkce stojí.

„Smlouva je výsledkem dlouhých jednání. Obyvatelům Trmic poskytuje záruky v případě, že by se při provozu lihovaru objevily nějaké problémy. Nejde jen o zápach, ale například i o hluk,“ uvedla trmická starostka Jana Oubrechtová.

Díky uzavření dohody stáhla trmická radnice odvolání proti územnímu rozhodnutí, které společnosti počátkem roku vydal ústecký magistrát.

„Město Trmice své odvolání vzalo zpět a to podáním u ústeckého magistrátu,“ informovala Markéta Flochová z tiskového oddělení krajského úřadu, jenž by odvolání vyřizoval.

Vedle města stáhlo odvolání i občanské sdružení Trmická liga, ta spolu s městem využívala všech nástrojů k oddálení výstavby nové technologie a obnovy výroby.
Právě obavy ze zápachu byly tím hlavním, proč město šlo proti investorovi. Obě strany se nakonec potkaly u jednacího stolu, nad nímž rok dolaďovaly smlouvu o spolupráci, jež by situaci odblokovala.

„Jak to bude do budoucna se zápachem, ukáže zkušební provoz. Ve smlouvě jsou popsány kroky, co bude muset Liberta Energy provést, pokud by se zápach objevil,“ řekla starostka Oubrechotvá. Smlouva navíc stanoví firmě sankce, pokud si budou lidé na zápach stěžovat.

Zkušební provoz by mohl začít na konci roku 2017

Územní rozhodnutí je pravomocné tři týdny, společnost nyní musí požádat o stavební povolení. Jeho zisk by měl být vzhledem k dohodě obou stran spíše formalitou.

„Společnost Liberta Energy připravuje dokumentaci pro stavební povolení. Předpokládáme, že bychom o povolení přibližně v průběhu čtyř měsíců požádali,“ informoval technický ředitel Liberta Energy Milan Křikava.

Dobu výstavby nové technologie odhaduje firma na 12 měsíců, zahájení zkušebního provozu pak předpokládá koncem roku 2017. Momentálně závod v provozu není.

„V současné době neprobíhají v lihovaru žádné stavební práce. Je realizována pravidelná údržba stávajících budov a zařízení,“ popsal dění v lihovaru ředitel Křikava.

Záměr vybudovat novou technologii k výrobě bioteanolu ohlásila firma na podzim 2013.

„Kromě kvalitní, bezpečné a fungující technologie chceme lihovar doplnit o zařízení, která zamezí znečišťování životního prostředí nejen v oblasti vzduchu, ale i odpadních vod, hluku a bezpečnosti. Celková investice v této souvislosti bude činit asi 380 milionů,“ sdělil mluvčí firmy Luděk Shýbal.

Opatření proti zápachu bude spočívat především v tom, že se při výrobě bioetanolu budou příslušné fermentační nádrže čistit ve čtyřdenních cyklech, čímž se má zamezit vzniku mikroorganismu, které pronikavý zápach způsobují.

Pronikavý zápach místní obtěžoval v letech 2007 až 2010. Tehdy lihovar patřil firmě PLP, která však nakonec zkrachovala. Společnost dlužila 1,5 miliardy korun. Na jaře 2013 získala lihovar právě Liberta Energy, za závod zaplatila 200 milionů.

Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Inspekce vyšetřuje údajné zbití vězně, podezřelí jsou čtyři dozorci

Vazební věznice Litoměřice

Trestnímu oznámení, podle kterého surově zmlátili cizince umístěného do vazby, čelí čtveřice dozorců litoměřické...

Dopravní podnik Chomutova a Jirkova modernizuje vozový park

V Chomutově nyní jezdí 16 trolejbusů, deset z nich je starých dvacet a více let.

Dopravní podnik měst Chomutova a Jirkova pořídí do roku 2020 třicet nových trolejbusů a autobusů za více než 274...

Developer se vrátil k arabské vesnici na Teplicku, výstavba má odpůrce

Plánovaná výstavba arabské kolonie u Modlan.

Plánovaná výstavba arabské kolonie v Modlanech na Teplicku nabírá reálnější obrysy. Developer Ali Ali z Kuvajtu, jenž...

Grafton Recruitment Praha
MISTR VÝROBY / SEŘIZOVAČ

Grafton Recruitment Praha
Ústecký kraj
nabízený plat: 19 000 - 29 000 Kč

Najdete na iDNES.cz