Trmický lihovar v nejbližších dnech získá nového majitele a začne opět vyrábět. A také zapáchat.

Trmický lihovar v nejbližších dnech získá nového majitele a začne opět vyrábět. A také zapáchat. | foto: Martin Adamec, MAFRA

Nesmíte překročit limity zápachu, nařídil úřad. Takové však neexistují

  • 2
Obyvatelé Trmic s obavou sledují prodej lihovaru, který je léta sužoval zápachem. Ulevilo se jim, až když zkrachoval. Novému majiteli krajský úřad dal do podmínek provozu jen vágní podmínku, že nesmí okolí obtěžovat zápachem nad přípustnou míru. Co je přípustná míra, nikde stanoveno není.

"Mezitím, kdy lihovar stál, vydal krajský úřad pro jeho provoz integrované povolení. A není v něm akceptována naše podmínka bezzápachového provozu. Podle zdůvodnění zápach nebude mít vliv na zdraví lidí. Trvám na tom, že minimálně na psychiku ano," říká starostka Trmic Jana Oubrechtová.

Lihovar v Trmicích

V roce 2007 ho zprovoznila společnost PLP.

Kvůli četným stížnostem radnice a místních obyvatel fungoval lihovar s přestávkami jen ve zkušebním provozu, povolení ke stálé výrobě nikdy nedostal. Stejně tak nikdy nebyl ani zkolaudován.

Od listopadu 2010 podnik nevyrábí, výpověď z něj dostalo 76 zaměstnanců.

Loni 31. ledna poslal soud kvůli dluhu trmický lihovar do konkurzu.

Příští týden by měl nový majitel podepsat kupní smlouvu s cenou 300 až 400 milionů korun.

Továrna na výrobu bioetanolu obtěžovala okolí zápachem od spuštění na podzim 2007 až do listopadu 2010, kdy lihovar firmy PLP ukončil výrobu a v lednu následujícího roku ho soud kvůli dluhu 1,5 miliardy poslal do konkurzu.

Integrované povolení kraj vydal poté, kdy námitky Trmic smetlo ze stolu i ministerstvo životního prostředí. Krajský úřad se navíc ohání tím, že v podmínkách výroby nikdy požadavek na bezzápachový provoz nebyl.

"V závazných podmínkách bylo uvedeno, že technologie bude provozována bez obtěžujících pachových vlivů pro obyvatelstvo," upozorňuje na drobnou nuanci ve slovíčkách krajská mluvčí Magdalena Hanáčková.

V novém povolení už ovšem není ani tato věta. "Ale je tam napsáno, že provozem celé technologie lihovaru a souvisejících činností nebude docházet k překračování přípustné míry obtěžování zápachem," zdůrazňuje Hanáčková.

Hledáme cesty, která nám zbývají, říká starostka

Jenže radnici se nová formulace nelíbí. Neexistují totiž žádné platné tabulky, co přípustná míra pro obtěžování zápachem znamená.

"V podstatě si ministerstvo ani kraj nevědí se zákonným omezením zápachu rady. Všechna vyjádření jsme proto předali právníkům a hledáme cesty, jaké možnosti obrany nám ještě zbývají," říká Oubrechtová.

Nový majitel dostane povolení jako dárek. Nežádal o něj totiž on, ale už v roce 2009 firma PLP. Úřad rozhodl až letos, přestože firma dávno nevyrábí.

"Toto povolení platí i v době, kdy zařízení není provozováno. Zaniká podle zákona teprve po osmi letech, kdy není využíváno," zmínila mluvčí kraje Hanáčková.

Nový majitel zatím zůstává neznámý

Do konce letošního roku navíc platí i povolení pro zkušební provoz, které vydal stavební úřad v Litvínově. Nový majitel tak po podpisu smlouvy s cenou 300 až 400 milionů korun může jen navézt řepku a hned začít vyrábět. A to také podle insolvenčního správce Aleše Klaudyho plánuje.

"Domnívám se, že ano. Kupci ale občas mlží a neradi zveřejňují své záměry," poznamenal Klaudy. Jisté je, že kupní smlouvu na lihovar už zájemce studuje a do konce týdne se k ní má vyjádřit. Prodej by se tak mohl uzavřít už příští týden.

Kdo chce trmickou továrnu koupit, to odmítá Klaudy před podpisem smlouvy prozradit. "Je to česká společnost, ale nevím, kdo se za ní skrývá," řekl. Podle Klaudyho firma není známá a byla založena účelově s jediným cílem - vlastnit lihovar.

Provozu stále chybí kolaudace, bez níž továrna může jet pouze ve zkušebním provozu. "Na druhé straně zájemce kupuje zánovní technologii v ceně 1,5 miliardy za zlomek původní ceny," poznamenal Klaudy.