Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nesmíte překročit limity zápachu, nařídil úřad. Takové však neexistují

  11:49aktualizováno  11:49
Obyvatelé Trmic s obavou sledují prodej lihovaru, který je léta sužoval zápachem. Ulevilo se jim, až když zkrachoval. Novému majiteli krajský úřad dal do podmínek provozu jen vágní podmínku, že nesmí okolí obtěžovat zápachem nad přípustnou míru. Co je přípustná míra, nikde stanoveno není.

Trmický lihovar v nejbližších dnech získá nového majitele a začne opět vyrábět. A také zapáchat. | foto: Martin Adamec, MAFRA

"Mezitím, kdy lihovar stál, vydal krajský úřad pro jeho provoz integrované povolení. A není v něm akceptována naše podmínka bezzápachového provozu. Podle zdůvodnění zápach nebude mít vliv na zdraví lidí. Trvám na tom, že minimálně na psychiku ano," říká starostka Trmic Jana Oubrechtová.

Lihovar v Trmicích

V roce 2007 ho zprovoznila společnost PLP.

Kvůli četným stížnostem radnice a místních obyvatel fungoval lihovar s přestávkami jen ve zkušebním provozu, povolení ke stálé výrobě nikdy nedostal. Stejně tak nikdy nebyl ani zkolaudován.

Od listopadu 2010 podnik nevyrábí, výpověď z něj dostalo 76 zaměstnanců.

Loni 31. ledna poslal soud kvůli dluhu trmický lihovar do konkurzu.

Příští týden by měl nový majitel podepsat kupní smlouvu s cenou 300 až 400 milionů korun.

Továrna na výrobu bioetanolu obtěžovala okolí zápachem od spuštění na podzim 2007 až do listopadu 2010, kdy lihovar firmy PLP ukončil výrobu a v lednu následujícího roku ho soud kvůli dluhu 1,5 miliardy poslal do konkurzu.

Integrované povolení kraj vydal poté, kdy námitky Trmic smetlo ze stolu i ministerstvo životního prostředí. Krajský úřad se navíc ohání tím, že v podmínkách výroby nikdy požadavek na bezzápachový provoz nebyl.

"V závazných podmínkách bylo uvedeno, že technologie bude provozována bez obtěžujících pachových vlivů pro obyvatelstvo," upozorňuje na drobnou nuanci ve slovíčkách krajská mluvčí Magdalena Hanáčková.

V novém povolení už ovšem není ani tato věta. "Ale je tam napsáno, že provozem celé technologie lihovaru a souvisejících činností nebude docházet k překračování přípustné míry obtěžování zápachem," zdůrazňuje Hanáčková.

Hledáme cesty, která nám zbývají, říká starostka

Jenže radnici se nová formulace nelíbí. Neexistují totiž žádné platné tabulky, co přípustná míra pro obtěžování zápachem znamená.

"V podstatě si ministerstvo ani kraj nevědí se zákonným omezením zápachu rady. Všechna vyjádření jsme proto předali právníkům a hledáme cesty, jaké možnosti obrany nám ještě zbývají," říká Oubrechtová.

Nový majitel dostane povolení jako dárek. Nežádal o něj totiž on, ale už v roce 2009 firma PLP. Úřad rozhodl až letos, přestože firma dávno nevyrábí.

"Toto povolení platí i v době, kdy zařízení není provozováno. Zaniká podle zákona teprve po osmi letech, kdy není využíváno," zmínila mluvčí kraje Hanáčková.

Nový majitel zatím zůstává neznámý

Do konce letošního roku navíc platí i povolení pro zkušební provoz, které vydal stavební úřad v Litvínově. Nový majitel tak po podpisu smlouvy s cenou 300 až 400 milionů korun může jen navézt řepku a hned začít vyrábět. A to také podle insolvenčního správce Aleše Klaudyho plánuje.

"Domnívám se, že ano. Kupci ale občas mlží a neradi zveřejňují své záměry," poznamenal Klaudy. Jisté je, že kupní smlouvu na lihovar už zájemce studuje a do konce týdne se k ní má vyjádřit. Prodej by se tak mohl uzavřít už příští týden.

Kdo chce trmickou továrnu koupit, to odmítá Klaudy před podpisem smlouvy prozradit. "Je to česká společnost, ale nevím, kdo se za ní skrývá," řekl. Podle Klaudyho firma není známá a byla založena účelově s jediným cílem - vlastnit lihovar.

Provozu stále chybí kolaudace, bez níž továrna může jet pouze ve zkušebním provozu. "Na druhé straně zájemce kupuje zánovní technologii v ceně 1,5 miliardy za zlomek původní ceny," poznamenal Klaudy.
Nejčtenější

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...

Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...Obrnice byly vzorem začlenění Romů, s novými rodinami ale přišly potíže

Současný život v Obrnicích, které dříve byly vzorem pro ostatní.

Před pěti lety o sobě daly Obrnice na Mostecku vědět v pozitivním slova smyslu celé Evropě. Tehdejší starostka...

Dvakrát ho lékaři poslali z nemocnice domů s virózou, napotřetí zemřel

Ilustrační snímek

Dvakrát během jednoho dne poslali lékaři ústecké nemocnice 75letého Itala Maria Favu domů s tím, že jeho zdravotní stav...

Střelce z Chomutova poslal soud na dvanáct a půl roku do vězení

Obžalovaný Petr Benda.

Krajský soud v Ústí nad Labem potrestal 12,5 lety vězení sedmatřicetiletého Petra Bendu, který loni na jaře zastřelil...

Další z rubriky

V Českém středohoří je zřejmě po letech vlk. Testy ukážou, zda napadl ovce

Vlci na podzim zadávili ovce Janu Tylšovi z Vlčic na Trutnovsku.

Na farmě ve Lbíně na Litoměřicku se našlo několik desítek stržených ovcí a jehňat. S největší pravděpodobností...

Pokladník z Teplicka zpronevěřil klubové peníze, všechny je prosázel

(Ilustrační snímek)

Policie stíhá dlouholetého pokladníka jednoho sportovního klubu na Teplicku. Z oddílového účtu, kam se ukládaly členské...

Při pomoci umírajícím si vážíte každého dne, říká šéfka mobilního hospice

Lékařka onkologického oddělení v Masarykově nemocnici a vedoucí mobilního...

Jana Dušánková pracuje v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem dvacátým rokem na onkologickém oddělení. Před čtyřmi...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz