Nesmíte překročit limity zápachu, nařídil úřad. Takové však neexistují

  11:49aktualizováno  11:49
Obyvatelé Trmic s obavou sledují prodej lihovaru, který je léta sužoval zápachem. Ulevilo se jim, až když zkrachoval. Novému majiteli krajský úřad dal do podmínek provozu jen vágní podmínku, že nesmí okolí obtěžovat zápachem nad přípustnou míru. Co je přípustná míra, nikde stanoveno není.

Trmický lihovar v nejbližších dnech získá nového majitele a začne opět vyrábět. A také zapáchat. | foto: Martin Adamec, MAFRA

"Mezitím, kdy lihovar stál, vydal krajský úřad pro jeho provoz integrované povolení. A není v něm akceptována naše podmínka bezzápachového provozu. Podle zdůvodnění zápach nebude mít vliv na zdraví lidí. Trvám na tom, že minimálně na psychiku ano," říká starostka Trmic Jana Oubrechtová.

Lihovar v Trmicích

V roce 2007 ho zprovoznila společnost PLP.

Kvůli četným stížnostem radnice a místních obyvatel fungoval lihovar s přestávkami jen ve zkušebním provozu, povolení ke stálé výrobě nikdy nedostal. Stejně tak nikdy nebyl ani zkolaudován.

Od listopadu 2010 podnik nevyrábí, výpověď z něj dostalo 76 zaměstnanců.

Loni 31. ledna poslal soud kvůli dluhu trmický lihovar do konkurzu.

Příští týden by měl nový majitel podepsat kupní smlouvu s cenou 300 až 400 milionů korun.

Továrna na výrobu bioetanolu obtěžovala okolí zápachem od spuštění na podzim 2007 až do listopadu 2010, kdy lihovar firmy PLP ukončil výrobu a v lednu následujícího roku ho soud kvůli dluhu 1,5 miliardy poslal do konkurzu.

Integrované povolení kraj vydal poté, kdy námitky Trmic smetlo ze stolu i ministerstvo životního prostředí. Krajský úřad se navíc ohání tím, že v podmínkách výroby nikdy požadavek na bezzápachový provoz nebyl.

"V závazných podmínkách bylo uvedeno, že technologie bude provozována bez obtěžujících pachových vlivů pro obyvatelstvo," upozorňuje na drobnou nuanci ve slovíčkách krajská mluvčí Magdalena Hanáčková.

V novém povolení už ovšem není ani tato věta. "Ale je tam napsáno, že provozem celé technologie lihovaru a souvisejících činností nebude docházet k překračování přípustné míry obtěžování zápachem," zdůrazňuje Hanáčková.

Hledáme cesty, která nám zbývají, říká starostka

Jenže radnici se nová formulace nelíbí. Neexistují totiž žádné platné tabulky, co přípustná míra pro obtěžování zápachem znamená.

"V podstatě si ministerstvo ani kraj nevědí se zákonným omezením zápachu rady. Všechna vyjádření jsme proto předali právníkům a hledáme cesty, jaké možnosti obrany nám ještě zbývají," říká Oubrechtová.

Nový majitel dostane povolení jako dárek. Nežádal o něj totiž on, ale už v roce 2009 firma PLP. Úřad rozhodl až letos, přestože firma dávno nevyrábí.

"Toto povolení platí i v době, kdy zařízení není provozováno. Zaniká podle zákona teprve po osmi letech, kdy není využíváno," zmínila mluvčí kraje Hanáčková.

Nový majitel zatím zůstává neznámý

Do konce letošního roku navíc platí i povolení pro zkušební provoz, které vydal stavební úřad v Litvínově. Nový majitel tak po podpisu smlouvy s cenou 300 až 400 milionů korun může jen navézt řepku a hned začít vyrábět. A to také podle insolvenčního správce Aleše Klaudyho plánuje.

"Domnívám se, že ano. Kupci ale občas mlží a neradi zveřejňují své záměry," poznamenal Klaudy. Jisté je, že kupní smlouvu na lihovar už zájemce studuje a do konce týdne se k ní má vyjádřit. Prodej by se tak mohl uzavřít už příští týden.

Kdo chce trmickou továrnu koupit, to odmítá Klaudy před podpisem smlouvy prozradit. "Je to česká společnost, ale nevím, kdo se za ní skrývá," řekl. Podle Klaudyho firma není známá a byla založena účelově s jediným cílem - vlastnit lihovar.

Provozu stále chybí kolaudace, bez níž továrna může jet pouze ve zkušebním provozu. "Na druhé straně zájemce kupuje zánovní technologii v ceně 1,5 miliardy za zlomek původní ceny," poznamenal Klaudy.

Nejčtenější

Novým šéfem Senátu je Jaroslav Kubera, Štěch bude místopředsedou

Jaroslav Kubera z ODS se stal novým předsedou Senátu na ustavující schůzi horní...

Novým předsedou Senátu byl zvolen Jaroslav Kubera z ODS. Ve finále tajné volby porazil Václava Hampla nominovaného za...

Šest Čechů otročilo v britské myčce, jeli pro ně čeští kriminalisté

Ilustrační snímek

Šest Čechů ve věku od dvaceti do třiceti let z Mostecka bylo zotročeno v britském Manchesteru, kde museli nelegálně...

Za vybržďování s otočkou ve smyku policie muže obvinila z obecného ohrožení

Policie obvinila dvaačtyřicetiletého řidiče z Chomutovska, který opakovaně...

Policie obvinila dvaačtyřicetiletého řidiče z Chomutovska, který koncem října opakovaně vybržďoval na silnici z Bíliny...

Pohárová osmifinále: Slavia přešla přes Chrudim, Teplice vyřadily Duklu

Autor prvního gólu Jan Sýkora (vpravo) ze Slavie se raduje se spoluhráči. Vedle...

Fotbalový Mol Cup pokračoval dvěma osmifinálovými duely. V tom prvním prohrála Dukla s Teplicemi 1:3, když všechny tři...

Mladík se v Děčíně pokusil znásilnit čtrnáctiletou, skončil ve vazbě

Násilník v pátek večer napadl za hlavním vlakovým nádražím dívku

Policie v Děčíně obvinila místního dvaadvacetiletého muže z pokusu o znásilnění nezletilé dívky. Násilník ji napadl v...

Další z rubriky

VIDEO: Zdrogovaný motorkář ujížděl i po chodníku, lidé uskakovali

Motorkář pod vlivem drog ujížděl policistům

Nebezpečnou jízdou ohrozil chodce v Lounech jednatřicetiletý motorkář, kterého chtěli zkontrolovat místní policisté....

Nevítám spojení s KSČM, ale nejsem radikální, říká šéf ODS v Ústeckém kraji

Karel Krejza, volební lídr ODS v Ústeckém kraji

Karel Krejza je předsedou regionálního sdružení ODS Ústeckého kraje. Do politiky vstoupil v roce 2006 jako zastupitel,...

Šest Čechů otročilo v britské myčce, jeli pro ně čeští kriminalisté

Ilustrační snímek

Šest Čechů ve věku od dvaceti do třiceti let z Mostecka bylo zotročeno v britském Manchesteru, kde museli nelegálně...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz