Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nesmíte překročit limity zápachu, nařídil úřad. Takové však neexistují

  11:49aktualizováno  11:49
Obyvatelé Trmic s obavou sledují prodej lihovaru, který je léta sužoval zápachem. Ulevilo se jim, až když zkrachoval. Novému majiteli krajský úřad dal do podmínek provozu jen vágní podmínku, že nesmí okolí obtěžovat zápachem nad přípustnou míru. Co je přípustná míra, nikde stanoveno není.

Trmický lihovar v nejbližších dnech získá nového majitele a začne opět vyrábět. A také zapáchat. | foto: Martin Adamec, MAFRA

"Mezitím, kdy lihovar stál, vydal krajský úřad pro jeho provoz integrované povolení. A není v něm akceptována naše podmínka bezzápachového provozu. Podle zdůvodnění zápach nebude mít vliv na zdraví lidí. Trvám na tom, že minimálně na psychiku ano," říká starostka Trmic Jana Oubrechtová.

Lihovar v Trmicích

V roce 2007 ho zprovoznila společnost PLP.

Kvůli četným stížnostem radnice a místních obyvatel fungoval lihovar s přestávkami jen ve zkušebním provozu, povolení ke stálé výrobě nikdy nedostal. Stejně tak nikdy nebyl ani zkolaudován.

Od listopadu 2010 podnik nevyrábí, výpověď z něj dostalo 76 zaměstnanců.

Loni 31. ledna poslal soud kvůli dluhu trmický lihovar do konkurzu.

Příští týden by měl nový majitel podepsat kupní smlouvu s cenou 300 až 400 milionů korun.

Továrna na výrobu bioetanolu obtěžovala okolí zápachem od spuštění na podzim 2007 až do listopadu 2010, kdy lihovar firmy PLP ukončil výrobu a v lednu následujícího roku ho soud kvůli dluhu 1,5 miliardy poslal do konkurzu.

Integrované povolení kraj vydal poté, kdy námitky Trmic smetlo ze stolu i ministerstvo životního prostředí. Krajský úřad se navíc ohání tím, že v podmínkách výroby nikdy požadavek na bezzápachový provoz nebyl.

"V závazných podmínkách bylo uvedeno, že technologie bude provozována bez obtěžujících pachových vlivů pro obyvatelstvo," upozorňuje na drobnou nuanci ve slovíčkách krajská mluvčí Magdalena Hanáčková.

V novém povolení už ovšem není ani tato věta. "Ale je tam napsáno, že provozem celé technologie lihovaru a souvisejících činností nebude docházet k překračování přípustné míry obtěžování zápachem," zdůrazňuje Hanáčková.

Hledáme cesty, která nám zbývají, říká starostka

Jenže radnici se nová formulace nelíbí. Neexistují totiž žádné platné tabulky, co přípustná míra pro obtěžování zápachem znamená.

"V podstatě si ministerstvo ani kraj nevědí se zákonným omezením zápachu rady. Všechna vyjádření jsme proto předali právníkům a hledáme cesty, jaké možnosti obrany nám ještě zbývají," říká Oubrechtová.

Nový majitel dostane povolení jako dárek. Nežádal o něj totiž on, ale už v roce 2009 firma PLP. Úřad rozhodl až letos, přestože firma dávno nevyrábí.

"Toto povolení platí i v době, kdy zařízení není provozováno. Zaniká podle zákona teprve po osmi letech, kdy není využíváno," zmínila mluvčí kraje Hanáčková.

Nový majitel zatím zůstává neznámý

Do konce letošního roku navíc platí i povolení pro zkušební provoz, které vydal stavební úřad v Litvínově. Nový majitel tak po podpisu smlouvy s cenou 300 až 400 milionů korun může jen navézt řepku a hned začít vyrábět. A to také podle insolvenčního správce Aleše Klaudyho plánuje.

"Domnívám se, že ano. Kupci ale občas mlží a neradi zveřejňují své záměry," poznamenal Klaudy. Jisté je, že kupní smlouvu na lihovar už zájemce studuje a do konce týdne se k ní má vyjádřit. Prodej by se tak mohl uzavřít už příští týden.

Kdo chce trmickou továrnu koupit, to odmítá Klaudy před podpisem smlouvy prozradit. "Je to česká společnost, ale nevím, kdo se za ní skrývá," řekl. Podle Klaudyho firma není známá a byla založena účelově s jediným cílem - vlastnit lihovar.

Provozu stále chybí kolaudace, bez níž továrna může jet pouze ve zkušebním provozu. "Na druhé straně zájemce kupuje zánovní technologii v ceně 1,5 miliardy za zlomek původní ceny," poznamenal Klaudy.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Ústecký kraj:

Volby do senátu

Volby do Senátu 2018 proběhnou v Ústeckém kraji v obvodech 5 - Chomutov, 29 - Litoměřice a 32 - Teplice. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Chybu v odbavení v MHD může opravit jediný člověk, má dovolenou

Ústecká MHD (ilustrační snímek)

Odbavovací systém Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova se potýká se softwarovou chybou, kvůli které mohou...

Silnice je po výměně potrubí klikatá. Byla horší, brání se investor

Špatně provedená práce na jedné z komunikací ve Starých Skoroticích.

Pracovníci vodáren položili ve Starých Skoroticích na okraji Ústí nad Labem po výměně potrubí asfalt jen na část...Rasisty počastovaní školáci z Teplic dostali jako útěchu notebooky

Obdarovaní žáci teplické školy.

Čtyřiadvacet nových notebooků v hodnotě téměř čtyři sta tisíc korun převzali žáci Základní školy Plynárenská v...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Italský majitel se nestará o zámky na Lounsku, soud mu je může zabavit

Zámek byl postaven roku 1611 na místě původní tvrze, vystavět ho nechal Štefan...

Případ chátrajících zámků v Postoloprtech a Cítolibech na Lounsku míří po několika měsících policejního vyšetřování k...

Další z rubriky

Našli jsme unikátní vůz z doby halštatské, pochvaluje si archeolog

Archeolog Marek Půlpán

Archeologové odkryli na okraji Lovosic bohatě vybavený hrob z doby halštatské. Vedle keramických nádob či misek se v...

Jde nám o to, aby v Ústí zůstali bydlet vysokoškoláci, říká lídr KSČM

Pavel Vodseďálek je jedničkou komunistické strany v Ústí nad Labem.

Udržet v Ústí nad Labem vysokoškoláky, zamezit příchodu nepřizpůsobivých i řešit neutěšenou situaci v sociálně...

Lunetic zahájil turné v Litvínově. Oslavil tak dvacáté „narozeniny“

Lunetici po dvaceti letech

Skupina Lunetic odstartovala turné. Uspořádala ho k výročí – od chvíle, kdy vtrhla na českou hudební scénu, totiž...

Najdete na iDNES.cz