Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Mladým lidem ve svízelné životní situaci pomáhá projekt za 99 milionů

  8:03aktualizováno  8:03
Mladým lidem od 15 do 29 let, kteří jsou v těžké situaci, pomáhá projekt Transfer. Je určen těm, kteří si z různých důvodů nemohou sami najít práci, nemají dokončené vzdělání, žijí v sociálně vyloučených lokalitách, jsou na mateřské nebo ani nevědí, jak a kde práci hledat.

Ilustrační snímek. | foto:  František Vlček, MAFRA

Slečna Marie se před dvěma lety rozhodla odstěhovat od rodičů nejen do vlastního bytu, ale i do nového města. Spolu s partnerem si vybrali Ústí. On ji ale záhy opustil a mladá žena se dostala do potíží.

Jak se zapojit do projektu Transfer

Projekt Transfer byl spuštěný v červnu a potrvá do konce října 2018. Zájemci se do něj mohou zapojit ve čtyřech náborových vlnách.

První vlna již proběhla, druhá skončí v listopadu letošního roku, třetí začne v únoru a poslední v srpnu 2017. Aktuálně je registrováno už více než 300 účastníků.

Lidé, kteří se do projektu chtějí zapojit, se mohou přihlásit na facebookovou stránku Transfer Ústí nad Labem nebo kontaktovat přímo Terezu Hajdúovou.

Ti, kteří se zapojí, mohou využít nejen služby poradců, ale i absolvovat rekvalifikační kurzy, navštívit oborově zaměřené workshopy nebo vyrazit na exkurze do firem, jež nabízejí volná pracovní místa.

Musela platit nájem, živit sebe a syna, jenže neměla práci. Marie nechtěla být závislá na pomoci ostatních, a tak si hledala zaměstnání. Střízlivě přitom vyhodnotila, že s malým dítětem to sama jen těžko zvládne

Proto se spojila s organizací Člověk v tísni, která právě pro tyto případy nabízí pomoc ve speciálním projektu Transfer. A její pracovnice jí pomohly najít nejdříve brigádu a pak i práci na plný úvazek.

Marie byla jedním z téměř 11 tisíc uchazečů o práci ve věku od 15 do 24 let, které eviduje úřad práce na severu Čech. Mimo záběr úřadu ale zůstávají i další mladí lidé, kteří se u něj nezaregistrovali, byť nepracují a už ani nestudují.

A také o ně se projekt Transfer zajímá. Probíhá ve spolupráci Úřadu práce ČR, Krajské hospodářské komory Ústeckého kraje a neziskových organizací, z nichž jednou je právě Člověk v tísni.

Ústecký kraj od projektu očekává propojení regionálních zaměstnavatelů, zejména příspěvkových organizací kraje, regionálního neziskového sektoru, škol a budoucích investorů.

„Rozpočet projektu je 99,3 milionu korun, kdy kraj investuje 5 procent částky, ze státního rozpočtu se uhradí 10 procent a z dotací Evropské unie 85 procent, tedy přibližně 84 milionů,“ přibližuje mluvčí kraje Lucie Dosedělová.

Důležitá je motivace

Cílem je podchytit a pozitivně motivovat cílovou skupinu mladých lidí do 29 let a pomoci jim najít efektivní řešení jejich situace na trhu práce i ve společnosti obecně.

„Občas je to přitom jen o postrčení, o tom ukázat člověku cestu a nasměrovat ho. Máme v projektu i vysokoškolsky vzdělané, kteří se bojí nastoupit do práce. Myslí si totiž, že nic neumí, nebo nevědí, co by vůbec chtěli dělat,“ vysvětluje Tereza Hajdúová z Člověka v tísni.

„Celý projekt je tedy o sociální práci, o pomoci. Nezaměřujeme se přitom jen na samotné zprostředkování práce. Poradci se snaží s klienty mluvit, pomoci jim řešit nelehké životní situace nebo je motivovat k nějaké činnosti,“ dodává.

Cvičné dílny a Ze školy do podnikání

„Důležitou součástí naší práce budou i cvičné dílny a program Ze školy do podnikání,“ přibližuje praktické fungování projektu Hajdúová.

Cvičné dílny poskytnou nejen zkušenosti z různých oborů, ale naučí i pracovní návyky, jako je dodržení pracovní doby či potřeba dokončit zadanou práci.

Program Ze školy do podnikání je pro absolventy učilišť, kteří by chtěli podnikat a vytvořit tak sami sobě i dalším pracovní místa. Zájemci budou moci konzultovat své nápady s podnikateli, kteří mají svůj fungující podnik.

„A zkušení podnikatelé jim se vším pomohou – od sestavení podnikatelského plánu až po exkurzi v jejich firmě,“ poznamenává Hajdúová.

Projekt navazuje na obdobné akce z loňských let, které se podle ředitele krajské pobočky úřadu práce Radima Gabriela osvědčily. „Každý projekt cílený na určitou skupinu má svůj význam a účinek,“ zdůrazňuje Gabriel.

Plusem projektu je, že pracuje s vybranými účastníky a úřad práce jim věnuje individuální péči.

„Díky takto cílenému poradenství a proaktivní komunikaci směrem k zaměstnavatelům jsou pak šance na jejich uplatnění na volném trhu velmi vysoké,“ podotýká ředitel krajské pobočky úřadu práce.

Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Začněte řešit zoufalou situaci Předlic, vyzývá Ústí po požáru spolek

Aktivista Miroslav Brož na převážně romském sídlišti ve Šluknově.

Ranní požár bytového domu v ústeckých Předlicích, při němž se zranilo 20 lidí, je podle místního spolku Amare důsledkem...

Zloděj ukradl v rodinném domě v Dubí šest milionů, zachytila ho kamera

Neznámý lupič v domě.

Kriminalisté pátrají po totožnosti muže, který se vloupal do rodinného domu v Dubí na Teplicku a ukradl tam šest...

Dopravní podnik Chomutova a Jirkova modernizuje vozový park

V Chomutově nyní jezdí 16 trolejbusů, deset z nich je starých dvacet a více let.

Dopravní podnik měst Chomutova a Jirkova pořídí do roku 2020 třicet nových trolejbusů a autobusů za více než 274...

Najdete na iDNES.cz