Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: NWR

Lidé z Lounska odmítají těžbu uhlí, kvůli vodě se bojí i průzkumu

  • 1
Obyvatelé Lounska se obávají, že uhlí zničí i tuto průmyslově nedotčenou oblast mezi pánvemi na Mostecku a Kladensku. Geologové se chystají zjistit, jestli jsou v okolí Peruce zásoby černého uhlí, kolik ho tam je, v jaké hloubce a jak je kvalitní. Místní starostové už se radí, jak postupovat.

"Když lidé slyší slova průzkum a uhlí, hned vidí za barákem velkorypadlo. A co my jim k tomu máme říct?" shrnul ve čtvrtek problém místních radnic jeden z dvacítky zástupců obcí na hranicích Lounska a Slánska, kteří se sešli v peruckém kině.

O průzkum v oblasti kolem Peruce požádala česká společnost GET (území, o které se zajímá, je na mapce vyznačené modře). Tato geologická projekční firma zpracovává žádosti pro Wildhorse Energy, která má zájem těžit u Mělníka a Slaného (na mapce červeně). U Peruce však GET pro Wildhorse Energy nepracuje (více čtěte zde).

Kde chtějí firmy zkoumat ložiska černého uhlí

V okolí Peruce se průzkumy mají provádět na území zhruba 100 kilometrů čtverečních. Zasahuje i do katastrů Libochovic či Mšeného-lázní.

"O tom se mluvilo už kdysi. Pamatuji se, jak někdy před čtyřiceti lety tu jezdila auta a dělal se průzkum. Uhlí je prý ale strašně hluboko, asi kilometr," uvedl perucký starosta Antonín Lanc.

Na setkání v Peruci se zástupci obcí navzájem ujistili, že bez jejich vědomí a povolení nezačnou ani průzkumy, natož těžba. Obce i samotní obyvatelé by byli několikrát účastníky řízení. Přípravy na těžbu by mohli zastavit například při jednání o dobývacím prostoru, o vlivu na životní prostředí či před samotnou těžbou.

"Mám z toho dobrý pocit. Všichni teď ví, o co jde. S průzkumem nemám problém. Pokud by se ale někdy jednalo o těžbě, budu určitě proti. S tím by nesouhlasilo hodně lidí," řekla místostarostka Peruce Šárka Křepčíková.

Uhlí by se nejspíš těžilo metodou podzemního zplynování

Pokud by průzkum ukázal, že je u Peruce dost kvalitního a dostupného uhlí, těžba by přicházela v úvahu zhruba za 20 až 30 let. Probíhala by pravděpodobně způsobem takzvaného podzemního zplynování, při kterém se uhlí spaluje přímo v ložisku pod zemí a uvolněný plyn se využívá na výrobu elektřiny, nafty či benzinu. Touto metodou chce těžit uhlí Wildhorse Energy na Mělnicku (čtěte zde).

Místním se ale nelíbí ani toto řešení. Obávají se o místní zdroje vody. Z toho samého důvodu mají strach i ze samotných průzkumů.

"U nás není vodovodní řad, vodu čerpáme ze studen. Kdyby se narušily kvůli vrtům prameny, museli bychom ji dovážet," říká starostka nedalekých Klobuk Soňa Ottová.