Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nedá se tu žít, vzkázalo vládě na 1600 lidí ze sídliště Janov

  10:55aktualizováno  10:55
Obyvatelé litvínovského sídliště Janov zorganizovali petici, kterou chtějí upozornit na složité soužití se sociálně slabými. Petici podepsalo 1 576 lidí, organizátoři ji v pondělí odevzdali na úřadu vlády.

Jeden z vybydlených bytů na litvínovském sídlišti Janov. | foto: Iveta LhotskáMAFRA

Petice je podle správců janovských panelových domů poslední možností, jak na problémy upozornit. Situace je podle nich horší než v roce 2008, kdy byl Janov terčem několika protiromských demonstrací. Organizátory petice jsou zástupci družstva Krušnohor, které na sídlišti vlastní či spravuje 1 300 bytů.

„Podpisy nám stále chodí, mám jich tu dalších několik stovek. Ale ty už zůstanou u nás, nechtěli jsme odevzdání petice protahovat,“ řekl iDNES.cz předseda Krušnohoru František Ryba.

Na sídlišti žijí asi čtyři tisíce lidí, pro část z nich jsou neutěšené podmínky v Janově neúnosné. „Čekám, že vláda přizná, že tady ten problém existuje. To je základ,“ podotkl Ryba.

Družstvo Krušnohor už nechalo dva domy zakonzervovat. Škody na jeho majetku jdou podle předsedy Ryby do milionů korun.

Ukradené vodoměry, potkani, vypálené byty

„Je naprosto běžné, že když se někdo odstěhuje, tak během hodiny, než dáme na dveře bytu mříže, z bytu zmizí kohoutky, vodoměry. Úplně nejhorší je, když třeba zbourají sádrové příčky, aby z nich vytáhli drátek o průměru 2,5 milimetru,“ řekl Ryba.

Reakce Úřadu vlády ČR

„Úřad vlády ČR obdržel dne 9. března 2015 petici zástupců bytového družstva Krušnohor. Po řádném zaevidování předá petici vedoucí Úřadu vlády ČR Pavel Dvořák k řešení příslušnému resortu, tedy ministru pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiřímu Dienstbierovi. Věřím, že ministr pro lidská práva bude petici věnovat dostatečnou pozornost a podnikne veškeré možné kroky v této problematice.“

Martin Ayrer, mluvčí vlády

V řadě bytů, odkud nájemníci odešli, zůstal nepořádek. Některé jsou částečně vypálené, jsou v nich hromady odpadků. „Je naprosto běžné, že byty nechají v této podobě. Společenství potom musí hradit vyklizení, řešíme potíže s hygienou, v hromadách odpadků se objevili potkani,“ dodala zástupkyně jednoho z domů Hana Žihlová.

Minulý týden se také stalo, že kdosi v jednom z domů poškodil hlavní uzávěr plynu. Životu nebezpečná látka pak volně unikala a přiotrávila posledního nájemníka. Přišlo se na to díky tomu, že ho „postrádala“ obsluha herny, kam pravidelně chodil (více jsme o případu psali zde).

Více preventistů, více strážníků, přeje si šéf družstva

„Žijeme v každodenním strachu, máme obavy o naše děti, všude se válejí injekční stříkačky. Pokud to počasí dovolí, tak se válejí kolem domů a my máme strach kolem nich i projít,“ píšou iniciátoři petice.

„Doufám, že se petice k panu premiérovi Sobotkovi dostane a situaci v Janově pochopí,“ podotkl Ryba. Reakci vlády si představuje dvojí, podle něj by měla sáhnout k opatřením okamžitým i dlouhodobým. „Vláda by měla uvolnit peníze na více preventistů kriminality. Čtyři tu nestačí, mělo bych ji být několik desítek,“ míní Ryba.

Také by rád, aby ve dvou nebo třech nejvíce rizikových domech umožnila vláda zřídit služebny městské policie.

Jedním z dlouhodobých opatření by pak měla být podle Ryby možnost, aby legislativa vlastníkům bytů dovolila vyjadřovat se k tomu, kdo se do domu může nastěhovat. „Vlastníci by si zájemce prolustrovali a pokud by se jim nezdál, mohli by říci ne,“ uvažuje.

Starostka petici vítá

Vedení Litvínova k petici přistoupilo zdrženlivě, oficiální stanovisko k ní nezaujalo. Ale problémy místních chápe. „Samozřejmě vítáme každou aktivitu, která na problém upozorní. I my víme, že jde o problematickou lokalitu,“ poznamenala starostka města Kamila Bláhová.

Domy prošly před lety privatizací a vlastní je soukromníci. „V Janově funguje řada sociálních služeb, máme tam preventisty kriminality, městskou policii. Možnosti města jsou ale omezené. I proto sem opakovaně zveme ministryni práce a sociálních věcí Michaelu Marksovou Tominovou,“ podotkla Bláhová.

Předseda Krušnohoru Ryba přesto varuje, že situace na sídlišti je mimořádně vyostřená.

„Je ve vlastním zájmu vlády, aby konala. Pokud nebude, může se stát, že tu zase budou pochody jako před lety, kterých se zase chytnou blbci z DSSS,“ poznamenal Ryba. Pochody v Janově na podzim 2008 vedené extremisty vyústily v největší střety s policií od roku 1989.

V roce 2008 se v Janově uskutečnily tvrdé střety mezi radikály a policií:

Autoři: ,Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Soud zprostil obžaloby exředitelku, jež školku zásobovala ze svého obchodu

Lavice obžalovaných u Krajského soudu v Hradci Králové zůstala prázdná.

Soud v Lounech zprostil obžaloby ze zpronevěry exředitelku mateřské školy v Podbořanech. Důkazy předložené státní...

Snowboardista popíjel na sjezdovce, v baru pak napadal hosty i policii

(Ilustrační snímek)

Policie stíhá za výtržnictví pětatřicetiletého snowboardistu z Litvínovska, který se opilý vydal ze sjezdovky do...

Za únos ženy pro výkupné dostali senioři vězení, odvlekli ji od školky

Obžalovaný Hanzálek skrýval tvář před objektivy, vpravo stojí obžalovaný Rázl.

Krajský soud poslal do vězení čtveřici mužů za předloňský únos matky dvou dětí z Ústí nad Labem. Uložil jim tresty na 3...

Najdete na iDNES.cz