Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Lidé z Činoheráku přecházejí pod Ústí, ředitelku si vybrali sami

  12:49aktualizováno  12:49
Spolek Činoherák Ústí míří ke svému konci. Jeho zaměstnanci i herci mají nakročeno do příspěvkové organizace, již loni v březnu po likvidaci původního souboru založila tehdejší radnice v čele s ČSSD. Současná rada schválila příspěvkovce dotaci, se kterou se ještě před týdnem počítalo pro spolek.

Budova Činoherního studia v Ústí nad Labem | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

„K tomuto kroku rada přistoupila na základě jednání náměstka Jiřího Madara s ředitelkou spolku Terezou Silbernaglovou, kteří vedli jednání se zaměstnanci a členy souboru. Společně se dohodli na nástupu zaměstnanců a členů souboru do zaměstnaneckého poměru v příspěvkové organizaci od 1. července,“ sdělila mluvčí města Romana Macová.

Dotace pro organizaci je 6,345 milionů korun, schválit ji ještě musí zastupitelstvo.

Ředitelka spolku Tereza Silbernaglová podotkla, že z herců proti spolupráci s příspěvkovou organizací nebyl nikdo. „Jde hlavně o to, aby se mohlo hrát. Na té právní formě až tak nezáleží,“ podotkla Silbernaglová. Spolku totiž bez avizované dotace od města došly ke konci června peníze na provoz.

Umělecký šéf Skočovský: Udržíme tím tradici

Co říkáte na návrh dohody mezi spolkem a radou města?
Pakliže by spolek nedostal peníze, tak je to jedna z variant, jak tradici Činoherního studia udržet. A prvotním zájmem nás divadelníků je dělat divadlo na vysoké úrovni.

Nezradí lidé ze spolku to, za co přes rok bojovali?
Pokud se bavíme o morální odpovědnosti lidí, kteří vstoupí, nebo nevstoupí do příspěvkové organizace, tak myslím, že je to čistě individuální, a všichni asi pochopíme, pokud nebudou chtít vstoupit. Já jako budoucí umělecký šéf jsem připravený pokračovat v tradici Činoherního studia a zdá se, že jediným možným způsobem je vstoupit do příspěvkové organizace.

Věříte, že bude v příspěvkovce tvůrčí svoboda?
Tvůrčí svobodu určuje osoba uměleckého šéfa. A pakliže vznikne správní rada, která bude tlumit případné politické tlaky na divadlo potažmo na ředitelku, tak si myslím, že to lze utlumit natolik, abychom tvůrčí svobodu měli.

Nicméně jeden z nejvýraznějších herců spolku Jan Plouhar už řekl, že se zaměstnancem příspěvkovky nestane. „Jsem na volné noze,“ poznamenal.

Tvůrčí svobodu organizace, která spadá přímo pod radu města, má zajistit její nová ředitelka Kamila Zinčenková. „Ona je garantem toho, že jim do toho město nebude mluvit,“ uvedl náměstek Madar.

Spolek bude působit vedle příspěvkové organizace dál

Zinčenkovou, která má zkušenosti z neziskových organizací, si vybral sám soubor. Ředitelka už avizovala, že počítá s nástupem Michala Skočovského, který převezme umělecké vedení souboru po Filipu Nuckollsovi. „Bude připravovat nový repertoár,“ řekla.

Spolek ale bude ještě nějakou dobu fungovat paralelně vedle příspěvkovky. Autorská práva na inscenace totiž drží spolek, hry Činoheráku tak bude příspěvková organizace zatím od spolku dál kupovat, mělo by jich být podle předběžných dohod 30 až 40 ročně. Spolek pro změnu bude mít i svá vlastní představení například pro školy, za která bude platit nájem.

„Bude mezi námi těsná spolupráce,“ podotkla Zinčenková. Dodala, že situace je zcela jiná, než jakou před rokem připravovalo sociálnědemokratické vedení města.

Nezávislost souboru na politicích by totiž měla zajistit změna zřizovací listiny příspěvkové organizace Činoherního studia města Ústí nad Labem. Připravit by ji měla do konce srpna skupina složená z úředníků, zastupitelů, zástupců souboru a zaměstnanců divadla a zástupců Asociace profesionálních divadel ČR.

„Tým by měl zajišťovat i vytvoření institutu dozorčí rady po vzoru zásad vztahu orgánů statutárního města Brna k příspěvkovým organizacím a dále by měl připravit bezproblémovou organizační změnu a transformaci Činoherního studia na právní formu veřejnoprávní instituce v kultuře,“ uvedla mluvčí města Macová.

Autoři: ,Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Soud zprostil obžaloby exředitelku, jež školku zásobovala ze svého obchodu

Lavice obžalovaných u Krajského soudu v Hradci Králové zůstala prázdná.

Soud v Lounech zprostil obžaloby ze zpronevěry exředitelku mateřské školy v Podbořanech. Důkazy předložené státní...

Všude bylo hodně kouře, popsal požár z Předlic obyvatel domu

Pan Dalibor, obyvatel vyhořelého předlického domu.

Správce domu v Předlicích, kde ve čtvrtek hořelo, pro nájemníky našel provizorní bydlení a zajišťuje už i trvalé. Lidé...

Tepličtí skauti oslaví výročí v novém zázemí, hledají bývalé členy

Ilustrační snímek

Na oslavy významného jubilea se chystají skauti ze střediska Dvojka Teplice. K 30. výročí znovuzaložení oddílů, které...

Najdete na iDNES.cz