Demonstrace proti současnému vedení města v čele s komunisty a proti Aleši...

Demonstrace proti současnému vedení města v čele s komunisty a proti Aleši Jelínkovi. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

V Žatci zvonili klíči. Proti starostovi, který se spojil s komunisty

  • 14
Stovky lidí cinkaly klíči na náměstí Svobody v Žatci v den 25. výročí Sametové revoluce. Nesouhlasí s novým vedením radnice a také s návratem komunistů. Starostou se stal Aleš Jelínek ze Strany svobodných občanů a to poté, co utvořil koalici s KSČM a ČSSD. Jeho zvolení zvedlo vlnu nesouhlasu.

„Pětadvacet let po Sametové revoluci a komunisty máme zpátky. Je to hanba,“ uvedli manželé Zdeněk a Eva Baštýřovi, kteří na demonstraci přišli. „Není to fér vůči voličům. Nejvíce hlasů získala Zdeňka Hamousová, ta by měla být ve vedení města a ne člověk, který má nejméně hlasů a ještě se tam dostane za podpory komunistů,“ prohlásil Václav Kyttl.

Místostarostou se stal Miroslav Šramota z ČSSD. Komunisté mají člena rady, stal se jím Karel Krčmárik. Starosta Aleš Jelínek se demonstrace nezúčastnil. „Jsem doma s rodinou, proto se nebudu k průběhu demonstrace vyjadřovat. Ovšem znovu opakuji, že nelpím na funkci a pokud se domluvíme s pravicovými stranami, funkce se vzdám,“ uvedl.

Od Jelínka a jako kolegy v radě Tomáše Petříčka se odvrátili i kolegové ze strany. „Omlouvám se, že jsme přijali člověka, který nás podrazil. O kroku těchto pánů jsme nevěděli a nesouhlasíme s tím,“ uvedl Štěpán Beneš, který také kandidoval za Svobodné. Strana bude jednat o Jelínkově vyloučení ze strany, to na demonstraci zopakoval krajský předseda sdružení Richard Hartmann.

Svobodní získali v komunálních volbách jen dva mandáty z 21členného zastupitelstva. Po volbách Jelínek prohlásil, že spolupráce s KSČM nepřichází v úvahu. I povolební jednání nasvědčovala tomu, že se do vedení města vrátí Hamousová. Ovšem večer před ustavujícím zastupitelstvem Jelínek obrátil a dohodl se s ČSSD a KSČM.

Do sedmičlenné rady se následně podařilo zvolit jen pět zástupců, podle Hamousové je tak rada nefunkční. „Těší mě podpora občanů, ale tady nejde o mě, ale o to, že tu byla 25 let po revoluci utvořena levicová rada navzdory voličům,“ uvedla Hamousová, která se za svůj proslov sklidila bouřlivý potlesku. „Následující den po ustavujícím zastupitelstvu jsem dostala od pana Jelínka nabídku, že mi klíče od kanceláře starosty vrátí. To o něčem svědčí,“ poznamenala Hamousová.

Během pondělní akce se pod petici požadující odstoupení Jelínka z postu starosty a návratu Zdeňky Hamousové do vedení města podepsalo 1000 lidí. Petici budou moci lidé podepisovat do poloviny prosince.

Hamousová v komunálních volbách získala 1 595 hlasů. Aleš Jelínek naopak nejméně - 386. Spolu s ním se za Svobodné do zastupitelstva dostal učitel Tomáš Petříček, ten však členem strany není.