Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V Žatci zvonili klíči. Proti starostovi, který se spojil s komunisty

  19:45aktualizováno  19:45
Stovky lidí cinkaly klíči na náměstí Svobody v Žatci v den 25. výročí Sametové revoluce. Nesouhlasí s novým vedením radnice a také s návratem komunistů. Starostou se stal Aleš Jelínek ze Strany svobodných občanů a to poté, co utvořil koalici s KSČM a ČSSD. Jeho zvolení zvedlo vlnu nesouhlasu.

Demonstrace proti současnému vedení města v čele s komunisty a proti Aleši Jelínkovi. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

„Pětadvacet let po Sametové revoluci a komunisty máme zpátky. Je to hanba,“ uvedli manželé Zdeněk a Eva Baštýřovi, kteří na demonstraci přišli. „Není to fér vůči voličům. Nejvíce hlasů získala Zdeňka Hamousová, ta by měla být ve vedení města a ne člověk, který má nejméně hlasů a ještě se tam dostane za podpory komunistů,“ prohlásil Václav Kyttl.

Místostarostou se stal Miroslav Šramota z ČSSD. Komunisté mají člena rady, stal se jím Karel Krčmárik. Starosta Aleš Jelínek se demonstrace nezúčastnil. „Jsem doma s rodinou, proto se nebudu k průběhu demonstrace vyjadřovat. Ovšem znovu opakuji, že nelpím na funkci a pokud se domluvíme s pravicovými stranami, funkce se vzdám,“ uvedl.

Fotogalerie

Od Jelínka a jako kolegy v radě Tomáše Petříčka se odvrátili i kolegové ze strany. „Omlouvám se, že jsme přijali člověka, který nás podrazil. O kroku těchto pánů jsme nevěděli a nesouhlasíme s tím,“ uvedl Štěpán Beneš, který také kandidoval za Svobodné. Strana bude jednat o Jelínkově vyloučení ze strany, to na demonstraci zopakoval krajský předseda sdružení Richard Hartmann.

Svobodní získali v komunálních volbách jen dva mandáty z 21členného zastupitelstva. Po volbách Jelínek prohlásil, že spolupráce s KSČM nepřichází v úvahu. I povolební jednání nasvědčovala tomu, že se do vedení města vrátí Hamousová. Ovšem večer před ustavujícím zastupitelstvem Jelínek obrátil a dohodl se s ČSSD a KSČM.

Do sedmičlenné rady se následně podařilo zvolit jen pět zástupců, podle Hamousové je tak rada nefunkční. „Těší mě podpora občanů, ale tady nejde o mě, ale o to, že tu byla 25 let po revoluci utvořena levicová rada navzdory voličům,“ uvedla Hamousová, která se za svůj proslov sklidila bouřlivý potlesku. „Následující den po ustavujícím zastupitelstvu jsem dostala od pana Jelínka nabídku, že mi klíče od kanceláře starosty vrátí. To o něčem svědčí,“ poznamenala Hamousová.

Během pondělní akce se pod petici požadující odstoupení Jelínka z postu starosty a návratu Zdeňky Hamousové do vedení města podepsalo 1000 lidí. Petici budou moci lidé podepisovat do poloviny prosince.

Hamousová v komunálních volbách získala 1 595 hlasů. Aleš Jelínek naopak nejméně - 386. Spolu s ním se za Svobodné do zastupitelstva dostal učitel Tomáš Petříček, ten však členem strany není.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Policisté tahali z vody tonoucího, led se prolomil i pod zachráncem

Rybník v Zámecké zahradě v Teplicích, v němž se mladík topil.

Policisté v Teplicích vytáhli z rybníka tonoucího opilého mladíka, pod nímž se probořil led. Sami přitom skončili v...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Dunivá rána. Strachy jsem se nepohnula, vypověděla pracovnice chemičky

Obžalovaní (zleva) Václav Macal a Jan Doskočil. Zastupuje je známý advokát...

Výpověďmi svědků pokračoval v Mostě soud v případu havárie v areálu litvínovské chemičky ze srpna 2015, kdy nastal...

Najdete na iDNES.cz