Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Sváček, MAFRA

Lidé v Ústí a Litvínově nechtějí zvyšování nájmů, vlastník na něm trvá

  • 1
Společnosti CPI, která v Ústí a Litvínově vlastní 3,5 tisíce bytů, se nelíbí návrh Sdružení nájemníků ČR navýšit cenu bydlení jen na 40 až 46 korun za metr čtvereční. Nejnutnější náklady prý pokryje až suma 60 korun za metr. Lidé, kteří v bytech žijí, se proti výraznějšímu navýšení ale hlasitě ohrazují.

V Litvínově dosud nájemníci platili 25, v Ústí necelých 30 korun regulovaného nájmu. Od 1. ledna je ale výše nájmu na vzájemné dohodě mezi nájemníkem a nájemcem, stát už ceny nereguluje.

Sdružení nájemníků (SON) tvrdí, že 40 až 46 korun za metr je adekvátní suma, za kterou lze byty udržovat tak, aby na tom jejich majitel netratil. Pro CPI je však návrh neakceptovatelný.

"Jen výše tzv. neziskového nájemného, tedy částka nutná jen na správu objektu a nejnutnější náklady, jako je pojištění, revize, daně, je nezávislými odborníky spočítána na 60 korun za metr. Jak vidíte, nejsou v ní ani nutné výdaje na další investice a zvyšování kvality bydlení," uvedla mluvčí CPI Michaela Winklerová.

Dodala, že v Ústí i v Litvínově se přitom tržní cena nájemného, odvozená z reálně uzavřených nájemních smluv, pohybuje od 72 korun výše. "Rozdíly jsou markantní a zvýhodňují jednu skupinu nájemníků oproti druhé," míní Winklerová.

"Byty jsou ve špatném stavu," zlobí se nájemníci

Sdružení je s firmou ochotno vyjednávat o tom, že by se nájemné v Ústí mohlo vyšplhat k 50 korunám, tolik totiž za nájem žádá ve vyhlášce město.

"Poslední návrh, který předseda SON, pan Taraba, CPI dával, byl v tomto duchu. Byla tam uvedena částka maximálně 50 korun, s tím, že by se ale mělo jednat o plnohodnotný byt," říká Vladimír Rod z výboru SON Ústecko.

Ústečtí nájemníci CPI si ale ve velkém stěžují právě na to, že jejich byty standardní nejsou - léta v nich neproběhly žádné úpravy a jsou ve špatném stavu.

V roce 2013 bude CPI od nájemníků vybírat až 87 korun za metr

CPI si představuje, že by se lidem až do roku 2013 nájemné postupně zvyšovalo a v malometrážních bytech bude cena za metr vyšší než ve větších.

"Obecně lze říci, že v Ústí se navrhované nájemné pro všechny byty, tedy 0+1 až 4+1, pohybuje mezi 45 a 66 korunami za metr pro letošek, 46 až 82 korunami pro rok 2012 a 54 až 87 korunami pro rok 2013. V Litvínově jsou navržené ceny 42 až 47 korun pro letošek a 48 až 60 korun, respektive 60 až 69 korun pro další roky," přibližila Winklerová.

CPI tvrdí, že v Ústí už na nové nájemné přistoupilo 51 a v Litvínově 21 procent nájemníků. SON Ústecko mluví o jiných číslech, podle něj by to v Ústí mohlo být méně.

"Nevím přesně, kolik lidí to podepsalo, z našeho interního průzkumu nám ale vyšlo, že asi 80 procent lidí to nepodepsalo. Ten průzkum ovšem může být zkreslený, protože jsme ho dělali na schůzi nájemníků v Setuze, a je možné, že ti, kteří už to podepsali, tam nepřišli," uvedl Vladimír Rod.

Pro CPI už je zvyšování nájmů hotová věc

Sdružení si také stěžuje na to, že s ním společnost CPI nekomunikuje. "Poslední návrh dal pan Taraba firmě CPI zhruba dva týdny zpátky a 15. března mělo být na toto téma společné jednání. Oni tam nepřišli, poslali mail, že se vyjádří do druhého dne. To se ale také nestalo. Od té doby se je pan Taraba bez úspěchu snaží přimět k nějakému jednání," popsal Rod.

CPI poukazuje na to, že sdružení nájemníků začalo věc řešit pozdě a že pro ně už je jednání uzavřené.

"V celé věci se začali angažovat až ve chvíli, kdy jsme po mnohaměsíčním vyjednávání v podstatě končili jeho poslední fázi. Naopak, s panem ministrem Jankovským (ministr pro místní rozvoj - pozn. red.) jsme o naší strategii vyjednávání hovořili již na podzim a pan ministr byl o všech aspektech informován," reagovala Winklerová. 

"Ráda bych ale snahu SON uvedla na pravou míru. Návrh, který nám předložili jako alternativu k našemu dodatku, nám z pohledu právní analýzy a na základě neexistence legislativní opory naopak možnost jakéhokoli vyjednávání v budoucnu uzavírá," dodala.