Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Lidé v Čížkovicích protestovali proti pálení kalů. Přišel i Středohoř

  14:10aktualizováno  14:10
Asi 120 lidí se v Čížkovicích na Litoměřicku zúčastnilo pochodu proti pálení nebezpečných odpadů z Ostravska ve zdejší cementárně. Přestože zkouška ukázala, že pálením kalů se do vzduchu nevypouští nebezpečné látky, zdejší lidé měřením příliš nedůvěřují a jsou proti dalšímu znečišťování severních Čech.

Lidé v Čížkovicích protestovali proti spalování kalů z Ostravska ve zdejší spalovně. (Ilustrační snímek) | foto: Petr Kreutzer, MF DNES

Bytost zvaná Středohoř, tedy pán Českého středohoří, před polednem vyřešila problémy se spalováním ropných kalů v Čížkovicích. Středohoř vyhnal svou kouzelnou holí ropáky, kteří se ropnými zbytky živí, i politiky a obchodníky, kteří se na jejich dovezení z Ostravska na sever Čech podíleli.

Divadelní happening byl součástí pochodu proti pálení nebezpečných odpadů v cementárně. Zúčastnilo se jej zhruba 120 lidí z Čížkovic či sousedních Lovosic a Litoměřic. Na závěr pochodu pak mohl každý obkreslit svá chodidla na parkovišti před cementárnou. "Zanechme tady své stopy, aby bylo vidět, že jsme tu byli. A že tady v té krajině chceme také zůstat," vyzval účastníky pochodu Jan Krmíček, který hranou scénku komentoval. Protest zorganizovalo občanské sdružení Občané proti kalům z Litoměřic.

Účastníci zdůraznili, že byť má cementárna povolení ke spoluspalování ropných kalů z Ostravska, jim se další znečišťování severních Čech nelíbí. A přestože spalovací zkouška ukázala, že pálením kalů se do vzduchu nevypouští nebezpečné látky, oni sami měřením příliš nedůvěřují.

Všichni limity plní, ale ovzduší se zhoršuje

"Máme informace, byť je nikdo nechce potvrdit, že i měřícími čidly se dá manipulovat," uvedla jedna z účastnic pochodu. "Když zkouška ukázala, že pálením nic špatného do vzduchu neuniká, musíme tomu věřit. Jenže povolení ke své činnosti má cementárna stejně jako další závody v Lovosicích. Všichni limity plní - ale celkově se ovzduší tady zase zhoršuje. Tak jak je to možné? Ten souběh všech emisí nikdo neřeší," upozornil organizátor Libor Pisklák z Litoměřic.

Stejný názor měli i další účastníci pochodu, vyjádřili jej ale transparenty. "Nechceme dýchat koktejl integrovaných povolení!" nebo "Nekalte kaly náš život!" vyzývaly některé z nich.

Za spoluviníka, který přispěl k tomu, že kaly z Ostravska se mohly loni přivézt na skládku Celio u Litvínova, odkud se denně dovážejí k pálení do Čížkovic, považují Občané proti kalům i krajský úřad.

"Politici KÚ, máte voliče chránit, ne dusit," obracel se proto i na krajské vedení jeden z transparentů. Hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová ostatně byla jednou z postav, které Středohoř na závěr pochodu z Českého středohoří symbolicky vyhnal.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Ústecký kraj:

Volby do senátu

Volby do Senátu 2018 proběhnou v Ústeckém kraji v obvodech 5 - Chomutov, 29 - Litoměřice a 32 - Teplice. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Chybu v odbavení v MHD může opravit jediný člověk, má dovolenou

Ústecká MHD (ilustrační snímek)

Odbavovací systém Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova se potýká se softwarovou chybou, kvůli které mohou...

Silnice je po výměně potrubí klikatá. Byla horší, brání se investor

Špatně provedená práce na jedné z komunikací ve Starých Skoroticích.

Pracovníci vodáren položili ve Starých Skoroticích na okraji Ústí nad Labem po výměně potrubí asfalt jen na část...Rasisty počastovaní školáci z Teplic dostali jako útěchu notebooky

Obdarovaní žáci teplické školy.

Čtyřiadvacet nových notebooků v hodnotě téměř čtyři sta tisíc korun převzali žáci Základní školy Plynárenská v...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Italský majitel se nestará o zámky na Lounsku, soud mu je může zabavit

Zámek byl postaven roku 1611 na místě původní tvrze, vystavět ho nechal Štefan...

Případ chátrajících zámků v Postoloprtech a Cítolibech na Lounsku míří po několika měsících policejního vyšetřování k...

Další z rubriky

Největším problémem Ústí jsou vyloučené lokality, říká Michaela Vaňková

Členkou ústecké ČSSD je Michaela Vaňková 10 let. Nyní kandiduje na ústeckou...

Vyloučené lokality jsou podle Michaely Vaňkové, jedničky ČSSD pro nadcházející komunální volby v Ústí nad Labem,...

O ohledávání těl nebyl zájem, Ústecký kraj sehnal koronera po dvou letech

Seniorku srazila tramvaj, na místě zemřela (7. 4. 2015).

Ústeckému kraji se podařilo najít koronera, který bude na severu Čech zajišťovat prohlídky těl zemřelých mimo...

Litoměřická aplikace poradí, jak na tříděný odpad a ukáže i uzavírky

Ilustrační snímek

Pomoc lidem, kteří při třídění odpadu nevědí, kam ho odevzdat, nabízí nová mapová aplikace, kterou spustily Litoměřice....

Najdete na iDNES.cz