Obce Blatno a Lubenec souhlasí s průzkumem pro případné vybudování úložiště, ostatních pět obcí je proti. (Ilustrační snímek)

Obce Blatno a Lubenec souhlasí s průzkumem pro případné vybudování úložiště, ostatních pět obcí je proti. (Ilustrační snímek) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Blatno povolilo průzkum vzniku jaderné skládky, dostane za to 4 miliony

  • 36
Lidé z Blatna na Lounsku už nejsou tak jednoznačně proti geologickému průzkumu lokality pro případné vybudování hlubinného úložiště jaderného odpadu. Souhlas s průzkumem neznamená to samé co souhlas s úložištěm, přinese však obci miliony korun od státu.

"Pro průzkumy je to tak 50 na 50. Možná i více než těch padesát procent by bylo pro. Tu změnu odhaduji podle toho, jak s lidmi mluvím i podle ankety, kterou jsme dělali v roce 2008," řekl starosta Blatna Václav Beneš. Podobně se vyjádřil také na nedávném semináři, který se uskutečnil v sídle Senátu v Praze.

Lokalita Čertovka ležící poblíž Blatna a Lubence na Podbořansku je jedním ze sedmi předběžně vybraných míst, kde by úložiště mohlo vzniknout. Správa úložišť radioaktivního odpadu (SÚRAO) potřebuje v příštích letech vybrat dvě nejvhodnější lokality, což ale nelze udělat bez geologických průzkumů.

Proti nim je většina obcí ve vybraných lokalitách. Výjimkou jsou právě Blatno a Lubenec. Zastupitelé obou obcí už souhlasili s průzkumy, ale za přísných podmínek. I tak jsou ale kritizovaní, že se správou úložišť až příliš spolupracují.

"Existují názory, že by se jednat nemělo vůbec. Jenže ten jaderný odpad tu je a někde se uložit musí," upozorňuje Beneš na úplně základní skutečnost.

Za průzkum by obce dostaly miliony

Zastupitelé Blatna a Lubence chtějí pro své obce vyjednat co nejlepší podmínky. Obce, kde bude průzkum probíhat, totiž dostanou od státu jako kompenzaci nemalé peníze - Blatno by mělo ročně dostat 4 miliony korun, Lubenec asi 3,5 milionu.

I to je výsledek desetiletého hledání úložiště a jednání. Stejně jako slib státu, že souhlas s průzkumem neznamená souhlas s úložištěm. "V současné době můžeme obcím jako nejvyšší záruku nabídnout veřejnou smlouvu, kde toto stanovisko stvrdíme podpisem," slíbil ředitel SÚRAO Jan Prachař.

V minulosti například Blatno a Lubenec podporovaly myšlenku, aby obce měly v novém atomovém zákonu právo veta při rozhodování o úložišti. "To je ale neprůchodné. Už je ale v zákoně nutnost finančních kompenzací," popsal částečný úspěch obcí při vyjednávání Beneš.

Hledání úložiště v Česku probíhá zcela opačně než před lety ve Švédsku. V Česku úložiště nikdo nechce. Ve Švédsku, jak zaznělo při semináři v Senátu, dvě vybraná místa soupeřila o to, kde úložiště vznikne. A město, které vybrané nebylo, si vymohlo aspoň finanční náhradu.