Ivana Ježková při protestní akci proti stavbě větrných a solárních elektráren na Moldavě

Ivana Ježková při protestní akci proti stavbě větrných a solárních elektráren na Moldavě | foto: Karel Pešek, MF DNES

Lidé na Moldavě se bouří proti územnímu plánu, nechtějí další větrníky

  • 15
Lidé v krušnohorské Moldavě protestují proti novému územnímu plánu. Podle něj mají u obce vyrůst nové větrné elektrárny a stávající obrovská fotovoltaická elektrárna se má ještě zvětšit.

Obec s přípravou územního plánu finišuje, schvalovat se bude v příštích měsících. "Není tam toho moc dobrého," hodnotí ho Ivana Ježková, která proti plánu podala spolu se sdružením Přátelé zeleného údolí Muldy sedm připomínek.

Na Moldavě by měla firma EP Renewables postavit zhruba 18 až 25 větrných elektráren. S vedením Moldavy už si na to plácla a podepsala smlouvu včetně dodatku. Odpůrci "větrníků" v námitkách upozorňují na hrozící degradaci krajiny, zásah do přírodního systému Natura 2000 a očekávaný hluk.

"Oblast na rozšíření výstavby je nejhezčí místo obce," zdůrazňuje opoziční zastupitel Jaroslav Sečánský.

U již stojící fotovoltaické elektrárny Ježková a spol. kritizuje, že chystaný plán počítá s jejím rozšířením. Ježkové se to nelíbí i proto, že má chatu přímo naproti. V případě "větrníků" i fotovoltaické elektrárny proto žádá dotčené plochy z dokumentu vyškrtnout.

Elektrárny ale nejsou jediným terčem výtek. Sdružení poukazuje i na to, že plán nepočítá s výstavbou přístupových cest k domům všech stálých obyvatel, nezahrnuje vybudování dostatečně rozvětvené kanalizace a že odporuje nadřízené územněplánovací dokumentaci kraje.

Moldava od investora dostane čtyři miliony

Jak se vedení obce k připomínkám postaví, se ukáže v nejbližších týdnech. "Buď se s námi budou bavit, nebo ne. Ale myslím si, že nás smáznou," míní Ježková.

Co na výtky říká radnice, lze jen hádat. Vedení obce s MF DNES dlouhodobě nemluví. "Mám s MF DNES špatné zkušenosti," řekl místostarosta Tomáš Tvrdík.

MF DNES totiž popsala, že stavba stávající fotovoltaické elektrárny byla nezákonná. Právě proto, že Moldava dosud územní plán nemá, neměla dostat povolení. Firma Talwin, kterou z poloviny vlastní odsouzený kmotr ODS Alexandr Novák, povolení přesto získala. MF DNES v této souvislosti popsala také kontakty starosty Jaroslava Poka na Alexandra Nováka či zvláštní dění v obci při komunálních volbách, kdy se na Moldavě k trvalému pobytu přihlásilo několik desítek lidí, které místní neznali.

Minimálně v případě větrných elektráren ale sdružení s připomínkami asi neuspěje. Obec totiž od investora za umožnění stavby získá čtyři miliony korun. Z toho 225 tisíc právě na pořízení územního plánu.