Starosta Moldavy Jaroslav Pok

Starosta Moldavy Jaroslav Pok | foto: Karel Pešek, MF DNES

Lidé mi závidí, říká starosta Moldavy viněný z podvodu a vysávání kasy

  • 8
Starosta Moldavy na Teplicku Jaroslav Pok čelí kritice za řadu kontroverzních kroků. Sám sobě levně přidělil rozlehlý obecní byt, chtěl od obce příspěvek na soukromý telefon, nelegálně postavil elektrárnu, stíhají ho za pokus o podvod při čerpání dotace na likvidaci povodňových škod. "Je to jen závist," oponuje kritikům.

"Páni si tady vždycky dělali, co chtějí," utrousí důchodkyně poblíž domu, kde nyní starosta Pok s družkou a dvěma dětmi žije.

"A kde mám bydlet?" reagoval na dotaz o obecním bytě. Donedávna žil ve svém hotelu Santén, který teď právě rekonstruuje. Na tom, že si přidělil obecní byt, nic zvláštního nevidí. Prý o něj stejně nebyl zájem.

Hříchy starosty

  • Sám sobě přidělil obecní byt s nízkým nájmem, neboť opravuje svůj hotel, v němž dosud bydlel
  • Nechal si zastupitelstvem schválit příspěvek 1 400 korun měsíčně na mobil, ale odmítl své číslo zveřejnit
  • Nechal si výrazně snížit nájemné, které platil obci za pozemek, na němž stála jeho benzinka
  • Byl spojován s nelegální stavbou fotovoltaické elektrárny v obci
  • Figuruje na seznamu starostů obviněných z toho, že podváděli při čerpání dotací na likvidaci následků povodní

"Byl po některém z Vietnamců, musel jsem kompletně vyměnit podlahu, rozvody, vymalovat, koupit nový bojler. Všechno platím ze svého, od obce nechci ani korunu, takže pro ni byt vlastně zhodnocuji," říká. A zdůrazní, že nedoplatek za elektřinu, kterou vlhký byt vytápí, činí přes 50 tisíc korun.

O nákladech na opravu má sice detailní přehled, neví ale, jak je byt velký. Připouští, že místnosti jsou prostorné, kolik jich je, si však nevybavuje. "Tohle já fakt nevím," prohlásil. A jaký platí nájem? "O to se také nestarám," říká. Podle informací MF DNES to nejsou ani dva tisíce korun.

"Nájem je vypočítán z platby za metr, která je pro každého stejná," vmísí se do hovoru Tomáš Tvrdík, místostarosta krušnohorské Moldavy. "Částku stanovilo ještě bývalé vedení obce," podotkl.

Příspěvek na soukromý mobil

Schůzka se ve středu odehrála v hotelu Ján, jenž patří Pokově přítelkyni. Starosta k němu přijel ve stříbrném mercedesu s espézetkou, na níž se skvělo nevšední číslo 2222.

Neobvyklá je rovněž tahanice o příspěvek na Pokův mobil. Na jednom z jarních jednání zastupitelstva si nechal schválit částku 1 400 korun měsíčně. Argumentoval tím, že provolává své peníze ve prospěch obce. Jenže na dalším jednání zastupitelů zazněla námitka, že obyvatelé číslo jeho mobilu neznají. 
Číslo je skutečně neveřejné, chybí i na webu města.

Hotel Santen, který patří starostovi Moldavy Jaroslavu Pokovi.

"To je moje soukromé číslo," odpověděl na dotaz, proč ho nechce dát obyvatelům Moldavy k dispozici. "Nechci, aby mi volali, že jim nedovírají dveře. Nebo mám při důležitém jednání říct: Důležitý pane, já musím řešit hromadu hnoje?" uvažuje Pok.

Služební telefon s veřejným číslem odmítá. "Přece nebudu chodit se dvěma telefony," řekl s tím, že na webu obce je číslo mobilu jeho zástupce Tvrdíka.
Po námitkách nakonec Pok prohlásil, že než číslo zveřejnit, raději se příspěvku od obce vzdá.

Obec přišla o peníze za benzinku

Byt a telefon nejsou zdaleka jediné věci, kvůli nimž Poka opozice kritizuje. Výhrady už dříve dala najevo i kvůli jeho benzince.

"Že si nechal přidělit byt, to je to nejmenší. Mě spíš mrzí, že obec přišla o 400 tisíc korun ročně poté, kdy dosáhl toho, aby mu zastupitelstvo odhlasovalo snížení poplatku za benzinku," říká jeden z místních lidí.

Pok to vidí jinak. "Snížení nájmu žádala konkurenční benzinka, která platila 600 tisíc, my 530 tisíc. Pak to bylo 100 a 110 tisíc. Tržby nebyly takové, nebylo kde brát. Já se ale tehdy zdržel hlasování," řekl Pok.

Pochybné dotace

Pok je jedním ze sedmi starostů, které stíhá policie kvůli údajnému podvodu při čerpání dotací určených na likvidaci následků povodní v roce 2009. (více zde)

Podle kriminalistů nadhodnocovali ceny zakázek nebo nepravdivě uváděli údaje o poškozeném majetku. Na Moldavě šlo o více než 6 milionů.

Starosta obvinění odmítá. Projekt na získání dotace nechal zpracovat inženýrskou firmou. Vedení radnice pak ale přišlo podezřelé, že schválená dotace je vyšší, než kolik žádalo a dotaci zastupitelstvo odmítlo.

Za kritikou vidí závist místních lidí. "Já jsem opravil ruiny a přinesl do obce peníze. Předchozí vedení souhlasilo se stavbou tří větrníků, aniž by to obci přineslo jedinou korunu. My jsme přesvědčili investora a nyní získáme 700 tisíc ročně," říká Pok.

Předchozí vedení mu prý předalo obec s dluhem 13,5 milionu. "Teď jsme v plusu," říká. "Kdyby sem přišlo deset dalších Poků, nebudu je deptat, ale položím jim červený koberec," hlásá sebejistě.

Starosta chce větrníky

Pokovo jméno se nicméně nedávno skloňovalo také v kauze nelegální výstavby fotovoltaické elektrárny. Ve vedení firmy, která ji připravovala, seděla Pokova družka. Duchcovský stavební úřad vydal povolení, aniž by investor předložil potřebné dokumenty od České inspekce životního prostředí. (více čtěte zde)

Krajský úřad sice konstatoval, že to nebylo správně, ale povolení potvrdil a odstranění stavby nenařídil, protože by prý stát vystavil možné žalobě investora. Ten by totiž mohl namítat, že chybu udělali úředníci stavebního úřadu, nikoli on.

Stavba elektrárny na Moldavě (říjen 2010)

Nyní je tudíž všechno legální a firma už má dodatečně i důležité výjimky od ochránců přírody. Trestu ale neujde. "Rozhodneme o pokutě za to, že v době, kdy stavěli, neměli potřebné dokumenty od nás," potvrdila vedoucí ústecké pobočky České inspekce životního prostředí Jana Moravcová.

Starosta Pok podporuje i stavbu větrných elektráren v katastru obce. Musí je ale nejprve posoudit mezinárodní komise, protože jde o příhraniční oblast, a Němcům se nápad příliš nezamlouvá.

"Větrníky chci schovat za kopce, aby nebyly vidět. Obec bude bohatá díky poplatkům investorů. Dostane 80 milionů korun. A navíc budou elektrárny stejně všude, když v Německu odstaví jádro," dodává Pok.

Moldava v Krušných horách

Moldava v Krušných horách