Vinařka Tereza Skálová kontroluje letošní úrodu, v náručí drží svou šestiměsíční dceru Leu.

Vinařka Tereza Skálová kontroluje letošní úrodu, v náručí drží svou šestiměsíční dceru Leu. | foto: Karel Pešek, MF DNES

Letošní ročník moc dobrý nebude, tvrdí vinaři ze severu Čech

  • 0
Chladný a deštivý červen, horký a suchý červenec, poměrně chladný srpen plný přívalových srážek. O ryzlincích nebo "rulandách" z letošní sklizně se zřejmě nebudou vyprávět legendy, počasí pěstitelům nepřeje. A sklizeň je za dveřmi.

Co udělají výkyvy počasí s kvalitou vína? Vinaři v různých částech kraje mají rozdílná očekávání - na Mostecku budou mít spíše dobrý ročník, v Žernosekách si naproti tomu nedělají velké iluze.

"Tento rok je celkem špatný. Byla dlouhá zima, pak velká vedra, hodně vody, přišly plísně. Některé odrůdy stejně jako loni špatně odkvetly, sprchly. To znamená, že v době, kdy kvetly, bylo deštivo a v hroznu pak nejsou všechny kuličky vyzrálé, jak by měly být," popisoval žernosecký vinař Pavel Hrabkovský.

"Potřebovali bychom méně vody a hodně sluníčka. Hlavně, aby byl podzim suchý, protože kdyby byl vlhký, přispělo by to k hnilobě. Na tom, kolik bude slunečního svitu, záleží kvůli tvorbě cukru," vysvětlil Hrabkovský.

Podobné přání mají také v mosteckém Českém vinařství Chrámce. "Potřebovali bychom, aby teď dva měsíce byly třicítky, což je samozřejmě nereálné. Ale kdyby bylo aspoň 25 stupňů, hodně by nám to pomohlo," přeje si Kateřina Kafková.

Kvůli dešti se šíří plísně

Deštivé počasí v Žernosekách přispívá k šíření plísní, vinné keře je nutné ošetřovat chemickými postřiky. Situaci také komplikovaly přívalové deště. "Já mám vinice na úpatí Radobýlu a tím, že jsem předtím s půdou nehýbal, nebylo splavování tak hrozné. Vinice mám ob řádek zatravněné, takže tráva to udrží."

"Na jiných vinicích prý ale problémy měli - je jasné, že když za noc spadne 50 milimetrů, půda to není schopná pojmout a z vyšších kopců se to splavuje. Navíc když napadne tolik vody, nedá se do vinice zajet s technikou," zmínil důvody plísní Hrabkovský.

Uskladněné láhve vína ve sklepě manželů Skálových v Rudolicích na Mostecku.

Na kvalitě samotného nápoje prý chemické ošetření neubírá. Každý postřik má danou ochrannou lhůtu, po kterou se nesmí víno sklízet. Po uplynutí této doby látky z rostliny zmizí. "Víno je naopak nekvalitní, když zplesniví, spíš než když bude v rozumné dávce udržované postřikem," podotkl vinař.

Sklizeň klepe na dveře

Podle jeho názoru bude letošní ročník spíš slabší, ne však z hlediska kvality, ale spíš co do množství. "Sklízet začneme kolem 10. září, protože o týden později je ve Velkých Žernosekách vinobraní. Tak abychom měli nějaký ten burčák," informoval Hrabkovský.

V chrámeckém vinařství si na rozdíl od níže položených Žernosek na sklizeň ještě minimálně dva měsíce počkají. "Hrozny vypadají dobře, ale nyní ještě nelze odhadnout, jaká bude sklizeň. Sklízet začneme nejdřív prvního října," popsala Kafková s tím, že letos očekávají velice dobrý ročník, srovnatelný s loňským.

"Na burčák budeme ale sklízet už příští týden, máme na to speciálně vybrané odrůdy - například Sieger a Irsai Oliver. Počítáme, že burčák bude už příští středu nebo čtvrtek," dodala.

VINOBRANÍ SE BLÍŽÍ

Vinobraní: Most (divadelní vinobraní): 2. září, Velké Žernoseky: 17. - 18. září, Roudnice nad Labem: 18. září, Litoměřice: 24. - 25. září)

Burčák: podle českého vinařského zákona se smí prodávat pouze od 1. srpna do 30. listopadu. Ten severočeský bude možné ochutnat už příští týden například v Českém vinařství Chrámce.