Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


S hygienickou inspekcí na táboře: zkontrolovala kuchyň stany i marodku

  8:07aktualizováno  8:07
MF DNES se vydala na jednu z kontrol, které provádí krajský odbor hygieny dětí a mladistvých na letních táborech. V Lipové u Šluknova byl inspektor spokojený, pochválil i pestrý jídelníček. I dětem se tu líbí.

Každý den budíček v 7 hodin ráno mělo 42 dětí na táboře Soland u Lipové na Šluknovsku. „Pak byla rozcvička, snídaně, nástup. A každý večer táborák. Někdy jsme si opékali buřty, ale hlavně jsme zpívali. Večerní táborák mi pak celý rok strašně chybí. A hlavně hry, které si tady užijeme,“ líčí nadšeně děti u hlavní cedule tábora.

Na ní visí rozpis dne nebo tabulka s instrukcemi, kolik zvonění gongu znamená jakou činnost. Jedno ukončuje hry, dvě znamenají jídlo, tři nástup a vícekrát opakované poplach. „Ten jsme naštěstí kvůli ničemu neměli,“ říká Andrea Hoffmanová, zdravotnice dvoutýdenního tábora, který právě končí.

Na nástěnce jsou i jména jednotlivých oddílů nebo jídelníček. Ve čtvrtek byl ráno rohlík s máslem a čaj, ke svačině chleba a mrkev, k obědu kuřecí vývar, vepřový plátek s bramborem, k odpolední svačině nektarinka a k večeři obložený chleba s máslem, šunkou a vajíčkem a k tomu zelenina.

„Jídelníček je pestrý, je tam čerstvá zelenina i ovoce. Na chlebu není typický salám, ale mnohem vhodnější šunka. Líbí se mi,“ chválí lékař Jan Bechyně, ředitel krajského odboru hygieny dětí a mladistvých, se kterým MF DNES přijela na kontrolu tábora.

Fotogalerie

Klasický stanový tábor se u lesa nedaleko Solanského rybníka koná už desítky let. Původně ho pořádala Lokomotiva Liberec, dnes spolek Soland.

„Jezdila jsem na něj s rodiči od dětství a pokračujeme už sami. Bereme si na to dovolenou a chceme, aby děti poznaly klasický tábor bez internetu, mobilu a televize,“ přibližuje organizátorka Lenka Mráčková u kuchyně s několika kotli, starými kamny i troubou na pečení. „Včera jsme měli buchty, byly výborné,“ pochválila kuchaře osmiletá Pavla.

Kousek od kuchyně, nad kterou se skví nápis Grand hotel U Tří kotlíků, visí na prkně desítky barevných hrnečků dětí, ve velkých stanech je jídelna, nedaleko trubka s kohoutkem, na kterém visí mýdlo.

Třídí odpad a vodu berou ze studánky

Voda sem teče z nedaleké studánky. Opodál jsou u kůlu postavené lopaty a nápis Hasicí koutek. Kontrola nachází kuchyň čistou, potraviny nejsou prošlé, kuchaři mají v pořádku zdravotní průkazy.

„Třídění odpadu je v pořádku, vodu na pití a vaření dovážejí každý den z obecního úřadu v Lipové, každý den přivážejí i čerstvé potraviny, neskladují je a vždy je spotřebují. Díky kotli mají děti zajištěnou teplou vodu ve sprše,“ odškrtává si Bechyně při kontrole tábora, kde během posledních 14 dnů pomyslně proběhl celý Venkovský rok, jak zní program připravený pro děti.

Den před kontrolou tu zrovna byl Mikuláš, v pátek pobyt ukončily Vánoce na vsi. Při čtvrteční olympiádě zase táborníci změřili síly na bobech, když jezdili v dětské vaničce z dřevěné rampy, při rychlobruslení závodili v běhu a na nohou měly připevněná dřevěná prkénka, při curlingu kapitán posílal po trávě koule z pétanque a tým mu hráběmi hladil trávu, aby ta jeho doběhla nejdál. Nechyběl ani biatlon.

Na běžkách se běžel okruh po trávě, místo pušky byl klacek na zádech. Vzduchovku dostaly děti pod dohledem až na střelnici. „Kdo se netrefí, čeká ho trestné kolo,“ hlásí Josef Štrincl, zástupce vedoucího tábora. „Hry jsou tady prostě nejlepší,“ pochvaluje si sedmiletá Pavla.

Kontrola kuchyně i stanů

Kontrola se zatím posunula ke stanům, kde je důležité mít dřevěnou podlahu, aby věci byly v suchu, a postele musejí mít pevnou podložku pod matracemi. Na jedničku vše proběhlo i u zdravotnice.

V pořádku byl její diplom, lůžko pro maroda, vyčleněný stan pro dítě s možnou infekcí, zamčená lékárna, v níž jsou léky bez prošlé trvanlivosti, zdravotní deník, vzorně je vedená i dokumentace dětí se záznamy o jejich alergiích a lécích, které berou. U jednoho jména je od rodičů poznámka, že je náměsíčný.

„Kromě několika škrábanců se nic nestalo, i klíšťat je méně než loni. I tak jsem jich dětem vyndala asi 60. A tři děti měly vši a poslala jsem je hned na začátku domů,“ ukazuje zápisy Hoffmanová, která už se ale jinak těší na odjezd.

Na rozdíl od dětí. „Klidně bych ještě týden zůstala,“ říká Kateřina. „Já dva. Na dovolené s našima už jsem byla a o prázdninách mně už nic nečeká. Vedoucí jsou super, hrajeme bezva hry a strašně mi tu chutná. Je to mnohem lepší než v družině a snad i než doma,“ dodává Monika.Nejčtenější

Nebyl to úmysl, rozbrečel se u soudu muž obžalovaný z vraždy školačky

Obžalovaný Martin Chlouba před ústeckým krajským soudem (18. června 2018)

Ústecký krajský soud začal řešit případ loňské surové vraždy čtrnáctileté dívky a pokusu o vraždu její o dva roky...

Lidé v ubytovnách by měli zdvihnout zadek a jít pracovat, řekl Zeman v Ústí

Prezident Miloš Zeman na návštěvě v Ústí nad Labem. (19. června 2018)

Prezident Miloš Zeman podpořil nedávné rozhodnutí ústeckého magistrátu, aby se celé město stalo zónou bez doplatků na...KVÍZ: Poznáte české a moravské hrady? Vyzkoušejte se, ať v létě nebloudíte

012

Regiony iDNES.cz přinášejí další z kvízů, v nichž si ověříte, jak znáte naši zemi. Tentokrát můžete poznávat české a...

Je tu diskriminace, nemáme kam jít, protestují lidé z končících ubytoven

Z demonstrace u ústeckého obchodního centra Forum proti vystěhování obyvatel ze...

S hesly „Domov pro všechny“ nebo „Ulice není řešení“ přišlo ve čtvrtek navečer demonstrovat na ústecké Kostelní náměstí...

Nehodu vysílanou na Facebook zavinila řidička, rychlost zaplatila životem

Lide nosí svíčky na místo autonehody dvou dívek u Obrnic na Mostecku (8....

Příliš vysoká rychlost. Taková je podle policie příčina autonehody, při níž loni u Obrnic na Mostecku zemřela po nárazu...

Další z rubriky

Deviant ne, narušený ano, posoudili znalci obžalovaného z vraždy dívky

Martin Chlouba obžalovaný z vraždy čtrnáctileté dívky u Krajského soudu v Ústí...

Netrpí duševní chorobou ani sexuální deviací, zhodnotili u ústeckého soudu znalci z oborů psychiatrie, sexuologie a...

Ústí zatím nekoupí od soukromého vlastníka pozemky v přístavišti

Pozemky, kde investor ohlásil výstavbu překladiště nafty a minerálních olejů,...

Pozemky v přístavišti ve čtvrti Vaňov město Ústí nad Labem zatím od soukromého majitele nekoupí. Vedení radnice...

Dva vlastníci nemocnice se přou, zaměstnanci se bojí o její další osud

Protestní mítink v Roudnici nad Labem.

Napjatá situace panuje kolem Podřipské nemocnice v Roudnici nad Labem. Zaměstnanci i obyvatelé města se obávají o...

Najdete na iDNES.cz