Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Ústeckou leteckou záchranku zajistí ATE, výsledek tendru platí

  • 8
Vítězem tendru na provozovatele letecké záchranné služby v Ústeckém kraji se nakonec stala slovenská společnost Air-Transport Europe (ATE). Firma v soutěži o zakázku zvítězila už při prvním posuzování, podepsání smlouvy však předběžným opatřením zakázal antimonopolní úřad kvůli stížnosti konkurence.

Proti původnímu rozhodnutí ministerstva zdravotnictví se ohradila společnost DSA. Ministerstvo se poté rozhodlo, že nabídky znovu posoudí. Na základě doporučení nové komise však původní rozhodnutí potvrdilo. Smlouva s ATE by podel ministerstva mohla být podepsána zhruba v polovině února.

Firma DSA se proti rozhodnutí bude zřejmě znovu bránit. Věc tak může opět skončit u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Od ledna do podpisu smlouvy a převzetí základny v Ústí nad Labem zajistí službu v kraji buď dosavadní provozovatel, firma DSA, s níž by ministerstvo mohlo za určitých podmínek uzavřít dodatek smlouvy, nebo policie a armáda prostřednictvím vrtulníků z Prahy a Plzně. Proti tomu však již dříve protestovali severočeští záchranáři a starostové (psali jsme zde).

Se zástupci ministerstev obrany a vnitra ve čtvrtek ministerstvo zdravotnictví podepsalo memorandum o případném zajištění letecké záchranné služby na severu Čech. „Tímto memorandem chceme ukončit veškeré spekulace o tom, zda budou pacienti Ústeckého kraje mít od Nového roku plně zajištěnu leteckou záchrannou službu. Ano, budou, lidé se nemusejí obávat,“ ubezpečuje ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík.

22.prosince 2016 v 15:03, příspěvek archivován: 22.prosince 2016 v 18:20

Dnešní podpis Memoranda o zajištění letecké záchranné služby v Ústeckém kraji s @vnitro a @ObranaTweetuje https://t.co/WVkLFrNyyf

Předseda hodnotící komise informoval ve čtvrtek odpoledne ministerstvo, že komise znovu posoudila nabídky ATE a DSA, které do tendru na ústeckou základnu přišly. Obě byly podle komise v souladu se zadávací dokumentací. „Proto (komise) stanovila jejich pořadí podle jediného hodnotícího kritéria, kterým je výše nabídkové ceny, a to se závěrem, že nabídka společnosti ATE skončila na prvním místě, neboť obsahuje nižší nabídkovou cenu než nabídka společnosti DSA,“ uvedlo ministerstvo.

Kritika květnového tendru

ATE se stala vítězem původního tendru na čtyřleté provozování ústecké základny, jenž se konal v květnu, což kritici - mezi nimi i někteří poslanci - označili za chybu, neboť to podle nich bylo pozdě.

DSA si však stěžovala u antimonopolního úřadu, kromě jiného i na to, že vrtulníky slovenského dopravce nemají v Česku potřebnou certifikaci a ministerstvo tudíž nemohlo s vítěznou ATE uzavřít smlouvu (více čtěte zde).

Podle místopředsedy představenstva DSA Daniela Tučka firma ministerstvu začátkem prosince nabídla, že by kvůli průtahům s tendrem mohla dočasně pokračovat v zajišťování letecké záchranky za provozní náklady.

Ministerstvo zdravotnictví letos vypsalo výběrové řízení s předpokládanou hodnotou 1,2 miliardy korun bez DPH na šest základen letecké záchranné služby, jediným kritériem byla cena. U pěti už je smlouva podepsaná.

Na provozu letecké záchranné služby se má od ledna podílet i rakouská firma Helikopter Air Transport, která v tendru získala základny v Jihlavě a Ostravě. DSA, která má nyní společně s Alfa-Helicopter osm základen, má létat z Hradce Králové a Liberce, slovenská ATE z Olomouce. Čtyři stanoviště bude v letech 2017 až 2020 provozovat stát.

, ,