Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Lukáš Urban

Do nového tendru na leteckou záchranku se hlásí jen DSA, Slováci už ne

  • 2
Do nového výběrového řízení na provozovatele letecké záchranné služby v Ústeckém kraji se přihlásil jediný uchazeč, společnost DSA, která lety zajišťuje i v současné době. Podle vypsané zakázky má vítěz provoz zajistit od letošního července do konce roku 2020.

Česká společnost DSA zatím létá v Ústeckém kraji na základě dodatku smlouvy (psali jsme o tom zde).

Slovenská firma ATE, která vyhrála v původním, později zrušeném tendru, do nového výběrového řízení vůbec nešla. „Bylo to strategické rozhodnutí majitelů společnosti,“ uvedla mluvčí ATE Zuzana Hopjaková.

Proti současnému tendru, jehož hodnota je 168 milionů korun, eviduje vyhlašovatel, tedy ministerstvo zdravotnictví jednu námitku. Kdo ji podal a proč nechtělo upřesnit. Slovenská společnost ATE to však podle vyjádření mluvčí Hopjakové nebyla.

„Zda bude mít námitka vliv na předpokládaný termín uzavření smlouvy je v tuto chvíli předčasné hodnotit. Stejně jako zda se bude uzavírat další dodatek ke stávající smlouvě, pokud by ani DSA jako jediný účastník řízení v tendru neuspěl,“ sdělila mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová.

Zatím omezený režim

Do doby uzavření nové smlouvy zajišťuje leteckou záchranku DSA, byť v omezeném režimu. „Peníze, které máme přislíbené v posledním dodatku z konce dubna, nám ale na provoz vystačí nejpozději do poloviny června,“ řekla vedoucí lékařka letecké záchranné služby v Ústí nad Labem Eva Smržová.

Nový provozovatel, pokud bude vybrán, by však měl nastoupit až v červenci. Hrozí tedy, že posledních 14 červnových dní by společnost DSA kvůli nedostatku peněz nelétala.

Je tak reálné, že by leteckou záchrannou službu v kraji nějaký čas zajišťovaly vrtulníky ze sousedních regionů.

V Ústeckém kraji, který je specifický svým náročným terénem, ale často musí letečtí záchranáři k pacientovi slaňovat nebo použít při jeho vyzvedávání podvěs. Jen v letošním roce takto zasahovali u devíti případů.

Zásahy v nepřístupném terénu

Ne všechny záchranky v Česku ale slaňování provádějí.

„Od roku 2009 budujeme ve spolupráci s horskou službou, hasiči a policií systém připravenosti k zásahu v nepřístupném terénu,“ připomněla Smržová.

Myslí si, že i zatím poslední, náročný zásah z minulého týdne, kdy došlo k pádu dvou horolezců ve Výřích skalách na Ústecku, ukázal, že tato spolupráce má smysl (o zásahu jsme psali zde).

„Letečtí záchranáři z Ústí tak i v nejistém období, které trvá už od letošního ledna, dokazují, že jsou potřeba,“ poznamenala Smržová.

,