Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V národním parku obnovují les, pomůže milion sazenic z bukvic a žaludů

  8:24aktualizováno  8:24
V Českém Švýcarsku mohou návštěvníci narazit na sítě natažené pod některými stromy. Mají zachytávat žaludy a bukvice, z nichž vyrostou mladé stromky. Lesníci je pak v parku zasadí, chtějí tak obnovit původní lesní porost.

Z jednoho buku má být letos až tři sta kilo bukvic. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Letošní rok je pro sběr velmi příhodný, zejména bukvic je nadúroda. Nastal totiž takzvaný semenný rok. Lesníci si na pomoc při sběru vzali sítě, které rozmisťují pod kmeny vybraných dřevin.

„Sítě spadaná semena chrání před zvěří, která by je sežrala. Přidáváme i jiná odpuzovadla, například lidské vlasy, a samozřejmě nám sítě také usnadňují sběr,“ řekl lesní správce Národního parku České Švýcarsko Robert Mareš. Sítě budou ve vybraných lokalitách pravděpodobně do konce října, možná až do začátku listopadu.

Semenný rok je nutné využít ke sběru, nemusí se totiž opakovat dalších pět až šest let. V nesemenné roky strom odpočívá a sbírá sílu na další semenný rok. „Neznamená to, že by mimo semenné roky neměl jediný žalud nebo bukvici, ale dají se počítat na kila. Zato v semenném roce je z jednoho buku až tři sta kilo bukvic,“ dodal Mareš.

V minulosti tvořil buk v parku více než půl lesního postu

Semena správci sbírají do kyblíků zpravidla jednou za dva dny, záleží na počasí. Pak je uskladní v semenářském podniku, který jim z nich vypěstuje nové sazenice dubů a zejména buků. „Bukvice i žaludy mohou být uskladněné až tři roky a my věříme, že z nich budeme mít až milion sazenic, které použijeme k výsadbě po celém parku,“ doplnil Mareš.

Fotogalerie

Buk v oblasti národního parku v minulosti tvořil 56 procent lesního porostu. Už před staletími ho ale začali lidé likvidovat. Tvrdé dřevo používali nejen k vytápění, ale v oblibě ho měli i skláři, kteří z něho vyráběli formy pro své výrobky. Tvrdé dřevo jim sloužilo také jako palivo do sklářských pecí.

„I když před staletími nebyla výsadba tak masivní, občas místo buků, dubů nebo jedlí dosadili smrky. V 19. století se ale začalo na území Českého Švýcarska hospodařit intenzivně, smrk rychle rostl a dřevo se používalo v nejrůznějších průmyslových odvětvích,“ vzpomněl historii lesník. Smrk je totiž takzvané rychlé dříví. Zatímco kubík bukového dřeva roste 150 let, smrkového o padesát méně.

Smrkové monokultury proto vytlačily nejen buky, ale například i jedle a duby. Dnes smrk lesáci intenzivně kácí a nahrazují ho původními dřevinami. Nedělají však holiny, les spíše prosvětlují tak, aby zde mohl začít růst i původní podrost, tedy traviny, mechy nebo také borůvčí.

Pomoc odborníků je třeba, přirozený obnova se daří ztěžka

„Buku zbylo na území parku jen asi šest procent, chceme samozřejmě poměr obrátit, proto smrk i další uměle vysazené dřeviny, třeba vejmutovku, kácíme. Kromě strmých tzv. inverzích roklí, kde je smrk pánem, půjdou proto sazenice do celého parku,“ řekl lesní správce.

Les v národním parku pomoc odborníků potřebuje. Přirozená obnova se totiž daří jen pomalu a ztěžka. „Může za to suché počasí, stromy se sice samy přirozeně snaží obnovovat, ale vyrostou do ročních malých stromečků, které mají mělký kořenový systém. V létě pak zpravidla uschnou,“ vysvětlil Mareš.

Lesáci proto uměle vypěstované asi roční sazeničky budou sázet hlouběji tak, aby se kořeny dostaly k vodě a stromek nezaschnul. Přeměna smrkových monokultur na přírodě bližší lesy, které nebudou závislé na lidské péči a budou naopak moci být ponechány samovolnému vývoji, proto patří v Českém Švýcarsku k hlavním cílům správy národního parku.
Nejčtenější

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Strážníci v Chomutově chytili koně, který shodil jezdkyni a utekl jí

Osedlaný kůň bez jezdce, kterého v Chomutově odchytili strážníci.

Splašeného koně museli na sídlišti v Chomutově chytit strážníci. Osedlané zvíře tam přiběhlo ze sousední obce, kde...

Policisté tahali z vody tonoucího, led se prolomil i pod zachráncem

Rybník v Zámecké zahradě v Teplicích, v němž se mladík topil.

Policisté v Teplicích vytáhli z rybníka tonoucího opilého mladíka, pod nímž se probořil led. Sami přitom skončili v...

Zubožení psi z kamenické množírny se už mají k světu, mnozí našli nové pány

Tak se dnes daří vysvobozeným psům u Lacinových.

Všech 212 psů objevených počátkem února v množírně v Kamenici nad Lipou si rozebrali dobrovolníci a různá sdružení....

Najdete na iDNES.cz