Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zdejší péče mě udivuje, říká lékařka z Panamy. Pro stáž si vybrala Ústí

  9:33
Dvaatřicetiletá Ingrid Johana Concepción Samudiová, atestovaný neurochirurg ze středoamerické Panamy, je od léta na dvouleté stáži v ústecké Masarykově nemocnici. Postupně se tak seznamuje s českým zdravotnictvím a přiznává, že až v tuzemsku poznává, jaké to je mít volný čas.

Lékařka Indrid Johana Concepción Samudio | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Když vstoupí do místnosti a tiskne ruku na přivítanou, ve tváři má lehce plachý výraz. Jako kdyby se tady, v prostorách neurochirurgické kliniky Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, cítila nepatřičně. 

Ve skutečnosti zde má Ingrid Johana Concepción Samudiová, velice cílevědomá žena a již atestovaný neurochirurg, už několik měsíců svůj pracovní domov.

„Medicínu jsem chtěla studovat už jako malá a velmi brzy jsem se rozhodla právě pro neurochirurgii. V mé zemi je žena v tomto oboru skoro úkaz,“ vypráví panamská lékařka.

Právě tady teď sbírá zkušenosti v rámci takzvaného fellowshipu, dlouhodobé odborné doktorské přípravy známé především za Atlantikem. Česká etapa jejího života začala v červenci a potrvá dva roky. 

„Moc si vážíme toho, že si vybrala právě nás, protože je to vůbec poprvé, co bude nějaký neurochirurg v Česku tak dlouho na zkušené,“ uvádí Martin Sameš, přednosta kliniky, která je nejen v tuzemsku považována za špičkové pracoviště.

Oddělení ji nadchlo

Právě díky Samešovi Ingrid, jak si přeje oslovovat, přehodnotila své plány. Loni se zúčastnila kongresu v americkém New Orleans, na kterém Sameš přednášel o operacích mozkových malformací a o cévním programu kliniky. 

Podrobnostmi o jeho fungování ji nadchnul. Nakonec se tak místo do vyhlédnutého Německa vydala na sever Čech.

Oddělení se na vaskulární (cévní) problematiku vysoce specializuje. Cévní program zde má výsadní postavení a vyznačuje se unikátní komplexností. Lékaři se zabývají nejen mikrochirurgickými operačními zákroky, ale i diagnostikou, a to buď v rámci kliniky, nebo ve spolupráci třeba s radiologickou klinikou.

„V Panamě neurochirurg chodí jen na sál, tady je jeho práce daleko obsáhlejší. Už na americkém kongresu jsem z toho byla unesená, po příjezdu sem ještě víc. Vybavení je na naprosto špičkové úrovni,“ podotýká Ingrid a zmiňuje například moderní technologie operačních sálů včetně 3D monitorů pro stážisty či cévní laboratoř pro trénink mozkových bypassů.

Komplexní cerebrovaskulární centrum Masarykovy nemocnice například celosvětově vyniká v léčbě mozkové mrtvice nejefektivnější endovaskulární metodou co do počtu pacientů v přepočtu na milion obyvatel. 

„Běžné číslo je sto ošetřených pacientů na milion obyvatel za rok, naše centrum jich dokáže ošetřit 200,“ přibližuje Sameš. V 90. letech začala na ústecké neurochirurgii éra akutních operací mozkových aneuryzmat (výdutí) v Česku, ročně zde zvládají nejvíce takových zákroků v zemi.

„Ingrid má vedle klasické náplně práce přístup do laboratoře. Jezdí do Prahy do anatomického ústavu, kde dělá anatomické preparace mozkové tkáně. A spolupracuje i na publikační činnosti,“ vyjmenovává Sameš.

Dóbry den, pondeli

Za pacienty Ingrid chodí kvůli jazykové bariéře s jinými kolegy. Ranní hlášení o průběhu noční služby jsou vzhledem k její přítomnosti vedena v angličtině. Vedle mateřské španělštiny pak mladá lékařka zvládne nenáročnou konverzaci v němčině. Jenže co čeština?

„Nothing (Nic),“ pokrčí rameny a zasměje se. Pak ale napne ukazováček, aby posluchač zpozorněl, a z úst jí přece jen pár slovíček vyjde. „Dóbry den, dóbre rano, dekuji, pondeli,“ soustředěně vyjmenovává, než dodá, že „tohle je opravdu všechno, co zatím zvládne“.

Přiznává, že komunikace s lidmi mimo nemocnici je pro ni zatím nejtěžší zkouškou. „Jen málo lidí se tu domluví anglicky. Ale několik už jsem jich objevila,“ usmívá se.

Za výraznou oporu označuje paní z realitní kanceláře, která jí pomáhala s bydlením. „Potřebovala jsem řemeslníka, tak jsem jí zavolala a ona mi hned jednoho poslala. Byl hrozně levný, chtěl tisíc korun. Když to přepočítám, v Panamě bych dala možná i čtyřikrát tolik. Celkově je tu velmi levno,“ říká.

Dvouletý pobyt v Česku jí díky vynikajícím studijním výsledkům plně hradí panamská vláda. Stát jí financoval i poplatky spojené se studiem. „Školy jsou u nás sice zdarma, ale já bydlela daleko od hlavního města, kde jsem studovala. Moji rodiče jsou učitelé a nemají nijak vysoké příjmy,“ vypráví dál.

Ústí? Hezké a bezpečné

Právě rodiče se za ní do Ústí ještě nevypravili. Společně s jejím manželem, jenž v Panamě také pracuje jako lékař, mají přijet na Vánoce. „Manžel už tu za mnou ale byl v září,“ prozrazuje těsně předtím, než začne básnit o Ústí.

„Hlavní město Panamy je na mě příliš velké, hlučné. Velikost Ústí mi maximálně vyhovuje. Město je hezké a připadá mi i bezpečné. Byla jsem na stáži v Argentině a hned první den mě okradli.“

„Tady se jdu úplně v klidu projít v noci. Příroda kolem je nádherná. Ale líbí se mi i jinde, třeba v Litoměřicích nebo v Teplicích. Strašně moc toho tady nachodím, takže jsem opravdu fit,“ culí se Ingrid.

Prý až v Česku poznává, co znamená mít volný čas. V Panamě dosud žila jen medicínou. Například rezidenturu, tedy několikaleté období mezi státnicemi a atestací, označuje za extrémně tvrdou, kdy jsou lékaři téměř neustále jen v práci. 

Nemocnice a systém zdravotní péče jsou v její zemi rozdělené do tří kategorií podle sociálních vrstev. V tuzemsku ji proto udivuje rovnocenná dostupnost péče pro všechny pacienty.

„Líbí se mi i zdejší mentalita. U nás lidé hned druhého objímají a zvou na návštěvu. Vy k sobě druhého pouštíte postupně. To mi nepřijde špatné,“ pokračuje.

Možnost zůstat i po skončení stáže v Česku pro ni nicméně není téma. A nebylo by ani v případě, že by nebyla vdaná. 

„Protože mě už několik let podporuje stát, musím splnit určité podmínky. Až tady skončím, musím být do tří dnů doma v Panamě a pak odpracovat minimálně čtrnáct let v tamním zdravotnictví. Ale rozhodně si na to nestěžuji. Jsem šťastná za to, co mi má země umožnila a umožňuje,“ dodává Ingrid.

  • Nejčtenější

Učitelku zmátli rychlí žáci a omylem zkrátila přijímačky. Musí se zopakovat

17. dubna 2024  10:27

Několik dětí z devátých tříd si zopakuje přijímací zkoušky z matematiky na teplickém gymnáziu....

Násilí! křičeli Zítkovi příznivci u soudu a napadali stráž, aktivista nepřišel

19. dubna 2024  8:31,  aktualizováno  9:49

Známý aktivista Pavel Zítko dnes nedorazil k Okresnímu soudu v Chomutově, před kterým měl stanout...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rasový motiv, řekl žalobce o bitce v Dubí. Čtyřem obžalovaným navrhl vězení

22. dubna 2024  9:33,  aktualizováno  14:45

U teplického okresního soudu zazněly závěrečné řeči v případu napadení mladého muže na koupališti v...

Za napadení na koupališti v Dubí dostali tři muži až čtyřleté vězení

23. dubna 2024  10:45,  aktualizováno  11:41

Okresní soud v Teplicích poslal do vězení tři ze šesti obžalovaných v případu napadení mladíka na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lidé vyhráli. Lithium se patrně bude zpracovávat na Chomutovsku, ne u Teplic

24. dubna 2024  18:29

Lidé, kteří protestovali proti zpracování lithia v lokalitě Újezdeček u Košťan na Teplicku,...

Nejen politika, Růžička už zase i trénuje. Angažoval ho druholigový Most

24. dubna 2024  23:33

Trenér hokejových mistrů světa Vladimír Růžička si ve svém rodném kraji vyzkouší střídačku dalšího...

Sladká pomsta. Ústí svléklo Pardubice do naha a podruhé slaví semifinále

24. dubna 2024  21:11

Natřískaná hala burácela a slavila, domácí hrdinové si pořizovali tradiční, tentokrát hodně...

Lidé vyhráli. Lithium se patrně bude zpracovávat na Chomutovsku, ne u Teplic

24. dubna 2024  18:29

Lidé, kteří protestovali proti zpracování lithia v lokalitě Újezdeček u Košťan na Teplicku,...

Spolužáka kopali i bili pěstmi, za surové napadení dostali mladiství podmínku

24. dubna 2024  13:34,  aktualizováno  14:11

Okresní soud v Děčíně rozhodl o podmíněných trestech pro dva mladistvé, kteří loni v září brutálně...

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...