Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Lékaři při císařském řezu přehlédli krvácení. Žena po porodu zemřela

  15:40aktualizováno  15:40
Teplický okresní soud zahájil přelíčení se třemi lékaři obviněnými ze smrti mladé ženy. Lékaři zřejmě přehlédli, že při císařském řezu došlo k proříznutí močového měchýře. Novorozená dvojčata přišla o matku, další operace už šestatřicetiletou ženu nezachránila.
Ilustrační snímek

Ilustrační fotografie - porod, novorozenec, dítě, mimino, porodnice, matka | foto: Profimedia.cz

Oba lékaři, kteří císařský řez prováděli, se shodli v tom, že u pacientky došlo během operace k silnému krvácení z děložní stěny. To se ale podařilo zastavit, krev z břišní dutiny odsáli.

"Oba plody byly bez komplikací vyjmuty, provedli jsme podrobnou revizi, zašili děložní stěnu, zrevidovali poranění i močový měchýř," popsal před soudem Martin Kraus, který operaci vedl.

Jeho tvrzení potvrdil i doktor Petr Hubáček, který mu při zákroku jako starší lékař asistoval. "Neviděl jsem nic, co by nedovolovalo dutinu břišní zavřít," řekl. Dodal, že podle svého přesvědčení v daný okamžik učinil vše, co měl, a nic nezanedbal.

Petr Hubáček se letos před soudem už jednou ocitl, teplický soud mu udělil podmínečný trest 13 měsíců s odkladem na dva roky a tříletý zákaz činnosti za to, že u jedné ze svých pacientek odmítl provést odběr tkáně k cytologickému rozboru. Když její potíže pokračovaly, nechala se vyšetřit u jiného gynekologa, který jí našel zhoubný nádor. Rozsudek je ale nepravomocný, Hubáček se proti němu odvolal.

Během operace i po ní měla žena v moči krev, lékaři to ale přičítali možnému zhmoždění močového měchýře, k němuž při císařském řezu dochází. Kvůli tomu, že pacientka při zákroku ztratila přibližně 1,8 litru krve, dostala krátce po operaci transfuzi.

Zdravotníci si vnitřního krvácení zprvu nevšimli

Nejspíš i díky tomu na ní v prvních hodinách po operaci zdravotnický personál nezpozoroval, že krvácí z močového měchýře - zpočátku měla totiž normální tlak, puls i množství hemoglobinu v krvi.

Po několika hodinách se ale její stav začal zhoršovat, žena nakonec upadla do bezvědomí. Robert Křivan, lékař na pooperačním oddělení, pak ženu znovu operoval a zjistil, že má v dutině břišní krev. Na zadní straně močového měchýře našel několikacentimetrovou ránu, jež krvácela, a zašil ji.

"Provedl jsem všechna vyšetření, která jsme měl provést, zřejmě jsem je ale chybně zhodnotil. Kdybych ji operoval dřív, mohla by žít," konstatoval se zármutkem Křivan. Podle soudního znalce z oboru porodnictví může v celém případu hrát roli i špatný organizační řád na nemocničním pracovišti.

Soudce Roman Dobeš případ odročil na listopad. Obžalovaným hrozí až pět let vězení a zákaz činnosti, pozůstalí navíc požadují odškodné ve výši 1,44 milionu korun.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Další z rubriky

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Najdete na iDNES.cz