Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Lékaři při císařském řezu přehlédli krvácení. Žena po porodu zemřela

  15:40aktualizováno  15:40
Teplický okresní soud zahájil přelíčení se třemi lékaři obviněnými ze smrti mladé ženy. Lékaři zřejmě přehlédli, že při císařském řezu došlo k proříznutí močového měchýře. Novorozená dvojčata přišla o matku, další operace už šestatřicetiletou ženu nezachránila.
Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie - porod, novorozenec, dítě, mimino, porodnice, matka | foto: Profimedia.cz

Oba lékaři, kteří císařský řez prováděli, se shodli v tom, že u pacientky došlo během operace k silnému krvácení z děložní stěny. To se ale podařilo zastavit, krev z břišní dutiny odsáli.

"Oba plody byly bez komplikací vyjmuty, provedli jsme podrobnou revizi, zašili děložní stěnu, zrevidovali poranění i močový měchýř," popsal před soudem Martin Kraus, který operaci vedl.

Jeho tvrzení potvrdil i doktor Petr Hubáček, který mu při zákroku jako starší lékař asistoval. "Neviděl jsem nic, co by nedovolovalo dutinu břišní zavřít," řekl. Dodal, že podle svého přesvědčení v daný okamžik učinil vše, co měl, a nic nezanedbal.

Petr Hubáček se letos před soudem už jednou ocitl, teplický soud mu udělil podmínečný trest 13 měsíců s odkladem na dva roky a tříletý zákaz činnosti za to, že u jedné ze svých pacientek odmítl provést odběr tkáně k cytologickému rozboru. Když její potíže pokračovaly, nechala se vyšetřit u jiného gynekologa, který jí našel zhoubný nádor. Rozsudek je ale nepravomocný, Hubáček se proti němu odvolal.

Během operace i po ní měla žena v moči krev, lékaři to ale přičítali možnému zhmoždění močového měchýře, k němuž při císařském řezu dochází. Kvůli tomu, že pacientka při zákroku ztratila přibližně 1,8 litru krve, dostala krátce po operaci transfuzi.

Zdravotníci si vnitřního krvácení zprvu nevšimli

Nejspíš i díky tomu na ní v prvních hodinách po operaci zdravotnický personál nezpozoroval, že krvácí z močového měchýře - zpočátku měla totiž normální tlak, puls i množství hemoglobinu v krvi.

Po několika hodinách se ale její stav začal zhoršovat, žena nakonec upadla do bezvědomí. Robert Křivan, lékař na pooperačním oddělení, pak ženu znovu operoval a zjistil, že má v dutině břišní krev. Na zadní straně močového měchýře našel několikacentimetrovou ránu, jež krvácela, a zašil ji.

"Provedl jsem všechna vyšetření, která jsme měl provést, zřejmě jsem je ale chybně zhodnotil. Kdybych ji operoval dřív, mohla by žít," konstatoval se zármutkem Křivan. Podle soudního znalce z oboru porodnictví může v celém případu hrát roli i špatný organizační řád na nemocničním pracovišti.

Soudce Roman Dobeš případ odročil na listopad. Obžalovaným hrozí až pět let vězení a zákaz činnosti, pozůstalí navíc požadují odškodné ve výši 1,44 milionu korun.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Za únos ženy pro výkupné dostali senioři vězení, odvlekli ji od školky

Obžalovaný Hanzálek skrýval tvář před objektivy, vpravo stojí obžalovaný Rázl.

Krajský soud poslal do vězení čtveřici mužů za předloňský únos matky dvou dětí z Ústí nad Labem. Uložil jim tresty na 3...

Za dávný vyhazov musí exstarosta Starých Křečan splatit obci 140 tisíc

(Ilustrační snímek)

Místo dvanáctinásobku dostal bývalý pracovník radnice ve Starých Křečanech na Děčínsku jen tříměsíční odstupné. Šel k...

Školáci už nehlasují jen pro „mekáč“, ale pro více zdravých podniků

Pohled z věže kostela sv. Štěpána na centrum Litoměřic.

Školáci v Litoměřicích si přejí, aby radnice ve městě vybudovala lezeckou stěnu a zábavní skákací park. Tyto návrhy...

Grafton Recruitment Praha
NÁBORÁŘ PRO POLSKÝ TRH

Grafton Recruitment Praha
Ústecký kraj
nabízený plat: 20 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz